Powrót Encyklopedia Wielkopolan „Człowiek znaczy tyle ile może dać drugiemu człowiekowi”

Eugeniusz Koperski

ur. 25 lipca 1945
zm.
Szkoła Podstawowa im. Ks. Leona Formanowicza w Modliszewku

Zdjęć: 20

Eugeniusz Koperski urodził się 25 lipca 1945 roku na Wełnicy , zmarł 18 maja 2010 roku. Rodzice Ignacy i Agnieszka z domu Heckert, mieszkali na Wełnicy. Eugeniusz Koperski miał dwójkę rodzeństwa- brata i siostrę, z zawodu rolnik.
Radny Gminy Gniezno dwie kadencje.
4 września 1971 roku wziął ślub kościelny z Czesławą Kapcińską.

Działalność:
Eugeniusz Koperski w swoim skromnym i cichym życiu służył Bogu i ludziom.
W trudnych latach, jakie przeżywała parafia p.w.Św.Jakuba Apostoła okazał się cichym darczyńcą wspomagającym potrzeby parafii, potrzeby budującego się kościoła. Eugeniusz Koperski bez rozgłosu, z własnej woli wspierał finansowo świątynię podczas budowy i urządzania wnętrza.
Przed konsekracją nowo wybudowanej świątyni w 1995 roku ofiarował marmurowy ołtarz ofiarny. W 1996 roku z okazji jubileuszu 25-lecia pożycia małżeńskiego państwo Koperscy ufundowali dla kościoła marmurową chrzcielnicę, a wkrótce potem ambonę. W roku 1997, kiedy Proboszczem był ks. Andrzej Panasiuk, Eugeniusz przekazał do kościoła obraz św. Jakuba Apostoła, patrona parafii, obecnie stanowi on główny ołtarz w Kościele. W 10 rocznicę konsekracji Kościoła parafialnego 17 lipca 2005 roku podczas uroczystej, jubileuszowej Eucharystii ks.bp Wojciech Polak dokonał poświęcenia bocznego ołtarza z obrazem Miłosierdzia Bożego ufundowanego przez Eugeniusza Koperskiego. W uroczystości jubileuszu 10-lecia konsekracji Kościoła państwo Czesława i Eugeniusz Koperscy odebrali z rąk ks.bp Wojciecha Polaka odznaczenia wraz z pamiątkowymi dyplomami – ZASŁUŻONY DLA ARCHIDIECEZJI GNIEŹNIEŃSKIEJ. W uznaniu wieloletniej pracy na rzecz Kościoła lokalnego ks.abp Henryk Muszyński przyznał 5 medali „Zasłużony dla Archidiecezji gnieźnieńskiej”.
W dniu 15 sierpnia 2008 roku, w 70 rocznicę śmierci św. siostry Faustyny- w święto Matki Bożej poświęcony został obraz św. Faustyny- dar państwa Koperskich.
Poza tymi darami państwo Koperscy wspierali finansowo różne inicjatywy charytatywne na rzecz parafii.
W uznaniu za ogromną troskę i zaangażowanie się, za szczodrość serca na rzecz parafii i kościoła Gnieźnieńskiego, ufundowano pamiątkową tablicę. Została ona odsłonięta i poświęcona 25 lipca 2011 roku, w pierwszą rocznicę śmierci Eugeniusza Koperskiego, po Mszy św. o godz. 11:45 Odsłonięcia tablicy dokonała żona p. Czesława Koperska.
Znaczenie postaci:
– najbardziej skromny, uczciwy i pomocny człowiek
– wielki darczyńca
– bardzo religijny, służył pomocą innym.
Bibliografia:
– księgi parafialne Kościoła pw. św.Jakuba w Modliszewku
– rozmowa z żoną, ks.proboszczem Andrzejem Januchowskim.
-http://www.radzym.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=24&Itemid=104
-http://bgwhois.com/www/eugeniuszkoperski.pl.html
,,Do Eugeniusza Koperskiego przyjeżdżali ludzie z całej Polski szukając pomocy i zawsze ją otrzymywali.Był człowiekiem, który nigdy nie przeklinał , nikomu nie powiedział nic złego, a przy tym był bardzo , bardzo religijny. Potrafił przez modlitwę pomagać innym. Ponieważ był człowiekiem skromnym, nie chciał rozgłosu i o to też prosiła żona, uszanujemy to.” – Irena Helman
,

Cytaty:

  • „Człowiek znaczy tyle i...”

Zobacz też: