Andżelika Możdżanowska 

20 marca 1975 r.ur.
zm.
 
Imię i nazwisko bohatera/bohaterki:

Andżelika Możdżanowska 

Lata życia:
data narodzin:

20 marca 1975 r. w Kępnie

Słowa kluczowe:
  • nauczycielka
  • ekonomistka
  • redaktorka
  • senator
  • poseł
  • minister
  • polityk
Zdjęcie (cover) bohatera/bohaterki:
portret.jpg
Życiorys:

Andżelika Anna Możdżanowska  zd.  Możdżanowska urodziła się 20 marca 1975 r. w Kępnie. Rodzice –  matka Krystyna Możdżanowska zd. Mechowicz prowadziła własną działalność gospodarczą, a ojciec Tadeusz Możdżanowski był kierowcą zawodowym. Dodatkowo rodzice prowadzili  gospodarstwo rolne. 

2.jpgAndżelika Możdżanowska swoje dzieciństwo spędziła w Ostrówcu. Dom rodzinny znajdował się w centrum wsi, gdzie razem z siostrami Eweliną urodzoną 28 września 1977 r. i Mariką urodzoną 27 czerwca 1985 r. w ciepłej, rodzinnej atmosferze dorastała do przyszłych życiowych ról. Ogromne znaczenie w życiu Andżeliki odgrywała babcia, z którą była bardzo emocjonalnie związana.

biogram_0.jpg1 września 1982 r. Andżelika Możdżanowska rozpoczęła edukację w Szkole Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Myjomicach. Była zdolną i ambitną uczennicą, zawsze z precyzyjnym, indywidualnym podejściem do rzeczywistości. Kolejnym etapem nauki było Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sucharskiego w Kępnie, w klasie o profilu biologiczno-chemicznym. W 2000 r. rozpoczęła studia na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, na Wydziale Zarządzania, specjalizując się w finansach i rachunkowości przedsiębiorstw.  W marcu 2004 r. uzyskała tytuł magistra ekonomii, by trzy lata później rozpocząć studia doktoranckie na Wydziale Ekonomii Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Ukończyła Executive Master Biznes of Administration w Głównej Szkole Menadżerskiej oraz liczne kursy, szkolenia oraz studia podyplomowe. Karierę zawodową Andżelika Możdżanowska rozpoczęła obejmując w latach 1997-2011 stanowisko redaktora naczelnego Radia i TV SUD oraz prowadziła program autorski pt. „Konfrontacja”. Następnie została nauczycielką przedmiotów ekonomicznych w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Wieruszowie (2002-2009) oraz wykładowca w Społecznej Akademii Nauk w Łodzi (2005-2015). W latach 2010 – 2011 objęła stanowisko wydawcy i redaktorki naczelnej „Kuriera Lokalnego powiatu kępińskiego”.

Z kolei karierę polityczną rozpoczęła w 2011 r., kiedy została wybrana senatorem Senatu Rzeczypospolitej Polskiej. Następnie w roku 2015 r. została wybrana posłen na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, obejmując w tym samym roku stanowisko Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Uczestniczyła również w pracach Komisji Śledczej do zbadania Prawidłowości i Legalności Organów i Instytucji Publicznych wobec podmiotów wchodzących w skład Grupy Amber Gold (2016-2017).

8.jpgPełniła również stanowisko Sekretarza Stanu w Ministerstwie Rozwoju (2017-2018), a następnie Sekretarza Stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju oraz Pełnomocnika Rządu ds. małych i średnich przedsiębiorstw (2018-2019). Od 2019 r. Andżelika Możdżanowska jest posłem do Parlamentu Europejskiego IX kadencji.

sukces_am.jpgAndżelika Możdżanowska znalazła się tym samym wśród polskich znakomitości ze świata polityki, nauki, kultury, biznesu, które bez względu na przeciwności wytrwale dążą do celu. Za swoją prace i aktywność otrzymała statuetkę „Osobowości Roku 2014 w kategorii polityk”. Jest laureatką nagrody „Kobieta Przedsiębiorcza”, w której nagrodą był grant na stworzenie własnej działalności gospodarczej i stworzyła Centrum Obsługi Biznesu.

