Powrót Encyklopedia Wielkopolan „Często myślę o pięknym szybowisku Żar. Tam szeroko rozpostarłam skrzydła moic...”

Adela Dankowska

ur. 05 stycznia 1935
zm.
Szkoła Podstawowa nr 1 im. Marii Konopnickiej w Lesznie

Otrzymywanie nagród
Pierwszy puchar
Przymusowy skok
Stosunek mężczyzn do kobiet
Wsparcie męża
Zdjęć: 28
Filmów: 5


POCHODZENIE

Adela Dankowska urodziła się 5 stycznia 1935 r. w miejscowości Sobienie koło Otwocka. Miała troje rodzeństwa – o rok młodszego brata Stanisława oraz siostry – Marynię i Teresę. Od 1959 r. mieszka w Lesznie. Z mężem Józefem, zmarłym w 2008 r., mają dwoje dzieci: córkę Dorotę i syna Jacka.


DZIECIŃSTWO

Okres dzieciństwa to przede wszystkim czas zabawy i zdrowej rywalizacji z bratem. Zawsze robiła wszystko to, co on. W rodzinie uważano nawet, że Adela, z racji charakteru, powinna być chłopcem. W szkole średniej uprawiała sport, m.in. skok wzwyż i siatkówkę. Podczas jednego z wyjazdów na zawody usłyszała rozmowę nauczyciela z instruktorem lotnictwa, który mówił, co trzeba zrobić, aby zostać pilotem szybowcowym. Rozmowa bardzo ją zaciekawiła, tym bardziej, że zawsze interesowała ją historia wujka, który służył w lotnictwie w Anglii. Kiedy po kilku latach przeczytała informację o Aeroklubie Warszawskim, postanowiła zostać pilotem. Rodzice, zwłaszcza matka, początkowo nie traktowali słów córki poważnie. Dopiero po pewnym czasie przekonali się, że Adela kocha latanie. Początki szybownictwa nie były jednak łatwe. Pierwsza instruktorka Dankowskiej bardzo szybko oznajmiła: „Chcesz latać? Nie nadajesz się. Do garów!” Na szczęście przyszła pilotka nie poddała się.


EDUKACJA

Adela Dankowska uczęszczała do szkoły podstawowej i liceum w Otwocku. W 1953 r. uzyskała świadectwo dojrzałości. Następnie w 1959 r. ukończyła studia ekonomiczne w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

LATANIE

Pierwsze marzenia o samodzielnym lataniu Adela realizowała na szybowcu szkolnym ABC w Lęborku. Prawdziwą karierę w szybownictwie rozpoczęła u boku przyszłego męża Józefa w 1959 w Lesznie. Wielokrotnie reprezentowała nasz kraj na zawodach międzynarodowych, zwyciężyła w drugich nieoficjalnych Mistrzostwach Świata Kobiet w Lesznie w 1975 r. W następnym roku zwyciężyła w Międzynarodowych Szybowcowych Zawodach Kobiet w Dinslaken (RFN). Ustanowiła 15 rekordów świata oraz 43 rekordy Polski (pierwszy w 1962 roku, ostatni w 2000). Jest wielokrotną mistrzynią Polski w szybownictwie. Do najciekawszych rekordów należą: rekord wysokości 9174 metry; najdłuższy przelot w historii lotów szybowcowych w Polsce tj. 837 km na szybowcu JANTAR w 1974 r.; trójkąt 769,4 km i przelot po trasie trójkąta 100 km z prędkością 126,86 km/godz.; największa prędkość 135,6 km/h.

DZIAŁALNOŚĆ POLITYCZNA

Adela Dankowska angażowała się także w działalność polityczną. Zasiadała w Miejskiej i Wojewódzkiej Radzie Narodowej. Od 1989 do 1991 sprawowała mandat posła na Sejm X kadencji z listy Komitetu Obywatelskiego, wybrana została w okręgu Leszno. W latach 1994–1998 zasiadała w radzie Leszna.

ODZNACZENIA

Za swą działalność otrzymała wiele odznaczeń i wyróżnień. Najważniejszym odznaczeniem był otrzymany w 1975 r. prestiżowy Medal im. Otto Lilienthala przyznawany przez Międzynarodową Federację Lotniczą jednemu pilotowi na świecie za największy wyczyn roku w sporcie szybowcowym. Medal otrzymała za trzy rekordy świata i zwycięstwo w międzynarodowych Zawodach Szybowcowych Kobiet FAI. Była tym samym 5 kobietą na świecie, i piątą osobą w Polsce, która otrzymała ten medal. Ponadto otrzymała Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Główny Komitet Kultury Fizycznej i Sportu siedmiokrotnie wyróżnił ją Złotym Medalem za wybitne osiągnięcia sportowe i tytułem Zasłużonego Mistrza Sportu. Rada Państwa odznaczyła ją Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1978), a Zarząd Główny APRL w 1964 r. Medalem Tańskiego. W 2000 roku otrzymała Błękitne Skrzydła, najwyższe lotnicze wyróżnienie przyznawana przez redakcję „Skrzydlatej Polski.” Inne nagrody i odznaczenia: Srebrny Krzyż Zasługi (1970); Medal Komisji Edukacji Narodowej (1981); Medal „Za zasługi dla obronności kraju”; „Zasłużony dla miasta Leszna” (1999). W grudniu 2014 r. Adela Dankowska otrzymała Sportową Nagrodę Specjalną „Wybitna osobowość Sportowa” za całokształt 60-letniej działalności. Wyróżnienie wręczył jej marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak podczas sportowego podsumowania roku w Wielkopolsce.

ZNACZENIE POSTACI

Adela Dankowska to legenda polskiego i światowego szybownictwa. Odznaczona medalem Lilienthala, wielokrotna mistrzyni świata w lotach szybowcem ustanowiła aż 15 rekordów świata i 43 rekordy Polski w różnych kategoriach. Łączny nalot to ponad 6000 godzin i 200.000 km przebytych w szybowcu.
Przez 37 lat była instruktorem szybowcowym, a pod koniec kariery szefem szkolenia w Centrum Szybowcowym w Lesznie. Członkini Krajowej Rady Lotnictwa i Państwowej Lotniczej Komisji Egzaminacyjnej. Autorka artykułów o szybownictwie publikowanych w magazynie „Skrzydlata Polska”. Po usilnych namowach redaktora magazynu pani Dankowska zgodziła się na napisanie książki ze swoimi wspomnieniami z kariery szybowniczej. Tym samym stała się autorką książki pt. „Z głową w chmurach”, która swoją premierę miała w 2005 roku.


BIBLIOGRAFIA

Dankowska Adela „Z głową w chmurach”, Leszno 2005 ( z tej publikacji pochodzą wszystkie skany zamieszczone w biogramie).

Moskal Longina „Leszczyńskie kto jest kim”, Leszno 1999.

„Słownik biograficzny Leszna” pod red. B. Głowińskiej i A. Koniora, t. I, Leszno 2011.

„To już 50 lat!” CSS w Lesznie, Leszno 2002.

„Znane Wielkopolanki”, Poznań 2004.


Chronologiczny układ wydarzeń z życia bohaterki znajduje się w zakładce „Materiały graficzne”.


Cytaty:

  • „Często myślę o pięknym...”

Źródła:

  • CSS Leszno
  • Uzasadnie odznaczenia ...

Zobacz też: