Powrót Encyklopedia Wielkopolan „Zdrowy tryb życia to dobre odżywianie się, uprawianie sportu z zachowaniem od...”

Łukasz Frajtag

ur. 10 lipca 1984
zm.
Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Pniewach

Red Dragons Pniewy – Kadet Poznań
Red Dragons Pniewy – Medan Gniezno
Wywiad 24.11.2014
Wywiad z Łukaszem Frajtagiem (19.03.2015)
Certyfikat instruktorski
Konferencja szkoleniowa PZPN
Mediolan 2013
Mediolan 2014
Szkolenie PZPN
Zdjęć: 18
Filmów: 3
Nagrań: 1
Dokumentów: 5

Pochodzenie

Urodził się 10 lipca 1984 roku Sierakowie. Od dzieciństwa mieszka w Pniewach, jest synem Mariana i Alicji, ma brata Macieja.

Rodzina

W 2007 roku zawarł związek małżeński z Pauliną Majchrzak (fizjoterapeutką). Ma dwie córki Emilię (ur. 2007) oraz Adrianę (ur. 2013).

Edukacja i praca zawodowa

Szkołę Podstawową oraz Liceum Ogólnokształcące ukończył w Pniewach. Studia na Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu przerwał po drugim roku. Pracował w różnym charakterze w zakładach produkcyjnych w okolicy Pniew, a obecnie jest konstruktorem w firmie Kwiatkowski Sp. z o.o. specjalizującej się w konstrukcjach stalowych.

Etapy działalności

Sport w dzieciństwie

Od najmłodszych lat przejawiał ogromne zainteresowanie sportem. Jak większość chłopców pod koniec lat 80-tych nie rozstawał się z piłką i całe dnie spędzał z rówieśnikami na ulicach, osiedlowych boiskach, parkingach, grając w piłkę, gdzie tylko się dało. W szkole doskonale radził sobie praktycznie w każdej dyscyplinie sportu, często biorąc udział w różnego rodzaju zawodach międzyszkolnych i wojewódzkich. Jednak to piłka nożna stała się tym sportem, który najbardziej go zainteresował.

Sokół Pniewy

W wieku 11 lat zapisał się do jednej z młodzieżowych drużyn Klubu Sportowego Sokół Pniewy, wówczas grającego w najwyższej klasie rozgrywkowej. Po upadku pierwszoligowego Sokoła nadal kontynuował grę w barwach tej drużyny, w jej nowych strukturach. Już wtedy przejawiał spore umiejętności gry na hali, wielokrotnie będąc królem strzelców przeróżnych turniejów halowych. W wieku 17 lat zmuszony został do rezygnacji z gry na boiskach trawiastych, po tym jak rozwiązano drużynę juniorów Sokoła Pniewy.Ówczesna polityka klubu nie dawała szansy zaistnienia młodzieży w pierwszym zespole, dlatego też w wieku 18 lat dołączył do amatorskiej drużyny halowej „Rorets Pniewy”.

Początki futsalu w Pniewach

„Rorets Pniewy” występował w powiatowej lidze halowej w Szamotułach. W roku 2005 powstała nowa hala widowiskowo-sportowa w Pniewach. Wówczas sternicy drużyny postanowili przekształcić ją w Red Dragons Pniewy. Zespół ten opierał się głównie na zawodnikach „Rorets Pniewy”, a Łukasz Frajtag był wyróżniającą się na boisku postacią. W powstałych rozgrywkach „Pniewskiej Ligi Futsalu”, „Smoki” triumfowały trzykrotnie w pierwszych pięciu edycjach (dwa razy drugie miejsce), a Łukasz Frajtag za każdym razem był najlepszym strzelcem. W międzyczasie Red Dragons został także Mistrzem Powiatu w Futsalu oraz Mistrzem Wielkopolski. Szereg sukcesów amatorskich zachęcił włodarzy klubu do dalszych działań. W roku 2009 Stowarzyszenie Kultury Fizycznej Pniewska Liga Futsalu (oficjalna nazwa Stowarzyszenia odpowiedzialnego za rozgrywki futsalu w Pniewach) zgłosiło RedDragons Pniewy do rywalizacji na szczeblu ogólnopolskim. Łukasz Frajtag postanowił wtedy, w wieku 25 lat, objąć stanowisko trenera drużyny i wraz z Rafałem Gnybkiem oraz Bartoszem Barańskim wszedł w skład nowego 3-osobowego zarządu klubu, pozostając jednocześnie czynnym zawodnikiem.

Red Dragons Pniewy

Początki trenerskie nie były łatwe. Pierwsze dwa sezony w rozgrywkach 2 ligi futsalu były swoistym przetarciem oraz czasem nauki od strony szkoleniowej. W roku 2010 zarząd klubu postanowił odmłodzić zespół i stworzyć zupełnie nową drużynę złożoną z lokalnej młodzieży. W tym celu zrobiono nabór wśród lokalnych 17-18 latków. Do zespołu dołączyła w większości młodzież, która z różnych przyczyn nie odnalazła swojego miejsca wśród lokalnych ekip piłki trawiastej. Od tego momentu zaczęła się prawdziwa praca trenerska Łukasza Frajtaga, który nadal pozostawał czynnym zawodnikiem. Mozolnie i małymi krokami pniewska młodzież pod okiem młodego szkoleniowca podnosiła swoje umiejętności. Początkowo oczywiście trzeba było wielokrotnie przełknąć gorycz porażki, jednak trener cierpliwie i konsekwentnie realizował szkoleniowy plan rozwoju. W rozgrywkach 2 ligi Red Dragons rozegrał trzy sezony, zajmując dwukrotnie drugie miejsce (raz trzecie) w ligowej tabeli, co zaowocowało propozycją gry na zapleczu Ekstraklasy czyli w 1 lidze.

Pierwsza liga oraz Ekstraklasa

Był to bardzo trudny okres dla pniewskiej młodzieży, trener Łukasz Frajtag stanął przed poważnym zadaniem rywalizacji z drużynami z całego kraju, mając w składzie zawodników mających ledwo 18-19 lat. Zarząd klubu podjął to trudne wyzwanie, a trener nadal skupiał się na rozwoju sportowym. Debiutancki sezon w 1 lidze zakończył się niestety sportowym niepowodzeniem. Smoki zajęły 7 miejsce w tabeli (na osiem zespołów) zdobywając w całych rozgrywkach 4 punkty. Trener Łukasz Frajtag przekonywał jednak zawodników, że doświadczenie zdobyte w tak młodym wieku zaprocentuje w przyszłości. Dodatkowo otrzymał wsparcie Zarządu, który postawił sobie za cel dalszy rozwój i utrzymanie młodego składu.

Drugi sezon na zapleczu ekstraklasy okazał się przełomowy. Po kilku latach w końcu przyszedł oczekiwany efekt i drużyna zaczęła odnosić sukcesy. Na zakończenie pierwszej rundy Red Dragons byli sensacyjnym liderem ligowej tabeli doznając tylko dwóch porażek. Druga rewanżowa odsłona to już koncert w wykonaniu podopiecznych Łukasza Frajtaga i na trzy kolejki przed końcem rozgrywek „Smoki” zapewniły sobie awans do Ekstraklasy, nie przegrywając w tej rundzie ani jednego spotkania. Zespół z małego miasta, jakim są Pniewy, pokonał drużyny z Torunia, Warszawy czy też Gdańska.

Był to ogromny sukces grającego trenera Frajtaga oraz pniewskiej młodzieży z Red Dragons. „Smoki” stały się najmłodszą drużyną, jaka kiedykolwiek awansowała do Ekstraklasy. Kilku zawodników otrzymało powołania do młodzieżowej Reprezentacji Polski, Adam Wachoński i Adrian Skrzypek występowali w niej regularnie aż do ukończenia 21 roku życia.

Po awansie do Ekstraklasy futsalu polityka klubu nie uległa zmianie. Łukasz Frajtag nadal pracował nad rozwojem sportowym, a tempo w jakim pniewska młodzież podnosiła swoje umiejętności było imponujące. Z meczu na mecz drużyna grała coraz lepiej. Przed sezonem wielu ekspertów skazywało młodą ekipę na pożarcie i szybki spadek z ekstraklasy, jednak pniewianie pokonując takie drużyny jak Wisła Krakbet Kraków, GAF Jasna Gliwice, Pogoń 04 Szczecin, KGHM Euromaster Chrobry Głogów czy nawet słynny Clearex Chorzów udowodnili, że praca wykonywana pod okiem szkoleniowca Frajtaga idzie w dobrym kierunku.

Reprezentacja Polski

W 2014 roku Łukasz Frajtag został włączony w skład sztabu szkoleniowego Reprezentacji Polski w Futsalu U-19. W swoim pierwszym oficjalnym turnieju drużyna zajęła pierwsze miejsce pokonując Czechy oraz Węgry.

Znaczenie postaci

Jako jeden z nielicznych mieszkańców Pniew osiągnął sukces sportowy dzięki olbrzymiej pracy wykonanej z pniewską młodzieżą. Przeciętnych zawodników ukształtował w futsalowców, którzy mimo młodego wieku z powodzeniem radzą sobie z bardziej doświadczonymi rywalami. Kilku jego wychowanków zagrało w narodowych reprezentacjach futsalu. Wraz z Rafałem Gnybkiem oraz Bartoszem Barańskim stworzyli od podstaw klub sportowy, który dzięki odpowiedniej polityce i odpowiedniemu systemowi szkolenia posiada aktualnie drużynę w Ekstraklasie Futsalu oraz grupy młodzieżowe w kategoriach wiekowych U18, U16 oraz U14.

Przez swoją pracę z młodzieżą pokazał, że dzięki odpowiedniemu podejściu i ciężkiej systematycznej pracy można wiele zdziałać, niezależnie od przeciwności losu, posiadanych finansów, czy małego środowiska lokalnego, w jakim przyszło mu pracować.


Kalendarium:

 • 1984 ― Narodziny bohatera
 • 2002 ― Dołączenie do drużyny...
 • 2005 ― Powstanie Red Dragons...
 • 2009 ― Start w II lidze futs...
 • 2012 ― Awans do I ligi futsalu
 • 2014 ― Awans do Ekstraklasy ...

Cytaty:

 • „Zdrowy tryb życia to d...”
 • „Najpierw Cię ignorują....”

Źródła:

 • Informacja o zawodniku...
 • Oficjalna strona inter...
 • Łukasz Frajtag typuje ...

Zobacz też:

 • > Pniewy