Jerzy Nowak

ur. 28 czerwca 1954
zm.
Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Borui Kościelnej

Zdjęć: 8

Pochodzenie

Jerzy Nowak urodził się 28 czerwca 1954 roku w Opalenicy, jako syn Jerzego i Ireny. Od 1977 roku żonaty – żona Bożena, ojciec dwóch córek – Anny i Moniki.

Edukacja

Jerzy Nowak ma wykształcenie wyższe. W latach 1969 – 1974 uczęszczał do Technikum Energetycznego w Poznaniu. Od roku 1975 do 1979 studiował na Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu, gdzie uzyskał tytuł magistra wychowania fizycznego oraz zdobył uprawnienia trenera podnoszenia ciężarów i instruktora piłki nożnej.

Działalność zawodowa

W latach 1974 – 1976, po ukończeniu szkoły średniej pracował jako pracownik fizyczny. Od roku 1979 do roku 1993, po zakończeniu studiów na akademii wychowania fizycznego rozwijał umiejętności i zainteresowania młodzieży jako nauczyciel wychowania fizycznego.
Od roku 1993 do chwili obecnej prowadzi własną działalność gospodarczą.

Etapy działalności sportowej

Jerzy Nowak od najmłodszych lat przejawiał zamiłowanie do sportu. Zainteresowania te poparte predyspozycjami i pracą przynosiły wiele sukcesów i satysfakcji. Z racji swojej pasji sportowej w szkole był nazywany przez rówieśników „Trenerem”.

Zamiłowania te wywarły wpływ na wybór dalszej edukacji. Po ukończeniu szkoły średniej i AWF w Poznaniu, rozpoczął pracę szkoleniową. Początkowo jako trener piłki nożnej w latach 1979 – 1981 prowadził w Opalenicy drużynę juniorów. W ciągu 2 lat doprowadził ich do ligi wojewódzkiej, co było niemałym sukcesem.

W roku 1980 z jego inicjatywy przy Klubie Promień Opalenica powstała sekcja podnoszenia ciężarów. Dyscyplina ta w krótkim czasie stała się popularna w tym Klubie, a praca Jerzego Nowaka zaczęła przynosić sukcesy indywidualnie i drużynowe w skali województwa, makroregionu i Polski.

W 1987 roku przeniósł się do Nowego Tomyśla, jednak w dalszym ciągu prowadził zajęcia w Opalenicy. W dłuższej perspektywie dojeżdżanie na treningi okazało się uciążliwe. Rozwiązaniem tej sytuacji było założenie przez Jerzego Nowaka sekcji w Nowym Tomyślu, przy istniejącym Klubie Budowlani Nowy Tomyśl.

W roku 1990 zaprzestał pracy trenerskiej, aby powrócić do niej w roku 2010. Od roku 2011 pełni funkcję prezesa KS Budowlani Nowy Tomyśl, w chwili obecnej jednego z najlepszych w Polsce klubów podnoszenia ciężarów. Oprócz działalności w klubie, w ostatnich latach Jerzy Nowak zaangażował się bardzo aktywnie w działalność Polskiego Związku Podnoszenia Ciężarów.

Odznaczenia , nagrody, sukcesy

Mając 39 lat w Australii w roku 1994 Jerzy Nowak zdobył tytuł Mistrza Świata Weteranów w podnoszeniu ciężarów. W latach 1993 – 1998 uczestniczył w mistrzostwach europy i świata weteranów w podnoszeniu ciężarów.

Od 2011 roku jest prezesem KS Budowlani Nowy Tomyśl.

W Roku 2012 został prezesem Okręgowego Związku Podnoszenia Ciężarów w Poznaniu, a w roku 2013 wiceprezesem do spraw sportowych Polskiego Związku Podnoszenia Ciężarów. Przyczynił się do budowy Młodzieżowego Centrum Podnoszenia Ciężarów w Nowym Tomyślu.

Nie mniej ważnym jak w/w sukcesem Jerzego Nowaka, a może ważniejszym jest to, że jest on wychowawcą wielu pokoleń zawodników, odnoszących sukcesy na różnych arenach z Igrzyskami Olimpijskimi włącznie. Wychowankami klubowymi Jerzego Nowaka są między innymi Paweł Najdek, Wojciech Piechowiak, Tomasz Kudłaszyk.

Znaczenie postaci

Jerzy Nowak jest sportowcem, trenerem, działaczem sportowym, a przede wszystkim wychowawcą wielu znakomitych zawodników.
Jego działalność sportowa i społeczna wywarła ogromny wpływ na rozwój podnoszenia ciężarów w regionie, Polsce i poza jej granicami.
Kalendarium:

  • 1969 ― Szkoła średnia
  • 1975 ― Szkoła wyższa

Źródła:

  • Historia Klubu Budowla...
  • Strona internetowa KS ...

Zobacz też: