Jerzy Mielcarz

ur. 28 marca 1954
zm.
Szkoła Podstawowa im Mikołaja Kopernika w Dobrzycy

Jak powstała firma ,,Vitax”
Zdjęć: 8
Nagrań: 1

Pochodzenie:

Jerzy Mielcarz, syn Józefa i Joanny z d. Dutkiewicz, urodził się 28 marca 1954 roku w Dobrzycy , powiat pleszewski, gmina Dobrzyca, woj. wielkopolskie. Wychowywał się wraz z siostrą ( obecnie jest lekarzem i mieszka w Poznaniu) w Dobrzycy, gdzie rodzice prowadzili gospodarstwo rolne, wyspecjalizowane w nasiennictwie traw i buraka cukrowego.

Młodość i edukacja :

Tak jak jego rówieśnicy skończył Szkołę Podstawową im. M. Kopernika w Dobrzycy. Naukę kontynuował w Technikum Hodowli Roślin i Nasiennictwa w Bojanowie. W szkole podstawowej i średniej z powodzeniem uprawiał sport. Była to lekkoatletyka i tenis stołowy, w którym zdobył Mistrzostwo Gminy, a w szkole średniej Mistrzostwo Powiatu. Miał pierwszą klasę sportową w podnoszeniu ciężarów, startował jako junior w drugoligowym zespole Przysieka Polska. W tej dziedzinie sportu osiągnął rekord szkoły w podnoszeniu trzech wag. Zakwalifikował się na Ogólnopolską Olimpiadę Młodzieży. Szkoła średnia dała mu przepustkę na studia wyższe – Akademię Rolniczą w Poznaniu, które ukończył z wyróżnieniem w 1979 r. Będąc studentem tej Akademii kontynuował swoją przygodę z tenisem stołowym, zdobywając II miejsce na Mistrzostwach Poznania szkół wyższych, a swoje zdolności i wiedzę sprawdził wraz z drużyną, zwyciężając w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy Rolniczej szkół wyższych.

Rozwój firmy zielarskiej :

Tradycje upraw zielarskich sięgają w rodzinie J. Mielcarza początków lat 70 ubiegłego wieku, kiedy to 18-hektarowe tradycyjne gospodarstwo zaczęło się specjalizować w uprawach ziół leczniczych. Pierwszymi gatunkami były zioła rumianku pospolitego, melisy i szałwii. Następnym krokiem było ich przetwarzanie i konfekcjonowanie w założonej w 1987 r. firmie Vitax. Dzięki temu, przedsiębiorstwo ,,stanęło na nogi’’ i bardzo szybko zdobyło krajowe i zagraniczne rynki zbytu oraz co za tym idzie renomę. Produkcja rosła błyskawicznie. Po kilku latach firma zatrudniała już kilkuset pracowników i stała się liczącym producentem herbat ziołowych (w początkach działalności firma zatrudniała 10 osób a w 6 roku działalności już 250). Poprzez koncern zielarski Martin Bauer pojawiły się dla firmy nowe możliwości rozwoju, dostęp do nowych technologii i międzynarodowych rynków zbytu. To pozwoliło poszerzyć asortyment o wiele rodzajów herbat czarnych oraz zaowocowało współpracą z największymi ich producentami jak Lipton czy Tetly. Gospodarstwo szybko powiększało swój obszar i uprawia w zależności od zapotrzebowania od 200 do 250 ha ziół. Najważniejsze uprawy to mięta, melisa, dziurawiec, rumianek, lawenda, arnika. Wszystkie stanowią surowiec farmaceutyczny i podlegają przed sprzedażą szczegółowym badaniom potwierdzającym ich wysoką jakość. To ważne, gdyż prawdziwe jest twierdzenie, że leki mogą być tylko tak dobre jak surowce do ich produkcji. Firma obecnie zapewnia wysokie standardy i komfortowe warunki pracy. Wzorowo prowadzone gospodarstwo zielarskie każdego tygodnia odwiedza rzesza specjalistów z kraju i zagranicy.

Nagrody:

W 2006 roku Gospodarstwo Zielarskie Mielcarz było uhonorowane m.in. tytułem ,, Wielkopolski Rolnik Roku 2006’’ (statuetkę siewcy odebrał z rąk Wicemarszałka Województwa Wielkopolskiego Józefa Rackiego) oraz ,,Złotym Laurem’’ przyznany dla wzorowego producenta żywności, ponad to ,, Wielkopolska Żywność” i ,,Dobre bo Polskie’’. Wraz z żoną Jolantą odebrał szable ,,Wzorowego Przedsiębiorcy 2009 roku” przyznawaną przez czytelników miesięcznika AGRO. Wraz z małżonką otrzymał tytuł ,,Honorowy obywatel Dobrzycy”. 17 czerwca 2012 r. został uhonorowany Statuetką Honorowego Hipolita oraz godnością Lidera Pracy Organicznej . W dniu 30 września 2014 r. na uroczystej sesji Miejskiej Gminy Dobrzyca Jolanta i Jerzy Mielcarz za aktywne propagowanie idei i ducha przedsiębiorczości w środowisku lokalnym w dowód uznania wraz z innymi przedsiębiorcami z gminy Dobrzyca otrzymał list gratulacyjny od Pana Wicepremiera Janusza Piechocińskiego z okazji 25-lecia polskiej transformacji przekazany przez Panią Senator Andżelikę Możdżanowską, Burmistrza Jarosława Pietrzaka, Przewodniczącego Rady Miejskiej wraz z ozdobną statuetką ufundowaną przez władze samorządowe.

Znaczenie postaci:

Przez wiele lat pracy, walki o jakość , markę i standardy Jerzy Mielcarz zachował młodzieńczą postawę, wciąż rozwija i pogłębia swoje pasje i zainteresowania, które dzieli z żoną Jolantą i synami Jackiem i Wojtkiem. Żona pomaga w prowadzeniu firmy, synowie posiadają i rozwijają już swoje firmy. Starszy syn Jacek ukończył Akademię Ekonomiczną i prowadzi firmę transportową ,a Wojtek ,,Lawendową farmę”. W wolnych chwilach oddaje się swoim pasjom: fotografii i pływaniu (posiada czterotonową łódź motorową, którą wraz z rodziną pływają po wodach Morza Adriatyckiego). Obecnie jego pasją stało się obsługa dronów czyli bezzałogowych statków latających. Nabyte umiejętności pomagają mu dokumentować zbiory. Dla Jerzego Mielcarza zioła to nie tylko biznes, to jego pasja i sposób na życie, gdyż jak sam mówi ,,To co robię bardzo lubię i to co robię, robię z pasją”. Za swój sukces uważa opracowanie i wdrożenie w praktyce wielkotowarowych technologii uprawy, zbioru i suszenia najwyższej jakości ziół. Jerzy Mielcarz poprzez firmę Vitax wypromował Dobrzycę, swoje rodzinne miasto. Sukcesom biznesowym towarzyszyła otwartość i pomocna dłoń dla osób tej pomocy potrzebującym.

Źródła:

Notatki Dobrzyckie nr 45, grudzień 2012,
Archiwum prywatne państwa Mielcarzów


Kalendarium:

  • 1954 ― Narodziny bohatera

Źródła:

  • Towarzystwo im. Hipoli...

Zobacz też: