Powrót Encyklopedia Wielkopolan „Wygrać start i drzeć do przodu”

Adam Skórnicki

ur. 22 października 1976
zm.
Zespół Szkół w Grzebienisku

wywiad z panem Adamem
prezentacja
Zdjęć: 4
Filmów: 1
Dokumentów: 1

Pochodzenie

Adam Skórnicki urodził się 22 października 1976 r. w Wolsztynie. Pan Adam na początku mieszkał we Wroniawach niedaleko Wolsztyna. Później wraz z rodziną przeprowadził się do Brodziszewa a następnie do Dusznik. Ojciec pana Adama Gracjan pracuje w urzędzie Gminy w Dusznikach. Mama Zofia pochodzi z Leszna.Pan Adam ma dwóch starszych braci:Mariusz- wiceprezes w Banku Spółdzielczym w Szamotułach oraz Rafał , który mieszka w Nowym Tomyślu.

DZIECIŃSTWO

Pan Adam był bardzo ruchliwym dzieckiem , uwielbiał grać w piłkę nożną. Jego prawdziwą pasją był jednak rower.O karierze żużlowca marzył już od dzieciństwa. Kiedy był małym chłopcem wraz z dziadkiem pojawił się pierwszy raz na leszczyńskim stadionie.Od tej pory nie opuszczał już żadnego meczu i dzielnie kibicował swojej drużynie Unii Leszno.To właśnie na stadionie dowiedział się , że może zapisać się do szkółki żużlowej. Był jednak jeden warunek : musiał mieć ukończone 15 lat i zgodę rodziców. Po latach oczekiwania i zgodzie rodziców ( którzy na początku byli przeciwni pasji syna) Adam został uczniem szkółki żużlowej. Nie było to jednak tak proste , ponieważ pan Adam dojeżdżał do Leszna z Dusznik Wielkopolskich.Wstawał o 4 rano biegł na autobus do Poznania , następnie z Poznania jechał pociągiem do Leszna.Do domu wracał dopiero o godz. 24. To jednak nie zniechęciło młodego Adama liczył się tylko żużel.

EDUKACJA

Pan Adam ukończył Szkołę Podstawową im.Władysława Broniewskiego w Dusznikach Wielkopolskich.Jak sam powiada nie wyróżniał się w szkole, był średnim uczniem pod względem nauki.Przedmiotem , który wzbudzał jego największe zainteresowanie było wychowanie fizyczne.Po ukończeniu Szkoły Podstawowej uczęszczał do Szkoły Zawodowej w Poznaniu.Jest z zawodu elektromechanikiem taboru kolejowego.Obecnie jest w trakcie nauki w Liceum Ogólnokształcącym w Lesznie,PRACA – KARIERA

licencję żużlową zdobył pan Adam w wieku 16 lat. Pozwoliło mu to na start w barwach ukochanego klubu -Unii Leszno. Rok później zaliczył swój pierwszy start w meczu ligowym jednak bez zdobyczy punktowej.Jego największe sukcesy przypadają na wiek juniora. Wraz z kolegami z drużyny zdobywał medale na imprezach młodzieżowych. Do najważniejszych możemy zaliczyć:

Piła 1996 r. – miejsce 4

Leszno 1996 r. – miejsce 1

Rzeszów 1997 r.- miejsce 1

Natomiast dwa brązowe medale zdobył pan Adam w 1996 r. w Częstochowie i w 1997 r. w Grudziądzu.

Jako senior Adam Skórnicki wywalczył przed własną publicznością srebrny medal MPPK (1999R.). Największy sukces przypadł na rok 2008- Adam Skórnicki stanął na najwyższym stopniu podium w finale Indywidualnych Mistrzostw Polski na leszczyńskim smoku.

ZMIANA KLUBU

Po wieloletniej przygodzie z Unią Leszno Adam postanowił przenieść się do innego klubu.W 2000r. Skóra związał się na jeden sezon z „Włókniarzem Częstochowa”. Po zakończeniu sezonu powrócił na leszczyńską ziemię – a jego klubem został „Kolejorz Rawicz’- gdzie spędził kolejne dwa lata.Następnym klubem został „Start Gniezno”. Po zakończeniu sezonu pan Adam powrócił do swojego macierzystego klubu. W roku 2006 -występował już w poznańskim „Skorpionie”. Jednak i tu pan Adam nie zagrzał swojego miejsca. W roku 2009 trafił do gdańskiego „Wybrzeża’ , by po jednym sezonie na rok powrócić do stolicy Wielkopolski. Z Poznania powrócił na stare leszczyńskie śmieci , by następnie związać się ze „Startem Gniezno’ i „Ostrowią – Ostrów Wielkopolski”.

KARIERA ZAGRANICZNA

Wspominając bogatą historię pana Adama , nie należy też zapomnieć o tym , że jako jeden z pierwszych Polaków postawił także na zagraniczna karierę. W 2000r. zadebiutował na torach brytyjskich , gdzie reprezentował m.in barwy Wolverhampton Wolves , Arena Exxes Hammers czy też Oxford Cheetahs.To właśnie w Anglii kibice docenili widowiskową jazdę Adama oraz jego specyficzny sposób bycia.Od roku 2004 zaczęła się przygoda ze Szwecją , gdzie bronił barw Valsarna Hagfors , Bajen Speedway. Z perspektywy czasu Pan Adam bardzo mile wspomina pobyt w Wielkiej Brytanii. Warto tu dodać ,że podczas pobytu w Anglii „Skóra” zdobył wraz ze swoja drużyną tytuł Mistrza Anglii.

ZNACZENIE POSTACI

Pan Adam Skórnicki zasłynął jako wybitny Duszniczanin , który przezwyciężył wszystkie przeciwności losu i dopiął swego. Został znanym sportowcem. Adam Skórnicki może być wzorem dla wielu młodych zawodników. Poprzez swoją pracowitość i systematyczność udowodnił , że można spełnić marzenia. Obecnie pan Adam sprawuje funkcję trenera w Unii Leszno.

Bibliografia:

-Wywiad z panem Adamem Skórnickim.

-Wywiad z panią Zofią Skórnicką,

-www.sportowefakty.pl

Kalendarium:

  • 1976 ― Narodziny bohatera

Cytaty:

  • „Wygrać start i drzeć d...”

Zobacz też: