Powrót Encyklopedia Wielkopolan „Moc w słabości się doskonali (2 Kor 12,9)”

Milena Olszewska

ur. 21 maja 1984
zm.
Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Czarnkowie

Wywiad z Mileną Olszewską.
Gratulacje, życzenia, podziękowania otrzymane  przez panią Milenę Olszewską
Medale i dyplomy
Odznaczenia
Zdjęć: 29
Filmów: 1
Dokumentów: 3

Pochodzenie

Milena Olszewska ur. 21.05.1984 r. w Czarnkowie, córka Krzysztofa (ur.1958) i Marii zd. Graś (ur.1961). Jedna z najbardziej utytułowanych polskich łuczniczek niepełnosprawnych. Rodzice pani Mileny pracowali w Zakładzie Płyt Pilśniowych i Wiórowych w Czarnkowie, gdzie się poznali. Pobrali się 09.04.1983 r. Obecnie matka przebywa na wcześniejszej emeryturze, a ojciec na rencie na skutek doznanego udaru. Milena Olszewska ma młodsze rodzeństwo: brata Mariusza (ur.1987), magazyniera w firmie VOX oraz siostrę Ewelinę (ur.1992), studentkę Zarządzania, pracującą w firmie Samsung.

Po urodzeniu u Mileny stwierdzono staw rzekomy prawej kończyny dolnej, co spowodowało duże jej osłabienie. Po licznych złamaniach nogi, przestała wypełniać się szpikiem, na skutek czego noga przestała rosnąć. Nie pomógł nawet przeszczep szpiku kostnego. W międzyczasie przekierowano leczenie ze szpitala w Pile do Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Warszawie, a w ostateczności do Mazowieckiego Centrum Rehabilitacji „STOCER” Sp. z o.o. w Konstancinie – Jeziornie. W 1999 roku, gdy prawa noga była 30 cm krótsza od lewej, została amputowana w Konstancinie – Jeziornie. W latach 1984 – 2000 Milena Olszewska przeszła w sumie 13 operacji. Od 1999 roku porusza się przy pomocy protezy.

Pani Milena Olszewska nie założyła jeszcze swojej rodziny, ale jest matką chrzestną dwóch dziewczynek: 7 – letniej Milenki i rocznej Poli.

Edukacja

1991 – 1999 – Szkoła Podstawowa nr 2 w Czarnkowie.

1999 – 2003 – Liceum Ogólnokształcące im. Janka z Czarnkowa w Czarnkowie, profil biologiczno – chemiczny.

2003 – 2006 – Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Gorzowie Wlkp. – studia licencjackie – Pedagogika Wczesnoszkolna.

2005 – 2008 – Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Gorzowie Wlkp. – studia licencjackie – Pedagogika Opiekuńczo – Wychowawcza z Pracą Socjalną.

2006 – 2008 – Wyższa Szkoła Humanistyczno – Ekonomiczna w Łodzi, oddział w Gorzowie Wlkp. – studia magisterskie – Pedagogika Ogólna, spec. psychopedagogika.

Podczas studiów odbywała praktyki w Szkole Podstawowej w Czarnkowie (praktyka ogólnopedagogiczna – wakacyjna podczas półkolonii, praktyka metodyczna u pedagoga szkolnego, dwukrotnie praktyka metodyczna w klasach I-III) oraz praktykę dyplomową z pracy socjalnej w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej. Ukończyła również kurs wychowawców placówek wypoczynku dzieci i młodzieży oraz kurs kandydatów na kierowników wycieczek krajowych i zagranicznych.

Praca

Poza licznymi praktykami zawodowymi oraz wolontariatem, po ukończeniu studiów nie podjęła pracy zawodowej. Było to spowodowane nie brakiem chęci, a sytuacją na rynku pracy. Po kilkumiesięcznych poszukiwaniach pracy w szkolnictwie w 2009 roku została zatrudniona w PPPHU „PUH” Irena Woźna, w zakładzie pracy chronionej trudniącym się sprzątaniem i ochroną, w Gorzowie Wielkopolskim.

W latach 2009 – 2010 pracowała w dziale kadr PPPHU „PUH” Irena Woźna, natomiast w latach 2011 – 2014 została oddelegowana do pracy biurowej w Gorzowskim Związku Sportu Niepełnosprawnych „START”, w którym była również zawodniczką. Praca w klubie z osobami niepełnosprawnymi dawała jej satysfakcję i pozwalała po części spełniać się w roli pedagoga. Była jednak dość absorbująca. W 2014 roku Milena Olszewska zabezpieczona finansowo stypendiami otrzymywanymi z Ministerstwa Sportu i Turystyki, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego oraz Urzędu Miasta Gorzowa Wlkp., podjęła decyzję o rozwiązaniu umowy o pracę.

Wchodzenie na coraz wyższy poziom sportowy spowodowało potrzebę większego poświęcenia czasu i energii na treningi, zwłaszcza w obliczu zbliżających się Igrzysk Paraolimpijskich, Rio de Janeiro 2016.

Zainteresowania

Odkąd jako sześciolatka nauczyła się płynnie czytać, interesuje się literaturą. Na przestrzeni lat zmieniały się jedynie gatunki. Obecnie jest to polska i światowa literatura piękna, kryminały oraz pozycje z dziedziny psychologii, religii oraz literatury faktu. Interesuje się również sportem oraz muzyką, zwłaszcza poznawaniem nowych gatunków. Zarówno w jej życiu osobistym jak i sportowym bardzo duże znaczenie odgrywa wiara. W okresie liceum oraz studiów należała do Wspólnoty Młodzieżowej przy Parafii Jezusa Chrystusa Najwyższego Kapłana w Czarnkowie, gdzie poza rozwijaniem swojej duchowości mogła również udzielać się przy organizacji rekolekcji oraz koncertów uwielbienia. W latach 2005-2008 uczestniczyła w Poznańskiej Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę. Trasę pokonała bez protezy, o kulach. W okresie od lutego 2010 do grudnia 2011 prowadziła audycję „Niewidoczne dla oczu” w internetowym radio katolickim, Radio Kanaan. Była to audycja z udziałem słuchaczy, w której były poruszane problemy zarówno o tematyce społecznej jak i dotykających najdalszych zakamarków naszej duszy.

Interesuje się również epistolografią, czyli sztuką pisania listów oraz działem piśmiennictwa zajmującym się listami i ich zbiorami, kolekcjonuje książki będące zbiorami listów znanych postaci, ale również prowadzi korespondencję listowną z przyjaciółmi.

Łucznictwo

W 2007 roku pani Teresa Byczkowska, Dyrektor Zespołu Szkół nr 14 w Gorzowie Wlkp., zapoznała Milenę Olszewską z Panią Alicją Bukańską, ówczesną Pełnomocnik Wojewody Lubuskiego ds. Osób Niepełnosprawnych oraz Mistrzynią Świata w Łucznictwie Osób Niepełnosprawnych. Pierwsze spotkanie nastąpiło podczas konferencji organizowanej przez Wojewodę Lubuskiego na temat szkolnictwa osób niepełnosprawnych, podczas której została zaproszona na pierwszy trening. Miał on miejsce 07.11.2007 i udała się na niego wyłącznie ze względów grzecznościowych. Jednak jak często powtarza, łucznictwo okazało się być „miłością od pierwszego strzału”. Jednocześnie została członkiem Gorzowskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych „START”, gdzie trenerem początkowo była Małgorzata Knutowicz. W 2009 roku trenerem sekcji łuczniczej GZSN ”START” został Ryszard Bukański, mąż Alicji Bukańskiej, wieloletni niepełnosprawny łucznik. Początkowo kariera Mileny Olszewskiej nie wróżyła sukcesów. Porażka goniła porażkę, jednak wiara trenera Bukańskiego w talent Mileny nie pozwalała poddać się za wcześnie. Często powtarzał, że aby umieć wygrywać, najpierw trzeba umieć przegrywać, że to uczy tak potrzebnej w sporcie pokory i w końcu w 2010 roku nadeszło pierwsze zwycięstwo. Pierwsze powołanie do Kadry Narodowej Osób Niepełnosprawnych w Łucznictwie otrzymała w lutym 2009 roku, na zgrupowanie Kadry w Wiśle. Jej pierwszym trenerem Kadry w latach 2009- 2013 był Marek Olszewski z Lublina, od 2014 roku trenerem Kadry jest jej osobisty trener, Ryszard Bukański. Obecnie jest zawodniczką Gorzowskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych „START”.

Sukcesy

2010 rok

Mistrzostwa Polski Osób Niepełnosprawnych (Kielce) – I miejsce indywidualnie.

2011 rok

Międzynarodowe Mistrzostwa Anglii – I miejsce indywidualnie, I miejsce drużynowo.

Zawody Rankingu Światowego (Czechy) – II miejsce indywidualnie, I miejsce w mikście (para mieszana).

Zawody Rankingu Światowego (Anglia) – I miejsce indywidualnie.

Mistrzostwa Polski Osób Niepełnosprawnych (Gorzów Wlkp.) – I miejsce indywidualnie.

2012 rok

Międzynarodowe Mistrzostwa Anglii – I miejsce indywidualnie, II miejsce drużynowo.

Igrzyska Paraolimpijskie (Londyn) – brązowy medal indywidualnie.

Zawody Rankingu Światowego (Czechy) – II miejsce indywidualnie.

Igrzyska Paraolimpijskie (Londyn) – brązowy medal indywidualnie.

Mistrzostwa Polski Osób Niepełnosprawnych (Mausz) – I miejsce indywidualnie.

