Powrót Encyklopedia Wielkopolan „RZETELNIE, UCZCIWIE, SKUTECZNIE”

Jan Józef Broda

ur. 23 stycznia 1958
zm.
Szkoła Podstawowa im. Tytusa i Jana Działyńskich w Plewiskach

Zdjęć: 8

Jan Józef Broda urodził się 23 stycznia 1958 w Poznaniu. Od urodzenia jest mieszkańcem Plewisk. Jego mama Aniela prowadziła sklep spożywczy w Plewiskach, a ojciec Henryk był naukowcem, profesorem farmacji Akademii Medycznej w Poznaniu. Ma żonę Marię i syna Łukasza.

Edukacja:
Edukację rozpoczął w wieku 6 lat w Szkole Podstawowej w Plewiskach, od klasy 4 uczęszczał do Szkoły Podstawowej nr 54 w Poznaniu. Następnie został uczniem 3-letniej Zasadniczej Szkoły Zawodowej oraz 3-letniego Technikum w Poznaniu. Ukończył Wydział Maszyn Roboczych i Pojazdów na Politechnice Poznańskiej.

Praca:
Zanim związał się z samorządem, pracował w Przemysłowym Instytucie Maszyn Rolniczych, Zakładzie Aparatury Radiospektroskopowej RADIOPAN oraz w firmie Elektromontaż Poznań S.A. zajmując stanowiska od konstruktora po głównego technologa. Z samorządem Gminy Komorniki związany jest od ponad 20 lat. W tym czasie był Przewodniczącym Społecznego Komitetu Kanalizacji i Wodociągowania Plewisk oraz Zastępcą Przewodniczącego Społecznego Komitetu Telefonizacji Plewisk. Od 2002r. zajmuje stanowisko Wójta Gminy Komorniki. W latach 90-tych był Przewodniczącym Społecznego Komitetu Kanalizacji i Wodociągowania Plewisk oraz Zastępcą Przewodniczącego Społecznego Komitetu Telefonizacji Plewisk, a także Wiceprzewodniczącym Rady Gminy.

Wójt gminy Komorniki
Swoją pracę traktuje jako służbę na rzecz gminy i jej mieszkańców. Jego działania wynikają przede wszystkim z oczekiwań obywateli. Jest otwarty na potrzeby mieszkańców gminy, stara się być blisko nich – spotyka się w urzędzie, uczestniczy w zebraniach wiejskich, odpowiada na pytania na stronie internetowej urzędu. Czyni wiele starań, aby gmina rozwijała się równomiernie i sukcesywnie, była otwarta dla inwestorów.
Do sukcesów zalicza m.in. opracowanie „Programu Budowy Dróg na lata 2009-2018”, zmodernizowanie oczyszczalni ścieków w Łęczycy, rozbudowanie gimnazjum w Komornikach i Szkoły Podstawowej w Plewiskach, budowę nowego pawilonu szkolnego w Chomęcicach, nowoczesnej biblioteki w Plewiskach, zakup i adaptację Domu Kultury „Nad Wirynką” w Łęczycy. W czasie jego urzędowania powstało też wiele nowych dróg, chodników, boisk szkolnych, placów zabaw dla dzieci, zewnętrznych siłowni dla dorosłych oraz skatepark.

Nagrody i wyróżnienia:
Dzięki staraniom wójta gmina jest dobrze postrzegana przez różne instytucje, czego wynikiem są liczne wyróżnienia i nagrody: „Godło Teraz Polska”, „Lider Polskiej Ekologii”, „Przyjazna Wieś”, „Inwestor na Medal”, „Gmina Fair Play”, „Sportowa Gmina”, „Gmina Roku 2014”, a także wysokie miejsca w Rankingu Miast Atrakcyjnych dla Biznesu, Rankingu Zrównoważonego Rozwoju.
Indywidualne uznanie Jan Broda uzyskał też, zdobywając wiele odznaczeń: „Samorządowy Menedżer Regionu”, „Lider Sportowej Polski”, medal „Labor Omnia Vincit” za krzewienie idei pracy organicznej, „Wójt Najwyższej Jakości”, „Wójt Roku 2014”, statuetka im. Dezyderego Chłapowskiego za pracę organiczną.

Prywatnie:
Pan Jan jest miłośnikiem zwierząt. Przez całe życie otaczały go psy – był właścicielem owczarka niemieckiego, jamnika, kundelka. Obecnie w jego domu gości czarna kotka, którą znalazł 8 lat temu. Wójt jest smakoszem kuchni polskiej, uwielbia typowe polskie potrawy. Chętnie zjada ryby, nie przepada natomiast za owocami morza.
Jego ulubionym miejscem na wakacje są polskie morze i góry, marzy o podróży po Europie. W wolnym czasie zajmuje się ogródkiem, jeździ na rowerze i biega, nadrabia także zaległości w czytaniu. Ostatnio zaczytuje się w powieściach Kena Folletta: “Trylogia Stulecia”, “Filary Ziemi”, “Świat Bez Końca”.Cytaty:

  • „RZETELNIE, UCZCIWIE, S...”

Zobacz też: