Eugeniusz Coda

ur. 16 lipca 1938
zm.
Szkoła Podstawowa im. Juliana Tuwima w Gaju Małym

Dzieciństwo i młodość


Eugeniusz Coda urodził się 16.07.1938 r w Słopanowie. Jego matka miała na imię Wiktoria z domu Dura, a ojciec Jan Coda. Pan Eugeniusz miał dwie siostry Joannę i Helenę. Podczas drugiej wojny światowej rodzeństwo było pod opieką matki. Po zakończeniu wojny nasz bohater rozpoczął edukację w szkole podstawowej w Słopanowie. Po jej ukończeniu w 1952 r. podjął naukę w Zasadniczej Szkole Metalowej w Szamotułach o specjalności „ślusarz maszynowy”. W 1954 r. E. Coda zaczął pracować w Rzemieślniczej Spółdzielni Metalowców w Szamotułach. Po półtora roku zmienił zakład pracy i branżę na budowlaną. Nasz bohater w 1959 r. został powołany do wojska. Służył tam do 15.12.1961 r., a od 2 stycznia rozpoczął pracę jako murarz w Przedsiębiorstwie Budownictwa Rolniczego w Szamotułach i tam pracował aż do chwili przejścia na emeryturę (1 stycznia 1998 r.)
W 1959 r poślubił Barbarę Nowakowską i miał z nią 8 dzieci (5 córek i 3 chłopców).

Edukacja

Od 1998 r. Eugeniusz Coda systematycznie się dokształcał. Uzyskał tytuł mistrza w zawodzie murarz-betoniarz i awansował na stanowisko majstra budowy. Później uczęszczał na kurs podwyższający uprawnienia budowlane, który ukończył 05.10.1973 r. i uzyskał uprawnienia do kierowania robotami budowlanymi .


Odznaczenia

Eugeniusz Coda został pięciokrotnie odznaczony: Złotą Odznaką Izby Rzemieślniczej w Poznaniu (w 1973 r. i w 1974 r.), w 1985 r. Odznaką Honorową „Za Zasługi w Rozwoju Województwa Poznańskiego „, w 1986 r. nasz bohater został Zasłużonym Pracownikiem Rolnictwa, a w 1989 r. odznaczony został Brązowym Krzyżem Zasługi.


Praca społeczna

Po przejściu na emeryturę nasz bohater oddał się całkowicie pracy społecznej. W 1998 r.został radnym Gminy Obrzycko i pełnił tę funkcję przez cztery kadencje tj. do 2014 r. W 2003 r. Eugeniusz Coda został wybrany sołtysem wsi Słopanowo i jest nim do dziś. Jest osobą bardzo znaną i szanowaną.

Zasługi

* powstało w Słopanowie boisko sportowe z zapleczem socjalnym,

* założył Klub sportowy „Orzeł Słopanowo” i jest jego prezesem,

* doprowadził we wsi wodę i kanalizację,

* wybudował chodniki, drogi,

* dzięki niemu pojawiło się we wsi oświetlenie.

Pan Eugeniusz Coda jest dziadkiem naszego kolegi. Cała rodzina, mieszkańcy i my jesteśmy z niego dumni. Zrobił wiele i nadal pracuje, a najważniejsze jest to, że lubi to co robi.