Alfons Rogal

ur. 25 września 1937
zm. 20 grudnia 2012
Szkoła Podstawowa im. Gen. Stanisława Taczaka w Wąsowie

Zdjęć: 4
Filmów: 4
Nagrań: 4
Dokumentów: 4

Pochodzenie

Alfons Rogal urodził się 25.09.1937 r. w Wąsowie w rodzinie rolniczej, zmarł 20.12.2012 r.

Dzieciństwo

Od dzieciństwa interesował się pszczelarstwem. Anegdota mówi, że w wieku 4 lat pewien pszczelarz z Wąsowa dał mu do spróbowania miodu, który tak mu zasmakował, iż od tego momentu zaczął interesować się pszczołami. Odtąd pomagał swojemu ojcu Sylwestrowi przy pracach w pasiece.

Mając 7 lat posiadał już dwa pierwsze ule, którymi sam sie zajmował.

Edukacja

Po zakończeniu II wojny światowej rozpoczął naukę w Szkole Podstawowej w Wąsowie. Następnie uczęszczał do Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Nowym Tomyślu, gdzie zdobył zawód kierowcy zawodowego. Pracował jako kierowca w Fabryce Narzędzi Chirurgicznych (Chifa) w Nowym Tomyślu, następnie jako kierowca autobusu w PKS, później jako kierowca w Cukrowni w Opalenicy. Pracował także jako drwal.

Etapy działalności

Etap pierwszy

Pracując zawodowo prowadził równocześnie małe gospodarstwo rolne w Wąsowie, gdzie rowijał swoją pasiekę. Gromadził również różne przedmioty z przeszłości, które później stały się eksponatami w tworzonym skansenie.

Etap drugi

Remont starej stodoły na terenie gospodarstwa z przeznaczeniem na skansen.

Otwarcie Skansenu

W 2000 r. uroczyste otwarcie Skansenu z mszą św. odprawioną przez ks. Zygmunta Humerczyka, który jest rownież autorem rzeźb znajdujących się w skansenie.

Znaczenie postaci

Był wielkim społecznikiem. Inicjator budowy kaplicy na miejscowym cmentarzu. Wraz z synem Przemysławem posadził z myślą o pszczołach w okolicy wsi Wąsowo około 3000 drzew, najwięcej lip.

Najważniejsze dla niego były pszczoły, następnie skansen, w którym zgromadził około 2000 eksponatów z dziedziny pszczelarstwa i rolnictwa. Jako pierwszy pszczelarz rozpoczął sprzedaż miodu ze swojej pasieki z samochodu Wartburg (1970 rok produkcji), który był jego znakiem rozpoznawczym. Dzisiaj Pasieką i sprzedażą miodu z Wartbugra zamuje się jego syn Przemysław.

Od 03.03.2001 r. był honorowym członkiem Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Poznaniu. Posiada medal im. ks. Jana Dzierżona za wybitne zasługi w rozwoju pszczelarstwa oraz Złotą Odznakę Polskiego Związku Pszczelarskiego przyznaną 12.12.1996 r.

Źródła:

Zobacz też:

  • >
  • >
  • >
  • >