2013 rok

Międzynarodowe Mistrzostwa Anglii – I miejsce indywidualnie.

Zawody Rankingu Światowego (Czechy) – II miejsce indywidualnie, I miejsce drużynowo.

Mistrzostwa Świata (Tajlandia)brązowy medal indywidualnie, złoty medal w mikście (para mieszana) z Piotrem Sawickim.

Mistrzostw Polski Osób Niepełnosprawnych (Lublin) – II miejsce indywidualnie.

Otwarte Mistrzostwa Wielkopolski (Poznań) – I miejsce indywidualnie.

2014 rok

Mistrzostwa Europy (Szwajcaria) – II miejsce indywidualnie, I miejsce w mikście z Ireneuszem Kapustą, medale okraszone Rekordem Świata i Rekordem Europy.

Mistrzostw Polski Osób Niepełnosprawnych (Boguchwała) – I miejsce indywidualnie.

Otwarte Mistrzostwa Wielkopolski (Poznań) – I miejsce indywidualnie.


Plebiscyty

I miejsce w Plebiscycie na najlepszego niepełnosprawnego sportowca roku 2013 (głosowanie kibiców) organizowanym przez portal Tylko Igrzyska.

V miejsce w Plebiscycie na najlepszego niepełnosprawnego sportowca roku 2014 (głosowanie kibiców) organizowanym przez portal Tylko Igrzyska.

Odznaczenia

25.09.2012 r. – Odznaka Honorowa Miasta Gorzowa Wlkp.

22.10.2012 r. Odznaka Honorowa za Zasługi dla Województwa Lubuskiego.

01.02.2013 r. – Brązowy Krzyż Zasługi.

Znaczenie postaci

Pani Milena Olszewska jest przykładem człowieka, który pokazuje, że mimo swojej niepełnosprawności można osiągnąć w życiu wiele sukcesów, znaleźć dla siebie nową drogę w życiu. Można być człowiekiem niezależnym.

Jak pisze trener pan Ryszard Bukański: „Świat łuczników jest nowym odkryciem dla możliwości przeciętnego inwalidy, będącego przeważnie uwięzionym w ramach swojego mikroświata. Łucznictwo jest też jednym ze sposobów rekreacyjnego spędzania czasu pozwalającym na rehabilitację ruchową, relaks i odprężenie. Łucznictwo nie jest sportem dla wybranych. Łucznictwo jest demokratyczne, z łuku każdy może strzelać, może strzelać wyczynowo lub hobbystycznie. Uprawianie łucznictwa dostarcza wiele satysfakcji i stwarza możliwości uczestniczenia w imprezach rekreacyjnych, zawodach niepełnosprawnych, ogólnopolskich wyczynowych PZŁucz jak i światowych imprezach Para Archery i World Archery. Wszystko zależy od reprezentowanego poziomu sportowego.”

Pani Milena poprzez uprawianie sportu zmienia wizerunek osoby niepełnosprawnej w oczach społeczeństwa. Sukcesy sportowe pani Mileny są dobrym przykładem, aby osoby niepełnosprawne kierowały swoje zainteresowania w kierunku np. łucznictwa.

Źródła

1. Wywiad z panią Mileną Olszewską.

2. Strony www:

http://gosc.pl/doc/1270944.Milosc-od-pierwszego-strzalu

http://encyklopedia.wimbp.gorzow.pl/o/olszewska_milena/olszewska_milena.html

https://www.youtube.com/watch?v=ZlIsMByZTMI

3. Korespondencja mailowa z panią Mileną Olszewską.


Kalendarium:

  • 1984 ― Narodziny bohatera
  • 1991 ― Nauka w Szkole Podsta...
  • 1999 ― Nauka w Liceum Ogólno...
  • 2003 ― Studia Licencjacie w ...
  • 2005 ― Uczestniczenie w Pozn...
  • 2005 ― Studia licencjackie w...
  • 2006 ― Studia magisterskie w...
  • 2007 ― Odbycie pierszego tre...
  • 2009 ― Trenerem sekcji łuczn...
  • 2009 ― Podjęcie pracy w PPPH...
  • 2009 ― Pierwsze powołanie do...
  • 2010 ― Mistrzostwa Polski Os...
  • 2010 ― Pierwsze zwycięstwo M...
  • 2010 ― Prowadzenie audycji „...
  • 2011 ― Oddelegowana do pracy...
  • 2011 ― Zdobycie I miejsca in...
  • 2012 ― Zdobycie I miejsca in...
  • 2013 ― Otrzymanie Brązowego ...
  • 2014 ― Zdobycie II miejsca i...

Cytaty:

  • „Moc w słabości się dos...”

Źródła:

  • Milena Olszewska ̶...
  • Miłość od pierwszego s...
  • Multimedialna Encyklop...
  • Szkoła Podstawowa nr 1...
  • Słownik Języka Polskie...
  • Trening Mileny Olszews...

Zobacz też: