Powrót Encyklopedia Wielkopolan „Jeśli człowiek jest życzliwy dla drugiego człowieka. to się to odpłaca. Wiele...”

Monika Bielka

ur. 12 marca 1953
zm.
Szkoła Podstawowa im. Wandy Modlibowskiej w Sikorzynie

Praca zawodowa i założenie firmy
„Kopciuszek” dla Filipka
Wywiad z p.Moniką Bielką w lokalnej gazecie pt.:”Jestem motorem firmy”
Zdjęć: 12
Filmów: 1
Dokumentów: 2

Pochodzenie

Monika Bielka urodziła się 12 marca 1953 roku w Gostyniu. Jej nazwisko panieńskie brzmi Juskowiak. Jej rodzice, Pelagia i Ignacy, byli rolnikami. Ma brata i dwie siostry.

Dzieciństwo i edukacja

Po ośmiu klasach Szkoły Podstawowej w Brzeziu (gm. Gostyń), kontynuowała edukację w Liceum Ogólnokształcącym w Gostyniu, które ukończyła w 1970 r. (mimo że jej marzeniem był zawód sprzedawcy lub kucharki). W trakcie pracy zawodowej ukończyła także roczny kurs gastronomiczny w Łodzi w 1976 r. oraz kurs mistrzowski w 1995 r. w zakresie handlu w Zespole Szkół Zawodowych w Gostyniu.

Praca zawodowa

Monika Bielka pierwszą pracę podjęła w Gminnej Spółdzielni w Gostyniu w roku 1977. Pracowała tam przez 15 lat, w tym 5 lat jako kierowniczka ośrodka „Nowoczesna Gospodyni”. Jej praca polegała na organizacji spotkań z prelegentami i instruktorami, którzy pomagali młodym mężatkom na wsi przygotować się do roli gospodyni domowej. Sama uczyła ich również szycia, haftowania, gotowania i prowadzenia domu. Przez 6 lat kierowała sklepem meblowym.
Przyszedł czas, kiedy GS (ze względu na wysokie koszty utrzymania i zmiany ustrojowe) zaczął wydzierżawiać swoje obiekty w Gostyniu. Monika Bielka dostrzegła wówczas dla siebie szansę rozwoju. W maju 1992 r. razem ze wspólnikiem założyła firmę „La’mirage”, prowadzącą sprzedaż mebli w lokalu wydzierżawionym od Gminnej Spółdzielni. Spółka przetrwała do października 1995 roku. Odtąd właścicielce zaczęli pomagać synowie. Firma zmieniła nazwę na Mirage. W 1997 roku GS zaczął wyprzedawać obiekty. Monika Bielka zakupiła wtedy pierwszy budynek. Rok wcześniej otwarła kolejny salon meblowy w Miejskiej Górce. W 2000 roku właścicielce udało się sfinalizować zakup całej posesji przy ul. F. Olejniczaka. Przedsiębiorstwo nieustannie się rozwijało. Poszerzono asortyment o wykładziny podłogowe, dywany, dziewiarstwo, pościele, oświetlenie, elementy dekoracyjne i wykończeniowe. W 2001 r. uruchomiony został salon w Rawiczu, w następnym roku sklep w Gostyniu powiększył się o Salon Kuchni. 14 sierpnia 2004 r. otwarto największy salon w okolicy – w Ziółkowie koło Gostynia, w którym sprzedawane są meble z kolekcji Black Red White, a w 2005 r. rozpoczęto budowę nowego pawilonu handlowego, tuż obok już istniejącego. Cały obiekt po budowie i generalnym remoncie nazwano gostyńskim „Starym Browarem” (Poznań), ze względu na wizualne podobieństwo odrestaurowanych budynków, w które właściciele tchnęli drugie życie.
Firma nieustannie podnosi standard swych usług. Oprócz sprzedaży zajmuje się także transportem, montażem mebli oraz projektowaniem i aranżacją kuchni. W 2009 r. udostępniono „Galerię Inspirujących Dodatków”. Obecnie firma zatrudnia około 30 pracowników i posiada 6 salonów: w Gostyniu, Miejskiej Górce, Rawiczu – Sierakowie, Ziółkowie i Lesznie.

