Józef Szczepaniak

ur. 10 marca 1933
zm.
Zespół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Pudliszkach

Zdjęć: 6

MIEJSCE I DATA URODZENIA

Józef Szczepaniak urodził się w Krobi w 10.03.1933 roku.

RODZINA

Jego matką była Anna (z domu Czywczyńska), ojcem – Edmund Szczepaniak. Miał dwie starsze siostry. Najstarsza zmarła wcześnie w wieku 18 lat. Druga zmarła w 2013 roku w wieku 86 lat. Z żoną – Teresą (z domu Kasprzak) – sakrament małżeństwa zawarł w 1965 roku, mając 32 lata. Doczekał się trójki dzieci: dwóch synów – Krzysztofa i Andrzeja oraz córki – Arlety.

Rodzinny dom znajduje się w Krobi przy ulicy Szkolnej 2.

DZIECIŃSTWO I LATA MŁODZIEŃCZE

Okres okupacji niemieckiej przeżył na rodzinnej ziemi razem z rodzicami. Jako kilkuletni chłopiec musiał pracować u Niemca – było to w czasie II wojny światowej. Był harcerzem ZHP, w lipcu 1947 roku został zaprzysiężony jako członek organizacji antykomunistycznej Armia Krajowa ” Zawisza „, w której przyjął pseudonim „Zgrany”. Był dowódcą sekcji w Krobi. Za tę działalność, jako siedemnastoletni chłopiec został skazany na osiem lat pozbawienia wolności. Karę odbył we Wronkach, wyszedł po 6 latach.

LATA SZKOLNE

Do szkoły podstawowej poszedł w Krobi w wieku 6 lat. Liceum rozpoczął po wojnie w Gostyniu. Do ulubionych przedmiotów zaliczał historię, język polski, geografię, wychowanie fizyczne, lekcje muzyki. Naukę przerwano Mu w II klasie liceum, kiedy to podczas pobytu na obozie harcerskim w Podtyniu został aresztowany przez UB.

ŻYCIE DOROSŁE

Pracę zawodową rozpoczął dopiero po wyjściu z więzienia. W tym celu wyjechał na zachód Polski. Był jednak pozbawiony praw publicznych i obywatelskich i nie mógł nigdzie dalej podjąć nauki i zatrudnienia. Wrócił zatem do domu i rozpoczął pracę w zakładzie swojego ojca Edmunda. Przez wiele lat był prześladowany przez reżim komunistyczny, nie pozwolono mu na kontynuowanie nauki, zdobycie zatrudnienia. Zawsze wierny swoim ideałom, mimo wielu trudności, po przyjęciu warsztatu kowalskiego od swojego ojca rozwinął działalność rzemieślniczą. Solidną i fachową pracą oraz zaangażowaniem społecznym zdobył klientów oraz szacunek mieszkańców gminy Krobia i regionu. Od 1990 r. był członkiem Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego. Z jego inicjatywy w 1998 r. powstało Koło Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, którego został prezesem. Był zaangażowany również w opiekę nad Miejscami Pamięci Narodowej, był radnym Rady Miejskiej w Krobi w kadencji 2002-2006, oficerem Wojska Polskiego i Kawalerem Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski. W 2011 roku samorząd krobski przyznał mu tytuł „Zasłużony dla Gminy Krobia”.

ZAINTERESOWANIA, HOBBY, PASJE

Uwielbiał jazdę na łyżwach, grę w piłkę nożną, a najbardziej lubił pływać – robił to w każdej wolnej chwili do późnych lat swojego życia. Wstąpienie do krobskiego chóru pozwoliło Mu na robienie tego co tak bardzo lubił – śpiewanie. Lubił psy.
Bardzo lubił podróżować, chociaż żył w czasach kiedy trudno było gdziekolwiek wyjechać, szczególnie poza granice naszego kraju. Ale jeśli miał okazję starał się korzystać z tego. Wyznawał zasadę, że podróże kształcą człowieka.

CIEKAWE HISTORIE

Zawsze był wrażliwy na krzywdę i cierpienie innych ludzi. Pewnie dlatego nie zawahał się wskoczyć na łamiący się na krobskiej fosie lód i uratować tonącego chłopca. Uczynił to później jeszcze kilka razy – na obozie harcerskim i podczas wakacji nad jeziorem – kiedy to dorosły mężczyzna tonął pod pomostem.

ODZNACZENIA

Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.
Krzyż Armii Krajowej.
Krzyż Więźnia Politycznego Okresu Stalinowskiego.
Patent Weterana Walk o Niepodległość.
Medal za zasługi dla Obronności Kraju.
Opiekun miejsc Pamięci Narodowej.

MIEJSCE I DATA ŚMIERCI

Zmarł po ciężkiej chorobie 24.11.2013 roku w swoim domu w Krobi. Został pochowany na cmentarzu parafialnym w Krobi w rodzinnym grobie.

ŹRÓDŁA INFORMACJI

Informacje na temat Pana Józefa Szczepaniaka przekazał syn – Andrzej Szczepaniak.


Zobacz też: