Józef Kucharski

ur. 08 marca 1914
zm. 26 maja 1987
Zespół Szkół w Łęce Opatowskiej - Szkoła Podstawowa

Początki OSP w Łęce Opatowskiej
Poświadczenie lekarskie
Protokół z reorganizacji OSP w Łęce Opatowskiej- cz.1
Protokół z reorganizacji OSP w Łęce Opatowskiej- cz. 2
Wniosek o odznaczenie
Wyciąg z książeczki wojskowej
Wyciąg z orzeczenia komisji inwalidzkiej
Zaświadczenie
Zaświadczenie
Zaświadczenie
Świadectwo
Zdjęć: 29
Dokumentów: 11

Pochodzenie

Józef Kucharski urodził się 8 marca 1914 r. w Trzebieniu (powiat kępiński)jako syn Szymona i Rozalii z d. Grzesiak. Zmarł 26 maja 1987 r. w Łęce Opatowskiej.

Wojna

Służbę wojskową zaczął 27 marca 1937 r. w Szczypiornie, został przydzielony do 5. kompanii strzeleckiej, a we wrześniu trafił do szkoły podoficerskiej w Wilejce. W kwietniu 1938 r. został przeniesiony do Batalionu KOP „Krasne”, w lipcu awansowany na kaprala. 10 marca 1939 r. został przeniesiony do rezerwy, a już 26 sierpnia zmobilizowany do 70. pułku piechoty. 1 września 1939 r. trafił na font. Walczył w okolicy Kutna i Łęczycy, gdzie 11 września został ranny i znalazł się w szpitalu w Łodzi. Tam przebywał do 3 września 1940 r. Był trzykrotnie operowany. W szpitalu zaprzyjaźnił się z pielęgniarką, która na pamiątkę podarowała mu obraz, który sama wyszywała. Przedstawia on bukiet z bzów i do dzisiaj wisi w salonie w domu syna Romualda.

Praca zawodowa

7 maja 1938 r. ukończył kurs dokształcający dla rzemieślników w Kępnie.
Od 1 grudnia 1936 r. prowadził samodzielnie piekarnię na własny rachunek.
Od 18 stycznia 1937 r. był członkiem Cechu Piekarskiego w Kępnie. Po wojnie dalej prowadził piekarnię w Łęce Opatowskiej. Bułki wypiekane w niej miały niepowtarzalny smak i przyjeżdżali po nie ludzie z najbliższej okolicy. Piekarnię odziedziczył syn Grzegorz, który następnie przekazał ją swojemu synowi Bartłomiejowi. Ten wraz z żoną prowadzi ją obecnie w wersji bardzo nowoczesnej. Inny wnuk Piotr Kucharski występuje często w telewizji w programach kulinarnych i napisał książkę „Chleb. domowa piekarnia”. Dzieło Pana Józefa znalazło kontynuatorów w najbliższej rodzinie i dorobek jego życia został wzbogacony.

Działalność społeczna

W czasie, gdy jego synowie chodzili do szkoły podstawowej, był aktywnym działaczem Komitetu Rodzicielskiego i przez wiele lat pełnił funkcję przewodniczącego. Wtedy i później był częstym gościem na zbiórkach harcerskich, gdzie opowiadał młodzieży o wojennej codzienności i pokazywał różne pamiątki. Gdy prowadził piekarnię raz w roku, prawdopodobnie w tłusty czwartek, przywoził do Szkoły Podstawowej w Łęce Opatowskiej pączki dla wszystkich uczniów i nauczycieli. Był współzałożycielem OSP w Łęce Opatowskiej. Wstąpił do straży w 1935 r. Od roku 1945 przez wiele lat pełnił funkcję prezesa. Był członkiem Społecznego Komitetu Budowy Remizy i Domu Rolnika w Łęce Opatowskiej. Świadczy to o ogromnym zaufaniu i szacunku, jakim się cieszył w środowisku.

Rodzina

W roku 1947 zawarł związek małżeński z Wandą Appel. Miał czerech synów: Romualda, Sylwestra, Grzegorza i Marka.

Odznaczenia

Medal Zwycięstwa i Wolności 1945
Medal Za udział w wojnie obronnej 1939
Odznaka „Strażak wzorowy”
Srebrny Medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa”
Złoty Medal za Zasługi dla Pożarnictwa

Znaczenie postaci

Nasz bohater to przykład człowieka, który miał odwagę wziąć los w swoje ręce. Początkowo rzemieślnik, później przedsiębiorca zatrudniający inne osoby, stał się wzorem do naśladowania dla innych i w jego ślady poszli synowie oraz wnuki, czasem w innych dziedzinach, budując swoją przyszłość w oparciu o własną zaradność i chęć do pracy. W naszej okolicy wiele jest osób, które miały odwagę pójść taką drogą-indywidualnej przedsiębiorczości, ryzyka i w konsekwencji sukcesu. Można sądzić, że postać pana Kucharskiego mogła być wzorem.

Źródła

Kroniki i inne materiały archiwalne OSP w Łęce Opatowskiej
Kronik KGW w Łęce Opatowskiej
Materiały z archiwum rodzinnego Pani Czesławy Kucharskiej
Materiały z archiwum Pani Zofii Kucharskiej
Wywiad z panem Markiem Kucharskim.
http://www.kepnosocjum.pl/photogallery.php?photo_id=17960
http://www.kepnosocjum.pl/photogallery.php?photo_id=17961
http://kukbuk.com.pl/gotuje-sie/2599,wygraj-ksiazk-chleb-domowa-piekarnia-piotra-kucharskiego

Kalendarium:

  • 1914 ― Narodziny bohatera
  • 1937 ― Początek służby wojsk...
  • 1947 ― Zawarcie związku małż...
  • 1987 ― Śmierć bohatera

Zobacz też: