Albin Batycki

ur. 18 września 1961
zm.
Szkoła Podstawowa nr 3 im. Kornela Makuszyńskiego w Koźminie Wielkopolskim

Film o Albinie Batyckim
Ranking Albina Batyckiego
Zdjęć: 13
Filmów: 9
Nagrań: 8
Dokumentów: 9

Film „Praca nad biogramem Albina Batyckiego”

Integracyjny Klub Sportowy „SPARTAKUS” Koźmin Wlkp.


Pochodzenie

Urodził się w Koźminie.

Dzieciństwo

Od zawsze interesował się sportem. Jako młody chłopak kopał piłkę na Zielonym Rynku.

Edukacja (lub „młodość”)

Był uczniem Technikum Ogrodniczego w Lesznie. Dostał się do klasy o zwiększonej ilości zajęć z wychowania fizycznego. Trenował biegi, sporty zespołowe. Tam spotkał się pierwszy raz z tenisem ziemnym. Po 1,5 roku gry zdobył III miejsce w mistrzostwach szkoły. Po zakończeniu szkoły wypadek przekreślił jego zainteresowania sportowe.

Etap pierwszy

Albin Batycki uległ wypadkowi w wieku 21 lat. Złamał kręgosłup. Od 1983 roku życie rozpoczął z wózkiem inwalidzkim. Rehabilitacja trwała bardzo długo.

Etap drugi

Narodził się po raz drugi 13 lat później po rehabilitacji, przyzwyczajeniu się i przystosowaniu otoczenia do życia na wózku, po pierwszym treningu tenisa ziemnego. Przesiadł się wtedy na wózek aktywny i zaczął regularnie ćwiczyć pod okiem trenerów: Wiesława Bergera i Pawła Owczarza. Na pierwszy sukces nie musiał czekać długo. Już po 1,5 roku w pierwszym turnieju zdobył III miejsce w grze deblowej. Ten sukces utwierdził go, że warto trenować. W Mistrzostwach Polski zdobył I miejsce w grze deblowej i III w singlu. Został powołany do kadry narodowej. Rozpoczęła się jego kariera sportowa, czyli zgrupowania, obozy, ciężkie treningi, wyjazdy. Powołał w Koźminie Wlkp. Integracyjny Klub Sportowy „Spartakus”, zrzeszające osoby sprawne i niepełnosprawne. Obecnie jest 102 członków, z czego 11 to osoby niepełnosprawne.

Sukcesy

Od 30 lat porusza się na wózku inwalidzkim, a od 17 gra w tenisa ziemnego. W 2000 roku zdobył brąz w Szwajcarii. W 2004 wywalczył srebrny medal w drużynowych Mistrzostwach Świata w Nowej Zelandii. W kolejnych Drużynowych Mistrzostwach Świata zdobył brąz w Brazylii, III miejsce na 32 drużyny. Jego tytuły mistrzowskie z Mistrzostw Polski: pięciokrotny Mistrz Polski w grze deblowej, trzykrotny wicemistrz, dwukrotny wicemistrz w grze pojedynczej. Trzykrotnie reprezentował Polskę na paraolimpiadach w: Atenach (2004), Pekinie (2008) i Londynie (2012). Został ”Człowiekiem bez barier 2008 r.” Albin Batycki zdobył tytuł Sportowiec roku 2005 Koźmina Wlkp. Otrzymał odznaczenie „Zasłużony dla Ziemi Koźmińskiej”. Wygrywał w wielu międzynarodowych mistrzostwach. Jego osiągnięcia na tych zawodach to: ośmiokrotnie trzecia lokata w grze singlowej, trzykrotnie pierwsza lokata w grze deblowej i pięciokrotnie druga lokata – także w deblu. Albin Batycki to człowiek – instytucja. Ze sportowym uporem angażuje się w akcje społeczne. Od wielu lat jest działaczem Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego, Polskiego Związku Tenisa na Wózkach, członkiem Rady Konsultacyjnej przy Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Krotoszynie oraz działaczem Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych. Współpracuje z Akademią Tenisową Karoliny Woźniackiej. Radny Powiatu Krotoszyńskiego.

Znaczenie postaci

Albin Batycki jest paraolimpijczykiem, tenisistą, prezesem Integracyjnego Klubu Sportowego „Spartakus”, który w swojej działalności sportowej i społecznej promuje gminę Koźmin Wlkp. Jako radny powiatowy zadbał o bezpieczeństwo uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 w Koźminie Wlkp. Dzięki jego zaangażowaniu jest przejście dla pieszych na ul. Poznańskiej. Ponadto ulica została jednokierunkowa.

Źródła

1) Informator wydany na zlecenie Urzędu Miasta i Gminy Koźmin Wielkopolski, tekst Dariusz Dymarski, Jarocin

2) „Echo Koźmina” nr 5 (190), 2005 r.

3) „Gazeta Krotoszyńska” nr 7(351), 14.02.2014 r.

4) „Rzecz Krotoszyńska” nr 958 (35), 03.09.2013 r.

5) „Głos Wielkopolski” 07.07.2012 r.

6) Wywiad z Albinem Batyckim

7) Wywiad z Arletą Szkudlarek – dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 3 im. K. Makuszyńskiego w Koźminie Wlkp.

8) Wywiad z Maciejem Bratborskim – burmistrzem Miasta i Gminy Koźmin Wlkp.

Kalendarium:

  • 1961 ― Narodziny bohatera
  • 1997 ― Powołanie Intergracyj...

Cytaty:

  • „Zasługi Albina Batycki...”
  • „Dzięki stowarzyszeniu ...”

Źródła:

Zobacz też:

  • > Paraolimpiada 200...
  • > Paraolimpiada 201...
  • > Paraolimpiada 200...
  • >
  • >
  • >
  • >
  • >
  • >
  • >
  • >