25.jpgAndżelika Możdżanowska reaktywowała 90% zawieszonych Kół Gospodyń Wiejskich i była inicjatorką nowych organizacji przedsiębiorczości, które wsoierała jako wiceminister inwestycji i rozwoju i osobiście czuwała nad wdrożeniem Ustawy o Kołach Gospodyń Wiejskich, które z inicjatywy bohaterki  otrzymały osobowość prawną oraz finansową niezależność, co stało się impulsem do zaangażowania w rozwój lokalny. Była pomysłodawczynią konferencji „Przedsiębiorcze kobiety” z udziałem Premiera RP Mateusza Morawieckiego, na którą zaproszono blisko 200 kobiet odnoszących sukces, pracujących w biznesie i administracji. Otrzymała również „Tytuł Naczelnika Przedsiębiorczości Polski” przyznawany osobie wnoszącej istotny wkład w rozwój gospodarczy kraju, którą odebrała 27 marca 2019 r. na VII Gali Kosynierów Przedsiębiorczości. Była założycielką i pełniła funkcję prezesa Stowarzyszenia „Po Prostu Pomagam” wspierając osoby chore na nowotwór. Została również uhonorowana przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci odznaką „Przyjaciel Dziecka”, a w 2011 r. otrzymała tytuł „Człowieka Roku 2011 powiatu kępińskiego”.

img_2258.jpgAmbasadorka projektu „Statuetki Serce Matkom Ojczyzny”, które są symbolem uznania za trud włożony w wychowanie młodego pokolenia.

okno.pngZainicjowała akcję otwarcia „Okien Życia” w Wielkopolsce.

20190311_111308.jpgOsobiście interweniowała w sprawie likwidacji niewielkich sądów regionalnych i uratowała wszystkie 13 w okręgu wielkopolskim. Kluczowymi aspektami jej pracy parlamentarnej były inwestycje i rozwój Wielkopolski, a w szczególności infrastruktura drogowa, ochrona zdrowia (np. obwodnica Kępna, S11), budowa żłobków w gminach wiejskich, wspieranie Ochotniczej Straży Pożarnej i rozwiązań dla wielkopolskiego rolnictwa.

Andżelika Możdżanowska stara się jaknajwięcej czasu spędzić z rodziną. O swoim mężu Witoldzie mówi, że jest jej największym wsparciem i przyjacielem. Dzięki tej miłości i wyrozumiałości, jak twierdzi, wszystkie jej plany stają się realne. Odbyła ostatnio z synem miesięczną podróż życia po Indonezji. Mówiła o niej, że była to lekcja pokory i zdobywania doświadczenia.

fb_img_1492661370460.jpg

Andżelika Możdżanowska jest osobą kreatywną, zaradną, pracowitą, komunikatywną, konsekwentnie dążąca do wytyczonego celu, ambitną, mądrą, a jednocześnie skromną. Wymienione osiągnięcia są dowodem na to , że możemy nazwać ją „Kobietą Sukcesu”. Jej życiowe motto: Sukces to drabina… po której nie można wejść z rękami w kieszeniach.

Wywiad z bohaterką

Bibliografia i netografia (odnośniki):

Informacje pochodzą z następujących stron internetowych:

Akademia Ekonomiczna https://tinyurl.com/33expdfz  [dostęp: 20 marca 2021].

 
Podprojekt:

III EDYCJA CYFROWEJ DZIECIĘCEJ ENCYKLOPEDII WIELKOPOLSKI „Dzieje Wielkopolanek”

Szkoła:

Szkoła Podstawowa w Morawinie, Morawin 18, 63-505 Doruchów

(!) kliknij dwukrotnie w element by zmienić dane kontaktowe.
Autorzy:

Grupa projektowa: Marta Biegalska Eliza Drzazga Maria Jaszczyńska Alan Kozłowski Filip Kubiaczyk Marcin Niełacny Milena Przybył Kacper Rybczak Marika Sadowska Artur Smiatacz Marcel Stasierski Hubert Stawik

Opiekun grupy: Joanna Krzyżańska-Hyłka

mapa_myslijpg.jpg

(!) kliknij dwukrotnie by zmienić nazwę grupy projektowej.