Odznaczenia i nagrody

Wysoki poziom usług docenili klienci przyznając w 2003 r. (I miejsce), 2004 r. (III miejsce) i w 2005 r. (II miejsce) tytuł „Sklep Roku” w konkursie organizowanym przez Stowarzyszenie Kupców Ziemi Gostyńskiej. Firma otrzymała również tytuł „Złoty Partner” przyznany przez AIG Credit SA w 2004 roku w kategorii „Bezpieczna Współpraca”, związany ze sprzedażą ratalną. W listopadzie 2010 roku właścicielka salonów meblowych „MIRAGE” zdobyła I miejsce w konkursie Państwowej Inspekcji Pracy: „Pracodawca – Organizator Pracy Bezpiecznej” oraz zakwalifikowała się do finału ogólnopolskiej kampanii „Zdobądź dyplom PIP”. Nagrodę odebrała na Zamku Królewskim w Warszawie z rąk Krajowego Inspektora Pracy oraz dyplom od Ministra Pracy.
W 2010 r. Monika Bielka została także laureatką konkursu Obywatelka Poszukiwana, organizowanym przez fundację Obywatelki.pl. Laureatki to kobiety aktywne społecznie w Wielkopolsce. Panie są bohaterkami książki o tym samym tytule. Promocja publikacji miała miejsce w Urzędzie Miasta Poznania podczas I Wielkopolskiego Zjazdu Obywatelek. Obywatelka – to aktywna liderka, działaczka, która dostrzega potrzebę zmian i angażuje się w ich przeprowadzanie. Obywatelki działają w organizacjach pozarządowych, samorządach, parlamencie, w grupach i strukturach nieformalnych. Mają jeden cel – sprawić, aby ludziom wokół żyło się lepiej. W książce znajdują się reportaże, fotoreportaże, sylwetki, biografie i wywiady tematyczne.
W 2014 r. Monika Bielka otrzymała nominację do nagrody Wolontariusz Roku Powiatu Gostyńskiego „Edmund 2014” w kategorii wolontariat indywidualny. W uzasadnieniu nominacji czytamy: „za zaangażowanie, trud i poświęcenie w pracę dla potrzebujących i wymagających wsparcia. Reprezentowana postawa jest wzorem do naśladowania, a także zachętą dla innych do podjęcia działań społecznych, co przyczynia się do budowania świadomego i aktywnego społeczeństwa obywatelskiego”.

Działalność społeczna

Monika Bielka to społecznik. Pełni funkcję prezesa Stowarzyszenia Kupców Ziemi Gostyńskiej, zrzeszającego właścicieli sklepów różnych branż. Z jej inicjatywy od ponad 10 lat na początku grudnia organizowane jest na gostyńskim deptaku „Piernikowe Święto”. To festyn, który jest ukłonem w stronę rodzimych sklepów i demonstruje przywiązanie braci kupieckiej do swego miasta. Impreza integruje także mieszkańców i na stałe znalazła się w kalendarzu uroczystości. Tego dnia odbywają się koncerty, pokazy, występy najmłodszych i konkursy. Przy rynku rozstawiane są stoiska handlowo – gastronomiczne. Można kupić pierniki i inne typowo świąteczne smakołyki czy ozdoby. Po deptaku chodzą Mikołaje z podarkami – częstują piernikami albo innymi lokalnym wyrobami. Zabawie towarzyszy szczytny cel – pieniądze zebrane podczas festynu przekazywane są na potrzeby uczniów Zespołu Szkół Specjalnych w Brzeziu. Tradycją „Piernikowego święta” jest też współpraca z obdarowywaną placówką. Tego dnia bohaterowie festynu pomagają w organizacji akcji i prezentują się na scenie. Po reorganizacji gostyńskiego rynku pomysłodawczyni akcji nadal zbiera fundusze wśród gostyńskich przedsiębiorców i przekazuje je na konto szkoły specjalnej. Monika Bielka organizowała festyny charytatywne („Piernikowe Święto” i „Jedziemy na Wakacje”) na rzecz Domu Dziecka w Bodzewie, Zespołu Szkół Specjalnych w Brzeziu i Stowarzyszenia „Kasia”. Chcąc pomagać także chorym dzieciom, zdecydowała się być odtwórczynią roli Macochy w filmie „Kopciuszek” – w ramach akcji „Pomóżmy rodzinie chorego Filipka”.

Monika Bielka działa również w Gostyńskim Stowarzyszeniu na Rzecz Kobiet „Jestem”, którego celem jest podejmowanie działań na rzecz aktywności zawodowej kobiet, przeciwdziałanie bezrobociu wśród tej grupy społecznej poprzez organizację szkoleń, kursów, dokształcanie, prowadzenie bezpłatnych akcji pro-zdrowotnych wśród kobiet. Stąd akcje: „Biała Sobota” – porady lekarzy specjalistów dla pań, „Wybierz życie”, „Zadbaj o swoje płuca”, „Cztery minuty – nie czekaj, ratuj”, „E-merytka jutra”, „Zadbaj o swój kręgosłup”, „Nic o nas bez nas”. Stowarzyszenie podejmuje działania promujące kobietę we współczesnym świecie. Prezentuje kobiety, które odniosły sukces w różnych dziedzinach życia.

Pani Monika to także uczestniczka projektu Stowarzyszenie „Dom Europejski”, zajmującego się działaniami na rzecz integracji europejskiej, rozwijaniem kontaktów i współpracy między narodami. W ramach tej działalności organizowane są co 3 lata Igrzyska Europejskie. Pomysłodawcą idei igrzysk było francuskie stowarzyszenie „Europa ponad podziałami”. Zwycięzcy rywalizacji zobligowani są do zorganizowania kolejnej edycji zmagań sportowych. Wtedy też spotykają się i podsumowują swe dokonania grupy z Polski (Gostyń i Luboń), Francji, Węgier, Anglii i Burkina Faso. „Dom Europejski” to także współpraca na poziomie wymiany dzieci i młodzieży, głównie polsko-francuskiej. Taki rodzaj wymiany powoduje, że młodzież – poprzez bezpośrednie kontakty – uczy się języków, a także poznaje życie i kulturę innego państwa.

Pani Bielka jest członkinią Powiatowej Rady Zatrudnienia, działającej przy Powiatowym Urzędzie Pracy w Gostyniu, gdzie zajmuje się opiniowaniem w sprawach polityki rynku pracy, oceną racjonalności gospodarowania środkami Funduszu Pracy. Jako lokalny pracodawca zna potrzeby rynku pracy, dlatego ma wpływ na kierunki kształcenia w szkołach ponadgimnazjalnych, szkolenia zawodowego oraz zatrudnienia w powiecie.

Monika Bielka pełniła także funkcję członkini zarządu Ochotniczej Straży Pożarnej oraz współpracuje i wspiera działalność Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji IPA.

Ważną formą działalności społecznej Moniki Bielki była funkcja radnej Gminy Gostyń z komitetu Niezależny Blok Wyborczy Nasza Gmina, którą pełniła przez 12 lat (w latach 2002 – 2014) do wyborów samorządowych w 2014 r., podczas których już nie wystartowała do Rady Gminy, lecz do Rady Powiatu. Pracowała w Komisji Budżetu i Planowania.

Na jej pomoc mogą liczyć także okoliczne szkoły i przedszkola, które zwracają się o pomoc finansową czy rzeczową podczas organizacji imprez szkolnych. Pani Monika każdego roku jest także fundatorką cennych nagród rzeczowych, licytowanych w czasie gostyńskiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Obdarowywała także szkoły, które odwiedzała jako radna.

Prywatnie

Monika Bielka, jak sama przyznała, była uczennicą z przeciętnymi wynikami w nauce. W szkole najbardziej lubiła geografię, ponieważ od dawna pasjonowały ją podróże. Lubi komedie, natłok obowiązków i związany z tym brak czasu nie pozwalają jej na oglądanie seriali. Kocha polskie morze, skąd pochodził jej mąż. Wakacje najchętniej spędza w Kołobrzegu. Ma czterech synów: Daniela, Rafała, Krzysztofa, Arkadiusza. Posiada także sześcioro wnucząt, z którymi uwielbia spędzać wolny czas. Za swój największy sukces uważa stworzenie prawdziwie rodzinnej firmy. W salonach Mirage pracują jej wszyscy czterej synowie i trzy synowe! Planuje dalszy rozwój firmy.

Znaczenie postaci

Pani Monika to osoba, która może być inspiracją dla innych. Pokazuje, że pomimo trudnych początków należy dążyć do obranego przez siebie celu. Nie można się także zniechęcać pierwszymi niepowodzeniami. Udowadnia też, jak wielką siłę ma rodzina i jej wsparcie. Monika Bielka czerpie radość z niesienia pomocy potrzebującym. Tym samym daje przykład, że odniesionym sukcesem można się dzielić.


Źródła

– Wywiad przeprowadzony z p. Moniką Bielką 10 marca 2015 r. przez uczestników projektu;
– „Życie Gostynia”, nr 36/2014;
– Ulotka wyborcza Moniki Bielki – wybory samorządowe listopad 2014;
– Kronika firmy Mirage.


Kalendarium:

  • 1953 ― Narodziny bohatera
  • 1992 ― 1992r. – powsta...
  • 1995 ― 1995r. – założe...
  • 2002 ― 2002r. – rozpoc...
  • 2004 ― 2004r. – tytuł ...
  • 2010 ― 2010r. – I miej...
  • 2010 ― 2010r. – nagrod...
  • 2014 ― 2014r. – nomina...

Cytaty:

  • „Monika Bielka to kobie...”
  • „Jeśli człowiek jest ży...”

Źródła:

  • Oficjalna strona salon...

Zobacz też:

  • > Gostyń