Edmund Janura

ur. 03 sierpnia 1946
zm.
Szkoła Podstawowa im. Józefa Kulli w Mąkoszycach

Artykuł o działalności „Zefki”
Artykuł poświęcony 50- lecia istnienia klubu sportowego „Zefka”
Plebiscyt na najpopularniejszych sportowców, trenerów, działaczy Powiatu Ostrzeszowskiego w 2010 roku.
Zdjęć: 10
Dokumentów: 3



Edmund Janura urodził się 3 sierpnia 1946 roku w Kobylej Górze. Jego rodzicami byli :Zofia i Ludwik. Dzieciństwo spędził w Kobylej Górze.

Edmund Janura ukończył Szkołę Podstawową w Kobylej Górze, następnie Szkołę Zawodową w Kępnie w zawodzie ślusarz maszynowy. Po zakończeniu szkoły podjął pracę w POM Syców, FUM Ostrzeszów oraz w SKR Kobyla Góra.
Swoją działalność społeczną związał z KLKS „Zefka” w Kobylej Górze. W 1964 roku znalazł się wśród założycieli LZS Kobyla Góra .

W 1968 roku w wyniku przeobrażeń powstał LZS „Jutrzenka”. Nie mogło być inaczej, w nowo powstałym klubie wiodącą sekcją była piłka nożna. Zespół rozgrywał mecze nieopodal swojego stadionu sportowego – ok. 300m dalej w stronę lasu. Boisko usytuowane było na terenie piaszczystym i w dni słoneczne bardzo się kurzyło, natomiast po deszczu powstawały błotniste kałuże.

W wyniku transformacji ustrojowej po 1989 roku również kluby sportowe w pionie LZS zaczęto reorganizować. Kaliski Okręgowy Związek Piłki Nożnej w Kaliszu narzucił, aby klub posiadał osobowość prawną, co za tym idzie Statut, swój NIP i REGON. W związku z tym w 1993 roku dokonano w Kobylej Górze takiej zmiany organizacyjnej. Przyjęto nową nazwę Klubu: Kobylogórski Ludowy Klub Sportowy „ZEFKA”. Rzadko spotykana to nazwa, która wg jednych podań mówi, że tak dawniej nazywano kompleks stawów położonych wokół miejscowości, natomiast druga wersja głosi, że tak nazywał się zespół młynów na rzece Meresznicy. Jakiś zalążek prawdy w tym musi być, gdyż do dzisiaj w herbie Kobylej Góry znajduje się koło młyńskie.
Edmund Janura działa społecznie w klubie od 50 lat. Pełnił w nim różnorodne funkcje: wiceprezes zarządu, kierownik drużyny seniorów, skarbnik, sekretarz. Obecnie jest członkiem zarządu KLKS „Zefka” i kieruje sekcją piłki nożnej. Na polu tej działalności ma niemałe sukcesy , gdyż „Zefka” znalazła się w lidze okręgowej i tę wysoką pozycję utrzymuje już kilka sezonów piłkarskich.
Piłka nożna to nie jedyna pasja Edmunda Janury. Od ponad 30 lat aktywnie zaangażowany jest w organizację Ogólnopolskich Biegów Przełajowych o Puchar Kocich Gór w Kobylej Górze. Najczęściej jest kierownikiem tras.

Za swoją bezinteresowną działalność na rzecz klubu został odznaczony wieloma medalami i tytułami. Otrzymał medale za awans drużyny piłkarskiej do ligi okręgowej oraz z okazji 50-lecia KLKS „Zefka” za społeczną działalność w klubie od początku jego istnienia. Także organizator biegów , tzw. „Kocich Gór” odznaczył Edmunda Janurę pamiątkowym medalem za działalność na rzecz promowania lokalnego sportu. O tym fakcie pisały również lokalne gazety. W 2010 roku został wytypowany w plebiscycie na sportowca roku .
Dziś trudno wyobrazić sobie Kobylą Górę bez Kobylogórskiego Ludowego Klubu Sportowego „Zefka”. Obecnie trenuje w nim około 70 chłopców, którzy szlifują swój talent piłkarski pod okiem dobrych trenerów. Znak „Zefki” jest rozpoznawalny w lokalnym środowisku sportowym . Wielka w tym zasługa Edmunda Janury, który jest jednym z założycieli tego klubu działającego już ponad 50 lat.
Edmund Janura ma siostrę, która mieszka w Ostrzeszowie oraz brata, który mieszka w Złotoryi i również związany jest ze sportem. W wolnych chwilach pan Janura lubi oglądać transmisje meczów siatkówki i piłki nożnej. A jego marzeniem jest, aby klub „Zefka” jak najdłużej utrzymał się w lidze okręgowej i mógł szkolić przyszłych piłkarzy.

Bibliografia:
1. Strona internetowa klubu „Zefka” : www.zefka.pl
2. Strona internetowa gminy: www.kobyla-gora.pl
3. Gazeta „Czas Ostrzeszowski”
4. Rozmowa z Edmundem Janurą



Kalendarium:

  • 1946 ― Narodziny bohatera

Źródła:

  • Historia klubu sportow...

Zobacz też: