Powrót Encyklopedia Wielkopolan „Rób to,co kochasz, a nie będziesz pracować”

Danuta Saga Tomaszewska

ur. 17 września 1955
zm.
Szkoła Podstawowa im. mjr. Henryka Sucharskiego w Sierakowie

Rozmowa z Dyrektorem Sierakowskiego Ośrodka Kultury
Legitymacja służbowa współracownika  czasopisma „Szkło i Ceramika”
Zdjęć: 12
Filmów: 1
Dokumentów: 1

Dzieciństwo i młodość

Danuta Tomaszewska urodziła się 17 września 1955 roku w Poznaniu.
Matka- Władysława Bzibziak prowadziła dom, a ojciec Marian Pędziwiatr- był pracownikiem kolei. Mieszkała przy ulicy Zachodniej w Poznaniu. Miała czworo rodzeństwa: trzy siostry i brata. Od dziecka wykazywała się kreatywnością. Najbardziej lubiła przedmioty humanistyczne i artystyczne.Jej „przygoda” z gliną rozpoczęła się od podbierania tego materiału starszej siostrze,Mirce, która wykonywała swoje prace do liceum plastycznego.Swoją pasję rozwijała już jako dziecko na warsztatach z rzeźby,ceramiki oraz gobelinu w Pałacu Kultury w Poznaniu.

Edukacja

– Szkoła Podstawowa nr 9 w Poznaniu – rok ukończenia 1970,
– Liceum Ogólnokształcące nr 1 w Poznaniu – rok ukończenia 1975,
– Wyższa Szkoła Umiejętności Społecznych w Poznaniu– Ochrona Prawna Dóbr Kultury poszerzona o dodatkowe zajęcia z malarstwa, rzeźby i rysunku, studia I stopnia,rok ukończenia 2008 ,
– Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu – Edukacja Artystyczna, studia II stopnia, rok ukończenia 2011.

Droga zawodowa

Danuta Tomaszewska w latach 1983- 1993 pracowała w Nadleśnictwie Pniewy ,a od roku 1993 do 2010 roku w Nadleśnictwie Sieraków w dziale administracji. W Sierakowie na stałe zamieszkała w 1995 roku.Od 2012 współpracuje z Sierakowskim Ośrodkiem Kultury.

Działalność artystyczna

Danuta Tomaszewska rozpoczęła pracę zawodową i założyła rodzinę. Artystka ma pięcioro dzieci: Gniewomira, Marię, Jarogniewa, Annę i Borysława. Pasję do sztuki miała zawsze, ale dopiero około 1998 roku na poważnie zajęła się rzeźbiarstwem.
W 2009 roku w VIII Ogólnopolskim Przeglądzie Twórczości Amatorskiej Leśników w Gołuchowie zdobyła I nagrodę za rzeźbę ” Król i Błazen”.
Jest autorką wielu prac ( m.in. statuetek świętych: Franciszka, Huberta, Andrzeja,Cecylii oraz Jana Chrzciciela, Ojca Pio), które znajdują się w muzeach, kościołach i prywatnych kolekcjach.
Prace znajdujące się w przestrzeni publicznej Sierakowa, np. makieta miasta Sierakowa (teren OSiR), zegar słoneczny analemmowy (Słoneczna Dolina), tablica bł. Narcyza Putza (kościół pw. NMP Niepokalanie Poczętej w Sierakowie), popiersie Napoleona Bonaparte( kawiarnia Napoleon Cafe). Wykonała ceramiczne postacie Wichny i chochlików, które są gadżetami popularyzującymi miasto.
Zajmuje się nie tylko rzeźbą, ale ceramiką użytkową i malarstwem.
W swoim dorobku ma wiele wystaw zbiorowych i indywidualnych.
Należy do Związku Ceramików Polskich, Wielkopolskiego Związku Artystów Rzeźbiarzy, Związku Artystów Pedagogów Ceramiki i Rzeźby.
Bierze udział w Międzynarodowych Plenerach Ceramicznych w Kaflarni Zduny koło Krotoszyna. Jest kuratorem wielu wystaw m.in. „Wystawy na wodzie” podczas Warszawskich spotkań ceramicznych( 2011,2012), ” Historia, mity i legendy miasta Poznania i regionu Wielkopolski” ( Zduny 2013),
„Różne oblicza ceramiki” (wystawa wędrująca w latach 2014-2015). Współzałożycielka grupy twórców ZŁOTA LINIA oraz organizatorka wystaw Złotej Linii.
Pisze recenzje artystyczne, artykuły dotyczące ceramiki do portali artystycznych, czasopism, np. „Szkło i Ceramika”, „Świat kominków” .

Znaczenie postaci

Danuta Saga Tomaszewska obecnie prowadzi Pracownię Inspiracji Ceramicznych w Sierakowskim Ośrodku Kultury, wiele czasu poświęca na zajęcia z dziećmi. Podczas tych zajęć rozwija wyobraźnie uczestników, zaraża swoją pasją i ciekawie opowiada o glinie i rzeźbieniu. Wybiera dzieci, które chciałyby poszerzać swoje umiejętności. Planuje zorganizować dla nich cykl warsztatów i umożliwić rozwój . Jest także instruktorem podczas zajęć „Ceramiczne niedziele”, które skierowane są dla osób w różnym wieku.
Opiekuje się Pracownią Działań Twórczych, która skupia pasjonatów ceramiki.
Niewątpliwie jest autorytetem i pasjonatem w dziedzinie rzeźby. Na pewno promuje sztukę w naszym środowisku. Organizuje wystawy, ułatwiając mieszkańcom regionu kontakt ze sztuką. Swoimi pracami upiększa i rozsławia nasze miasto.

Bibliografia

Źródła drukowane:
Informator Kulturalny – Sierakowscy twórcy wyd. Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” Oddział w Sierakowie,
Katalog wydany w związku z wystawą ZŁOTA LINIA w Galerii Centrum Kultury w Dzielnicy Praga- Południe m.st.Warszawy, Wydawnictwo Centrum Promocji Kultury, Warszawa 2012,
Katalog wydany w związku z wystawą PROFANUM grupy twórców ZŁOTA LINIA w Galerii Oranżeria w Radzyniu Podlaskim, Wydawnictwo ZŁOTA LINIA, Radzyń Podlaski 2013 ,
Katalog VI Majówki Artystycznej wydany grupy twórców ZŁOTA LINIA w Galerii Zamkowej na Zamku w Niedzicy, Niedzica 2014,
Kin E. Rzeźbiarka od Wojtyłów, [w:] Tygodnik Nowy nr 44 (31.10.05), s.B5,
Kin E. Przemijanie według Sagi, [w:] Tygodnik Nowy nr 29 (18. 07.06), s.A10.

Relacje:
Wywiady z p. Danutą Tomaszewską,
Rozmowa z z p. Krystyną Wenelską- artystką i znajomą p. Danuty Tomaszewskiej,
Wywiad z Dyrektorem Sierakowskiego Ośrodka Kultury – Witoldem Kmieciakiem,
Wywiad Mateusza Borowskiego z Danutą Tomaszewską „Zaczęło się od mitów…- z www.sierakow.pl /temat/Wywiad z Danutą Tomaszewską.

Inne:
Prezentacja multimedialna – Wystawa rzeźby „Historia, mity i legendy miasta Poznania i regionu Wielkopolski” ,
Grupa twórców Złota Linia – www.zlotalinia.strefa.pl/ ,
Wielkopolski Związek Artystów Rzeźbiarzy- www.wzar.pl/galeria/36,
Internetowa galeria autorska Danuty Tomaszewskiej – www.tomaszewska-saga.art.pl,
www.goldeneurope.pl/Dana-Saga-Tomaszewska/Dana-Saga-Tomaszewska.html.
Dokumenty i pamiątki rodzinne udostępnione przez p.Danutę Tomaszewską.

Kalendarium:

  • 1955 ― Narodziny bohatera

Cytaty:

  • „Rób to,co kochasz, a n...”

Źródła:

  • Dana Saga Tomaszewska ...
  • Internetowa galeria au...
  • Wielkopolski Związek ...

Zobacz też: