Powrót Encyklopedia Wielkopolan „Wymagaj od siebie, nawet jak inni od ciebie nie wymagają.”

Adam Brzeziński

ur. 13 października 1960
zm.
Szkoła Podstawowa im. mjr. Henryka Sucharskiego w Sierakowie

Wywiad
Wywiad
Zdjęć: 23
Filmów: 2

Pochodzenie

Adam Brzeziński urodził się 13 października 1960 roku w Sierakowie. Jego ojciec, Józef, urodził się 17 lutego 1917 roku w Pakawiu, niedaleko Wronek. Z zawodu był ślusarzem. Pracował w Gminnym Ośrodku Maszynowym. W czasie wojny służył w artylerii konnej, brał udział w kampanii wrześniowej. Po niepowodzeniu wojny obronnej trafił do niewoli. Zmarł w 1990 roku. Matka Katarzyna z domu Peciuch urodziła się w 1920 roku w okolicach Lwowa.

Adam urodził się jako przedostatnie z siedmiorga dzieci państwa Brzezińskich. Najstarszy brat Czesław urodził się w 1946 roku (wykształcenie średnie). Urodzona dwa lata później Barbara z zawodu była kucharką. Pracowała w jednym z poznańskich sklepów. Rok młodszy od niej Zdzisław był malarzem. Brat Andrzej, urodzony w 1953 r., podobnie jak ojciec był ślusarzem. Edmund, z wykształcenia romanista, urodził się w 1954 roku. Najmłodsza siostra Elżbieta, urodzona w 1962r., z zawodu jest kosmetyczką.

Dzieciństwo

Edukacja (lub „młodość”)

Adam Brzeziński w 1967 roku rozpoczął naukę w Szkole Podstawowej w Sierakowie. W czasach szkolnych był ministrantem. W 1975r. po ukończeniu szkoły pomagał ojcu w nowo otwartym warsztacie przy ul. Poznańskiej. W 1979 roku został absolwentem Liceum Ogólnokształcącego w Międzychodzie. Dwa lata później ukończył naukę w Zespole Szkół Łączności, kierunek elektronika. Od kwietnia 1981 do lipca 1982 roku odbył zasadniczą służbę wojskową jako elektronik w warsztatach łączności. Rok później wziął ślub z Anną Skarupską. Żona ukończyła szkołę medyczną w Poznaniu. W 1984 roku p. ukończył naukę w Zakładzie Doskonalenia Zawodowego w Poznaniu, specjalizacja wytwarzanie artykułów z tworzyw sztucznych.

Adam i Anna Brzezińscy mają dwoje dzieci. Córka Agnieszka (ur. w 1984r.) ukończyła socjologię na UAM w Poznaniu. Obecnie prowadzi kawiarnię „Napoleon Cafe” w Sierakowie. Syn Jakub (ur. w 1987r.) jest absolwentem międzychodzkiego liceum. Pracuje w hurtowni owocowo-warzywnej we Wronkach.

Etapy działalności

Etap pierwszy

W 1987 roku w celu pozyskania środków finansowych Adam Brzeziński wyjechał na południe Francji. Po powrocie zarobione za granicą pieniądze zainwestował w nową firmę zajmującą się przetwórstwem tworzyw sztucznych. Od 1989 do 1991 roku był właścicielem sklepu obuwniczego i drogerii.

Etap drugi

We wrześniu 1991 roku wraz z rodzeństwem założył spółkę „ABE”, której nazwa została utworzona z inicjałów imion Adam, Andrzej, Ewa i nazwiska Brzezińscy. W wyniku niepowodzenia przedsięwzięcia Adam rok później opuścił rodzinne przedsiębiorstwo i zaangażował się w prowadzenie usług transportowych. W 1994 roku powstała spółka West-Auto, skład celny samochodów sprowadzanych z Francji. 8 czerwca 1997 roku przejął od rodzeństwa piekarnię, którą w znacznym stopniu zmodernizował. Efektem poszerzenia działalności firmy są powstające od 2007 roku punkty sprzedaży lodów. W 2010r. zostaje otwarta restauracja „Aga Cafe”, później przemianowana na „Napoleon Cafe”.

Znaczenie postaci

Adam Brzeziński od lat aktywnie włącza się w pracę rozmaitych organizacji i stowarzyszeń. Jest przewodniczącym komisji rewizyjnej przy Cechu Rzemiosł Różnych w Międzychodzie. Prezydent Komorowski w 2011 roku odznaczył go Srebrnym Medalem za Długoletnią Służbę. Rok później został wyróżniony złotym medalem im. Jana Kilińskiego za zasługi dla rzemiosła polskiego. W 2008 roku jako członek założyciel przyczynił się do reaktywacji Kurkowego Bractwa Kurkowego w Sierakowie, najstarszego w okręgu szamotulskim (utworzonego w 1641r.). Aktualnie jest członek sądu koleżeńskiego Bractwa. W latach 2006-2014 pełnił funkcję prezesa zarządu Sierakowskiego Klubu Sportowego Warta Sieraków. W podziękowaniu za zasługi dla Stowarzyszenia SKS Warta został wyróżniony tytułem Pasjonata Sportu. Adam Brzeziński jest miłośnikiem działalności artystycznej. Jest członkiem Stowarzyszenia Artystycznego Drzewce. W roku 2011 przy restauracji „Napoleon Cafe” otworzył galerię „W remoncie”, w której odbywają się koncerty, wystawy, wernisaże artystów zwykle związanych ze środowiskiem lokalnym i promujących Sieraków. W 2009 roku za bezinteresowną pomoc Szkole Podstawowej w Sierakowie otrzymał tytuł Przyjaciela Szkoły.

Cytaty:

  • „Wymagaj od siebie, naw...”

Zobacz też: