Powrót Encyklopedia Wielkopolan „Na rzutni jestem typem wojownika, nie załamuję się, potrafię walczyć.”

Anita Włodarczyk

ur. 08 sierpnia 1985
zm.
Szkoła Podstawowa nr 6 im. Janusza Korczaka w Rawiczu

Andrzej Włodarczyk
Zdjęć: 3
Filmów: 1

Pochodzenie

Urodziła się 8 sierpnia 1985 roku w Rawiczu. Pochodzi ze sportowej rodziny. Ojciec Anity, Andrzej Włodarczyk, był prezesem klubu speedrowerowego Pavart Rawicz, a brat Karol – czołowym jego zawodnikiem, często startującym w Anglii.

Edukacja

Ukończyła Szkołę Podstawową nr 4 w Rawiczu im. Władysława Broniewsiego. Jest absolwentką I Liceum Ogólnokształcącego w Rawiczu im. Jarosława Dąbrowskiego. Pracę magisterską obroniła w Poznańskiej Akademii Wychowania Fizycznego.

Młodość

Od dzieciństwa interesowała się sportem. W wieku 10 lat zaczęła uprawiać speedrower, ale po 6 latach za namową rodziny zmieniła dyscyplinę na lekkoatletykę. Zaczynała w 2001 roku od pchnięcia kulą, rzutu dyskiem i wreszcie w 2002 roku zadebiutowała w rzucie młotem. Jej pierwszym szkoleniowcem w klubie Kadet Rawicz był Bogusław Jusiak.

Przebieg kariery

Od 2005 roku zaczęła treningi w klubie AZS – AWF Poznań. Trenowała w bardzo ciężkich warunkach pod mostem św. Rocha w Poznaniu. Swój pierwszy medal zdobyła w Bydgoszczy, zajmując 3 miejsce podczas mistrzostw Polski seniorów w 2006 roku. Rekord życiowy ustanowiła w Splicie w 2008 roku, podczas zimowego pucharu Europy, gdzie zwyciężyła wynikiem 71,84. W tym samym roku rekord ten pobiła jeszcze trzykrotnie: w Poznaniu, wynikiem 72,18, w Kassel – 72,65 i wreszcie w Biberach an der Ris, rzucając na odległość 72,80.

Na pierwsze w życiu Igrzyska Olimpijskie wyjechała do Pekinu, gdzie zajęła 6 miejsce z wynikiem 71,56.

Kolejny rekord życiowy pobiła w 2009 roku, w zimowym pucharze Europy w rzutach lekkoatletycznych, zdobywając pierwsze miejsce z wynikiem 75,05, poprawiając go kolejno w Halle (75,39), Białej Podlaskiej (76,20) oraz Ostrawie (76,59).

22 sierpnia 2009 roku na mistrzostwach Świata w Berlinie triumfowała, ustanowiając jednocześnie rekord świata, rzucając młotem na odległość 77,96. Za ten sukces została odznaczona przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski. Wynikiem popularności Anity było również przyznanie jej wielu nagród, między innymi Złotych Kolców – wyróżnienia dla najlepszej polskiej lekkoatletki.

Kolejny rekord świata ustanowiła w Bydgoszczy podczas Europejskiego Festiwalu Lekkoatletycznego Enea Cup 6 czerwca 2010 roku z wynikiem 78,30 m. 30 lipca zdobyła brązowy medal mistrzostw Europy (73,56 m.) i tego samego roku po raz drugi w karierze otrzymała Złote Kolce.

1 lipca 2012 roku na mistrzostwach Europy w Helsinkach wywalczyła złoto, osiągając rezultat 74,29 m.

10 sierpnia 2012 roku zdobyła srebrny medal Igrzysk Olimpijskich w Londynie (77,60 m.) Rok 2012 Anita zakończyła wygrywając po raz trzeci w plebiscycie Złote Kolce.

Na mistrzostwach świata w Moskwie w 2013 roku wywalczyła srebrny medal, rzucając na odległość 78,46 m., ustanawiając tym samym rekord Polski. W rankingach „Track and Field News”, Anita otrzymała tytuł najlepszej młociarki świata i kolejny raz została zwyciężczynią plebiscytu Złote Kolce.

Nowy rekord świata w rzucie młotem (79,58 m.) ustanowiła 31 sierpnia 2014 roku na mityngu w Berlinie.

W ciągu roku na zgrupowaniach sportowych przebywa około 300 dni, trenując 5-6 godzin dziennie, a na co dzień około 2-3 godzin na rzutni SKRY Warszawa.

Jej największym marzeniem jest zdobycie złotego medalu Igrzysk Olimpijskich i wtedy będzie mogła powiedzieć, że jest sportowcem spełnionym.

W wolnym czasie lubi czytać książki, rekreacyjnie jeździć na rowerze oraz haftować. Nie lubi piłki nożnej.

Po zakończeniu kariery chciałaby dalej zajmować się sportem.

Znaczenie postaci

Anita Włodarczyk jest dumą Rawicza. Statuetką niedźwiedzia (herbu miasta) i odznaką za szczególne zasługi dla Rawicza uhonorowano lekkoatletkę podczas jej wizyty we wrześniu 2009 roku. Anita ma też czas dla młodzieży. Odwiedziła I Liceum Ogólnokształcące, której jest absolwentką. Była gościem specjalnym oficjalnego otwarcia rzutni dla miotaczy, wybudowanej na rawickim stadionie żużlowym. Jest wzorem do naśladowania dla obecnych zawodników klubu Kadet Rawicz.

Źródła

www.anitawlodarczyk.com

wikipedia.org/wiki/Anita_Włodarczyk

„Głos Wielkopolski”

„Życie Rawicza”

„Rawickie ABC”

Wywiad z rodzicami Anity – Marią i Andrzejem Włodarczyk

Wywiad z byłym szkoleniowcem – Bogusławem Jusiakiem

Kalendarium:

  • 1985 ― Narodziny bohatera
  • 2009 ― złoty medal MŚ w Berl...
  • 2012 ― złoty medal Mistrzost...
  • 2012 ― srebrny medal Igrzysk...
  • 2013 ― srebrny medal MŚ w Mo...
  • 2014 ― złoty medal Mistrzost...
  • 2014 ― rekord świata w rzuci...

Cytaty:

  • „Anita fenomenalnie zni...”
  • „Anita osłodziła mi życ...”
  • „Na rzutni jestem typem...”

Zobacz też: