Bernard Jankowski

ur. 22 kwietnia 1957
zm.
Szkoła Podstawowa w Stęszewie

Zdjęć: 14

Pochodzenie

Bernard Jankowski urodził się 22 kwietnia 1957 roku w Strykowie. Spędził tam swoje dzieciństwo , młodość i mieszka do dzisiaj. Jego mama miała na imię Władysława ,a tata Stanisław. Wspólnie prowadzili gospodarstwo rolne. Bernard Jankowski ma siostrę i brata. Brat Zdzisław ma 55 lat i pracuje w Stęszewie w Zakładzie Komunalnym, a młodsza siostra Alina w Oxytopie-zakładzie chemicznym w Stęszewie. Jest żonaty, jego żona ma na imię Hanna.

Dzieciństwo

Od dzieciństwa interesował się końmi i gołębiami . Zawsze odkąd pamiętał chciał być strażakiem. Na każdy dzień dziecka przebierał się za strażaka. Z tym kostiumem zawsze zdobywał miejsce na podium. W 12 roku życia spełniły się jego marzenia i został strażakiem w młodzieżowej straży pożarnej. Do dziś ma kontakt z przyjaciółmi z dzieciństwa.

Edukacja

Bernard Jankowski rozpoczął naukę w 1964 roku w Szkole Podstawowej w Strykowie, którą ukończył w 1972 roku. Następnie kontynuował naukę w Zawodowej Szkole Rolniczej w Kotowie, którą ukończył w 1975 roku.

Praca

Od 1977 roku do 1979 roku przebywał w wojsku. W 1979 rozpoczął pracę w Spółdzielni Kółek Rolniczych w Stęszewie, gdzie pracował do 1982 roku. W 1982 roku został powołany na Komendanta Miejsko – Gminnej Ochotniczej Straży Pożarnej w Stęszewie przez ówczesnego Naczelnika Miasta i Gminy Ireneusza Grzelczaka. W rodzinnej miejscowości Pana Jankowskiego działa Ochotnicza Straż Pożarna, która liczy 30 strażaków oraz 10 wozów. Oddział ten należy do Systemu Ratownictwa Krajowego.

Odznaczenia

-honorowa odznaka „Za zasługi dla Poznańskiej organizacji ZSMP”, z dnia 17.07.1986 roku ,

-odznaka honorowa „ Za zasługi w rozwoju województwa poznańskiego”, którą dostał 30.08.1988 roku,

-brązowa odznaka ,,Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej”, dostał ją 9.05.2012 roku,

-nominacje do tytułu Strażak Roku, którą dostał w 4.05.2014 roku

– medale ,,Za zasługi dla pożarnictwa’, „Za ratowanie życia i ochronę mienia”

Za całokształt pracy otrzymał od komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej medal za odwagę. Posiada również najwyższe odznaczenie – medal Chomicza. Medal ten nadawany jest za zasługi dla rozwoju i umacniania Związku Ochotniczej Straży Pożarnej Rzeczpospolitej Polski oraz Ochotniczych Straży Pożarnych.

Znaczenie postaci

W latach 90 był współorganizatorem Zarządu Powiatowej Straży Pożarnej. Został vice prezesem Zarządu Powiatowego Straży Technicznej. Jest również organizatorem obozów drużyn młodzieżowych. W czasie imprez lokalnych organizuje pokazy sprzętu pożarniczego. Od wielu lat udostępnia konia i kuca podczas Święta Stęszewa. Strażacy to rodzina, która spędza ze sobą dużo czasu. Bernard Jankowski traktuje młodych jak swoje dzieci. Praca w straży jest dla niego pasją, niesieniem pomocy drugiemu człowiekowi, bowiem każdy wyjazd służy ludziom.


Źródła wiedzy:

– wywiad i rozmowa z bohaterem

– archiwa prywatne bohatera


Zobacz też: