Maksymilian Rola

ur. 17 kwietnia 1905
zm.
Szkoła Podstawowa w Wijewie

Zdjęć: 15

Pochodzenie

Maksymilian Rola urodził się w Sławie Śląskiej 17 kwietnia 1905 roku. Do Brenna przybył wraz z rodziną w tym samym roku.

Okres międzywojenny

Maksymilian Rola uczęszczał do Szkoły Podstawowej w Brennie. Następnie chodził do 2-letniej szkoły rolniczej w Lesznie. Wspólnie z ojcem Edwardem pracował w rybołóstwie. W roku 1924 zostaje powołany do odbycia zasadniczej służby wojskowej, którą pełnił w Poznaniu na Ławicy w III Pułku Lotniczym. W roku 1926 wraca do domu. Jego najważniejsze zajęcia z tamtego okresu to: rybołóstwo i myślistwo. W wieku 17 lat został myśliwym, a dnia 4 kwietnia 1936 roku zdał egzamin i otrzymał tytuł mistrza rybackiego. W 1937 roku ożenił się z Heleną Furmańczak.

II wojna światowa

W momencie wybuchu II wojny światowej zostaje powołany do jednostki w poznańskiej Ławicy.Z Poznania wyjechał do Związku Radzieckiego. 23 września 1939 roku w Krzywym Rogu spotkał się z Edmundem Wochnikiem z Brenna.W 1940 roku, razem z kolegą, dostali się przez Gorki, Kijów do Kotłas. W 1941 roku dotarł do Saratowa, gdzie formowała się V dywizja generała Andersa.W marcu 1942 r. okrętem przez Morze Kaspijskie dotarł do portu Pahlawi. Następnie jego szlak prowadził z Pahlawi , Kermaszah , Bagdad do Jerozolimy. W końcu trafił do Egiptu. W tym okresie brał udział w walkach z hitlerowcami. Na ziemi afrykańskiej Maksymilian Rola został ukąszony przez skorpiona.Szybka akcja ratunkowa sprawiła, że nie umarł. W drugiej połowie 1943 roku dotarł do Anglii. Tam pełnił funkcje kucharza w 308 Dywizjonie Myśliwskim . W dniu 5.07.1946 r. został odznaczony medalem lotniczym .

Okres powojenny

Z obczyzny powrócił i zarejestrował się 10. VIII 1946 r. w punkcie przyjęcia Gdynia-Port. Kilka dni później był już w rodzinnym Brennie.Zgodnie z dekretem PKWN o przeprowadzeniu reformy otrzymał ziemię w Wijewie. Zagospodarował ja i starał się poprawić poziom gospodarki. Dawna pasja rybacka spowodowała, że dzierżawił stawy o nazwie Żurawiniec. Był aktywnym członkiem Koła Łowieckiego „Jeleń” w Brennie. Uchwałą Kolegium Odznaczeń z dnia 13.IV.1973 r. otrzymał pośmiertnie brązowy medal za zasługi w realizacji zadań polskiego łowiectwa. Był aktywnym członkiem „Samopomocy Chłopskiej”, „Ligi Ochrony Przyrody”, „Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Radzieckiej”. Maksymilian Rola umiera na zawał serca w dniu 26.05.1972 roku. Jego grób znajduje się na cmentarzu parafialnym w Brennie.



Kalendarium:

  • 1905 ― Narodziny bohatera
  • 1939 ― Udział w II wojnie ś...
  • 1972 ― Śmierć bohatera

Źródła:

  • Lista Krzystka

Zobacz też: