Powrót Encyklopedia Wielkopolan „...jak każdy sportowiec, liczę na sukces...”

Andrzej Jabłoński

ur. 22 stycznia 1936
zm.
Szkoła Podstawowa im. Andrzeja Mielęckiego w Koźminku

Wywiad
Zdjęć: 32
Filmów: 1

Dzieciństwo i edukacja

Andrzej Jabłoński urodził się 22 stycznia 1936 roku w Kaliszu. Do 1950 roku uczęszczał do Szkoły Podstawowej w Liskowie. Natomiast ostatnie dwie klasy był uczniem Szkoły Podstawowej nr 14 w Kaliszu. Potem ukończył Zasadniczą Szkołę Metalową w Kaliszu przy ulicy Rzemieślniczej. Od dzieciństwa interesował się sportem. Szczególnie zaś piłką nożną i kolarstwem.

Rodzina

Ożenił się w 1961 roku. Ma dwie córki i czworo wnucząt.

Praca zawodowa

Od 1952 roku był pracownikiem Kaliskiej Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego „PZL” w Kalisz. Przepracował tam 40 lat.

Kariera sportowa

Karierę sportowca rozpoczął w 1953 roku od kolarstwa, w kaliskiej Gwardii, Starcie i Spójni. Kolarstwo trenował również w gdyńskiej Flocie i ponownie w Włókniarzu Kalisz. Brał udział w prestiżowych wyścigach. Doskonale zapowiadającą się karierę kolarskich peletonach przerwał jednak wypadek podczas Mistrzostw Polski w kolarstwie szosowym. W 958 roku, jako zawodnik Floty Gdynia w Warszawie odniósł groźną kontuzję (uraz kręgosłupa) i musiał przestać marzyć o sporcie wyczynowym. Po wielu latach w roku 1979 w wieku 43 lat powrócił do czynnego uprawiania sportu, ale tym razem było to bieganie.

Osiągnięcia

Z jego inicjatywy zostaje zorganizowany w 1981 roku I Ogólnopolski Bieg Uliczny im. Klaudiusza Ptolemeusza, w którym bieganie rozpoczynało i nadal startuje tysiące Kaliszan w każdym wieku.

W wieku 44 lat, w roku 1980 pan Andrzej wziął udział w pierwszym w swoim życiu Maratonie Pokoju w Warszawie, wyprzedzając podczas biegu 1700 innych amatorów biegania o wiele młodszych od siebie. Andrzej Jabłoński w swojej karierze sportowca od roku 1980 do 2011 roku ukończył 135 maratonów, 32 biegi na dystansie 100 km, a także 3 biegi 24 godzinne. Jest wielokrotnym mistrzem Polski w klasycznym maratonie, rekordzistą Polski weteranów w maratonie, półmaratonie i duathlonie. W największym polskim maratonie Poznań Maraton startował 12 razy zwyciężając jedenastokrotnie w swoich kategoriach wiekowych. Przebiegł już ponad 155 tysięcy kilometrów.
W czerwcu 1994 roku podjął się po raz pierwszy wielkiego wyzwania, które rozsławiło Kalisz w Holandii i Niemczech. Pokonał wtedy w etapach ponad 1200 km biegnąc z Kalisza do partnerskiego miasta Heerhugowaard w Holandii.

Wiosną 1997 roku rozsławił Kalisz na cały świat pokonując przez 26 dni 1577 kilometrową trasę z Kalisza do stolicy Apostolskiej – Watykanu. Chciał jako posłaniec Grodu nad Prosną w wyjątkowy sposób oddać hołd Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II oraz przekazać symboliczne zaproszenie do najstarszego z polskich miast. Za ten bieg i promowanie Polski w 1998 roku otrzymał, przyznany przez Prezydenta RP, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.
Bieg rozpoczął się 23 kwietnia 1997 roku spod Bazyliki św. Józefa w Kaliszu. Zakończył się 18 maja 1997 roku na placu Św. Piotra w Watykanie. Trasa prowadziła przez Czechy, Austrię i Włochy. Została podzielona na 26 etapów (trzy w Polsce, cztery w Czechach, siedem w Austrii oraz dwanaście etapów we Włoszech). Samotny bieg pana Andrzeja Jabłońskiego do Rzymu zakończył się ogromnym sukcesem religijnym, duchowym, sportowym i organizacyjnym.
Pan Andrzej przekazał papieżowi statuetkę wykonaną przez cenionego artystę rzeźbiarza Wiesława Andrzeja Oziminę. Był to odlew z brązu patynowego, pokryty warstwą srebra o wysokości pół metra. Statuetka została osadzona na granicie norweskim ze strefy podbiegunowej. Została przytwierdzona do podstawy z wiekowego, 500-letniego dębu. W środku rzeźby autor umieścił swoje credo i przesłanie duchowe do Jana Pawła II. Rzeźba przedstawia sylwetkę biegacza na tle kościołów starego Kalisza, nad którym góruje św. Józef trzymający w dłoni herb najstarszego miasta w Polsce. Statuetka została wykonana w trzech egzemplarzach. Pierwszą, tę najładniejszą, pan Andrzej wręczył papieżowi, druga została przekazana kustoszowi w Sanktuarium Św. Józefa, a trzecia 18 maja 2009 roku została przekazana do zbiorów Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej.

W listopadzie 1998 roku zajął drugie miejsce w najsłynniejszym maratonie świata w Nowym Yorku, czym sprawił ogromną radość amerykańskiej Polonii. Był to 29 nowojorski maraton – najsłynniejszy na świecie bieg na dystansie 42 km 195 m.

W maju 1995 i 1996 roku wspierał niezapomniane w historii miasta Kalisza dni Międzynarodowego Współzawodnictwa Sportowego „Challenge Day”. W obu edycjach tego przedsięwzięcia udział wzięło ponad 50 tysięcy mieszkańców Kalisza.

Podsumowanie

Pan Andrzej Jabłoński od lat angażuje i zachęca dzieci, młodzież oraz dorosłych do uprawiania rekreacji i sportu wspierając organizatorów licznych zawodów, imprez i festynów. Swoją postawą nieustannie dowodzi, że sport nie zna wieku i granic. Jego sportowa aktywność doskonale promuje miasto Kalisz w Polsce, Europie oraz całym świecie. Bardzo sympatyczny człowiek, pełen energii i sportowej pasji. Spotkanie grupy projektowej z bohaterem biogramu przebiegało w miłej atmosferze. Pan Andrzej obdarował dzieci swoimi medalami, co wywołało falę wzruszenia wśród dzieci. Myślę, że to spotkanie zachęci ich do znalezienia dyscypliny sportu, którą będą uprawiać z takim zacięciem jak opisany przez nich bohater.

Źródła

1. Materiały pozyskane od bohatera biogramu.
2. Zdjęcia z prywatnych albumów bohatera.
3. Zdjęcia pozyskane z zasobów archiwum Biegu Ptolemeusza.

Autorzy projektu

Marcelina Borkowska
Szymon Pietrzak
Michał Wawrzyniak
Dawid Jarecki
Michał Pietrzak



Kalendarium:

  • 1936 ― Narodziny bohatera
  • 1952 ― Praca zawodowa w Wytw...
  • 1953 ― Rozwój kariery kolars...
  • 1979 ― Powrót do czynnego up...
  • 1980 ― Udział w pierwszym w ...
  • 1981 ― I Bieg Uliczny im. Kl...
  • 1994 ― Bieg do holenderskieg...
  • 1997 ― Historyczny bieg do W...
  • 1998 ― Odznaczenie Krzyżem K...
  • 1998 ― II miejsce w 29 Marat...

Cytaty:

  • „...jak każdy sportowie...”

Zobacz też: