Andrzej Strugała

ur. 23 listopada 1956
zm.
Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Niedźwiedziu

Festyn z okazji Dnia Dziecka- podsumowanie
Wywiad z Andrzejem Strugałą
Wywiad z Andrzejem Strugałą część II
Wywiad z Andrzejem Strugałą część III
Wywiad z Andrzejem Strugałą część IV
Wywiad z Andrzejem Strugałą część V
Zdjęć: 18
Filmów: 6

Pochodzenie

Andrzej Strugała urodził się 23 listopada 1956 roku w Myjach. Wychowywał się jednak w Ostrzeszowie, do którego przeprowadził się, gdy miał półtora roku. Mieszkał z rodzicami- Zofią i Bogdanem oraz dwojgiem młodszych braciHenrykiem oraz Piotrem.


Dzieciństwo i młodość

Dzieciństwo i swoją młodość spędził bardzo aktywnie, uwielbiał sport. Zamiłowanie naszego bohatera do sportu rozwijało się z upływem lat. Trenował różne dyscypliny, począwszy od siatkówki, w której odnosił sukcesy (grał w trzeciej lidze), aż po lekkoatletykę i badmintona (w którym zdobył mistrzostwo powiatu i IV miejsce w Wielkopolsce). Jednak na pierwszym miejscu stawiał obowiązki szkolne. To właśnie szkoła zainteresowała Andrzeja Strugałę już od najmłodszych lat. Już wtedy był bardzo ciekawy, jak ona wygląda z tej „drugiej strony”. Wśród rówieśników nazywany był „Misiu” lub „Słoń”. W roku 1971 ukończył Szkołę Podstawową nr 2 w Ostrzeszowie, a następnie w roku 1975 Liceum Ogólnokształcące nr 42 w Ostrzeszowie (obecnie Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie). W liceum Andrzej Strugała interesował się nauką języków, co przychodziło mu bardzo łatwo. Dlatego właśnie wybrał filologię rosyjską jako kierunek swoich studiów. Po studiach magisterskich w dalszym ciągu kontynuował kształcenie na studiach podyplomowych z ewaluacji pedagogicznej, z zarządzania oświatą i z informatyki.



Rodzina

Andrzej Strugała jest mężem (żona Danuta Strugała) i ojcem dwóch synów: Adama i Aleksandra. Młodszy syn Aleksander jest studentem Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, a starszy ukończył filologię germańską założył rodzinę, ma żonę i córkę Julię.


Życie zawodowe

W 1980 roku Andrzej Strugała rozpoczyna pracę– początkowo miał pracować w szkole, w której obecnie pełni funkcję dyrektora, lecz okazało się jednak, że swoje pierwsze lata zawodowe spędził w szkole nieopodal Kępna – w Donaborowie. Następnie był zastępcą dyrektora w Szkole Podstawowej nr 2 w Ostrzeszowie, a od 1991 roku jest dyrektorem Szkoły Podstawowej w Niedźwiedziu i wiąże z nią dalsze plany. Rozwija i dalej planuje rozwijać placówkę. Kiedy rozpoczynał pracę w Niedźwiedziu, dzieci uczyły się w bardzo starym budynku. Budowa nowej szkoły była rozpoczęta. To dzięki staraniom „nowego” dyrektora ruszyły prace wykończeniowe, a 1 września 1993 roku odbyła się wojewódzka inauguracja roku szkolnego wraz z otwarciem nowego budynku szkoły. Sale były piękne, wyposażone w nowe meble i pomoce dydaktyczne, wszystko pachniało świeżością. Brakowało tylko sali gimnastycznej. Z inicjatywy dyrektora Strugały powołane zostaje Stowarzyszenie Rozwoju Szkoły, którego celem było doprowadzenie do wybudowania sali gimnastycznej. Decyzją burmistrza w 2003 roku rozpoczęto budowę sali gimnastycznej, a w październiku 2005 roku oddano ją do użytku. To było bardzo ważne wydarzenie dla wszystkich, nie tylko dzieci od lat marzyły o obiekcie sportowym, w którym można by było rozwijać sportowe pasje oraz miło spędzać czas. Sala cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców Niedźwiedzia i okolicznych miejscowości. Nasz bohater jest pomysłodawcą i założycielem stowarzyszenia Uczniowskiego Klubu Sportowego ,,Gawra”. Stowarzyszenie to, organizuje sportowe imprezy środowiskowe, między innymi- Mistrzostwa Niedźwiedzia w Tenisie Stołowym w wielu kategoriach wiekowych oraz Rodzinny Turniej Badmintona. Jest pomysłodawcą i organizatorem szkolnego wolontariatu świątecznego, dzięki któremu wspierane są dzieci z wielu rodzin. Od 1992 roku jest organizatorem corocznego festynu rodzinnego z okazji Dnia Dziecka. Impreza cieszy się olbrzymią popularnością wśród dzieci, ze względu na liczne atrakcję. Są tam dmuchane zamki, zjeżdżalnie, trampoliny, clown, bungee, przejażdżki bryczką i wiele innych przyjemności dla najmłodszych.


Zainteresowania i pasje

W młodych ludziach Pan Dyrektor ceni najbardziej prawdomówność i energię, która jest podstawowym elementem do budowania czegoś wartościowego. W życiu najważniejszymi wartościami dla niego są: szczerość, prawdomówność oraz życie w zgodzie z samym sobą. Mówi- ,,tylko prawdomówność buduje trwałe związki”. Andrzej Strugała jest miłośnikiem literatury i obszernie wypowiada się o swoich ulubionych tytułach, pierwsze miejsce zajmują książki historyczne sięgające okresu Piastów. Oprócz czytania do pasji dyrektora zaliczyć możemy również wędrówki i wycieczki rowerowe. Jego największym osiągnięciem, jak dotąd, jest przejście 30 km górskim szlakiem. Upodobania dotyczące ulubionego przedmiotu szkolnego zmieniały się u Andrzeja Strugały wraz z postępem czasu i kolejnymi etapami edukacji. W szkole podstawowej jak każdy młody chłopiec uwielbiał wychowanie fizyczne, w szkole średniej zastąpił go jednak językami obcymi- rosyjskim oraz niemieckim. Nasz bohater nie posiada idoli, jednak ceni i szanuje ludzi takich jak Aleksander Bardini czy premier Mazowiecki. Praca i pełnione stanowisko nie tylko zobowiązuje, ale również satysfakcjonuje i spełnia naszego bohatera. Zaznacza iż, cieszy się, że może uprawiać ten zawód, ponieważ wraz ze zmianą pokoleń cały czas odkrywa coś nowego i jego praca jest urozmaicona. Wiąże z nią dalsze plany. Rozwija i dalej planuje rozwijać placówkę.



Nagrody i wyróżnienia

-nagroda Kuratora Oświaty – 1994 rok

-wyróżnienie pracy dyplomowej na studiach podyplomowych z Organizacji i Zarządzania Oświatą, które zostało wręczone przez panią wiceminister edukacji – 2001 rok



Znaczenie postaci

Znaczenie postaci Andrzeja Strugały dla Niedźwiedzia jest wyraźnie widoczne. Należy On do ludzi konsekwentnie realizujących swoje plany. Dzięki niemu uczniowie mają możliwość pobierania nauki w godnych i komfortowych warunkach. Andrzej Strugała wniósł znaczący wkład w rozwój Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Niedźwiedziu. Absolwenci wspominają naszego bohatera jako wymagającego, ale bardzo serdecznego nauczyciela. Jego wszechstronne zainteresowania pozwolą zostawić ślad Jego obecności na wiele pokoleń. Jest osobą skromną, miłą i ciepłą, o ogromnej kulturze osobistej. Osobą, której życie może być dla nas wzorem.


Źródła:

-wywiad z bohaterem
-fotografie z archiwum rodzinnego Andrzeja Strugały
-kronika Szkoły Podstawowej w Niedźwiedziu
-rozmowy z uczniami i absolwentami szkoły
-rozmowy z rodzicami
-www.niedzwiedzsp.szkolnastrona.pl

Źródła:

  • Festyn z okazji Dnia D...
  • Wolontariat świąteczny

Zobacz też: