Renata Gembiak-Binkiewicz

ur. 17 stycznia 1972
zm.
Szkoła Podstawowa w Ryczywole

Zdjęć: 3

Dzieciństwo

Pani Renata Gembiak-Binkiewicz przyszła na świat 17 stycznia 1972 roku. Pochodzi z Rogoźna. Mieszkała w kamienicy i okres dzieciństwa wspomina dobrze, choćby ze względu na to, że nie brakowało kolegów do zabaw. Pani Wójt nadmienia, że dzieci wykorzystywały wtedy to, co miały do dyspozycji, i dodaje, że szczególnie lubiła wspinać się na górki z przyjaciółmi, bawić się z bratem np. w klasy, w kapsle, oraz skakać na skakance. Używali patyków, piasku i kamieni do budowania szałasów. O latach dzieciństwa mówi jako wesołych i beztroskich.

Edukacja

Pani Renata Gembiak-Binkiewicz uczęszczała do Szkoły Podstawowej nr 2 w Rogoźnie, a naukę kontynuowała w tamtejszym Liceum Ogólnokształcącym. Jako ulubione lekcje podaje język polski i plastykę. Pani Wójt zdobyła następnie tytuł Technika Ekonomisty o specjalności Rachunkowość i Rynek Rolny. Studiowała politologię (specjalizacja: administracja samorządowa) na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 2006 roku z wyróżnieniem ukończyła studia magisterskie o specjalizacji: administracja europejska. Wybrała ten kierunek, gdyż interesowały ją sprawy społeczne i polityka, choć mówi, że wbrew pozorom nie są to studia dla polityków, tylko dla tych, którzy chcą się dowiedzieć jak funkcjonuje samorząd. Pani Binkiewicz nauczyła się tam pisać wnioski o dofinansowanie opracowanych projektów.

Rodzina

W 1991 roku pani Gembiak-Binkiewicz przeprowadziła się do Ryczywołu. Ma męża i dwoje dzieci: syna i córkę.

Praca

Zanim pani Gembiak-Binkiewicz została wójtem, w latach 1993-1998 była opiekunką dzieci podczas dowozów szkolnych w Urzędzie Gminy Ryczywół. W latach 1998-2007 pracowała jako sprzedawca w sklepie. Następnie w 2007 roku została podinspektorem ds. promocji i rozwoju w Starostwie Powiatowym w Obornikach. W latach 2008-2009 sprawowała funkcję podinspektora w Wydziale Zamówień Publicznych i Pozyskiwania Funduszy Urzędu Miejskiego w Obornikach oraz asystenta koordynatora projektu „Aktywizacja obszarów wiejskich” finansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.

W 2011 roku pani Binkiewicz została prezesem Lokalnej Grupy Działania „Kraina Trzech Rzek”, w skład której wchodzą gmina Ryczywół, gmina Oborniki i gmina Murowana Goślina. Główne zadania tego stowarzyszenia to rozdysponowanie pieniędzy na dofinansowania projektów i aktywizacja obszarów wiejskich. Zainicjowała rajdy śliMOka, których nazwa sugeruje wolne tempo jazdy, a środkowe litery MO pochodzą od posterunku policji, czyli siedziby dawnej Milicji Obywatelskiej, stałego miejsca zebrań przed rajdami. Zaproponowała wiaty rekreacyjne, place zabaw, siłownie zewnętrzne dla dorosłych. Miała również istotny wkład w powstanie Stowarzyszenia AleBabki, które często organizuje warsztaty rękodzieł i wikliniarstwa.

W listopadowych wyborach 2014 roku została wybrana Wójtem Gminy Ryczywół. Udało jej się z radnymi uchwalić budżet. W ramach tego budżetu zaplanowano środki na przygotowanie dokumentacji technicznej związanej z budową nowych miejsc. Ustalono, że powstanie projekt budowy hali sportowej i placu zabaw. Pani Wójt aktywnie współdziała z sołtysami miejscowości gminnych. Z jej inicjatywy w szkołach podstawowych w Ryczywole, Obornikach i Murowanej Goślinie odbywają się lekcje przyrodnicze przygotowane w porozumieniu z Krainą Trzech Rzek. Pani Gembiak-Binkiewicz czuje się zobowiązana wypełnić plany poprzedniego wójta gminy Ryczywół, w związku z czym w czerwcu 2015 roku mieszkańcy Ryczywołu będą mogli cieszyć się nowym rynkiem, którego centralna część ma zostać wyłożona kostką brukową, a dookoła placu ma przebiegać szeroki pas zieleni z różnokolorowymi krzewami i drzewami. Wokół rynku ma się też znaleźć miejsce na pergolę.

Pani Wójt podkreśla, że to, co interesuje ją w polityce, to możliwość współpracy z ludźmi dla wspólnego dobra. Pani Gembiak-Binkiewicz jest społecznikiem i zależy jej, aby jak najwięcej ludzi angażowało się w działania na rzecz gminy Ryczywół. Chce promować aktywność społeczną i wszechstronny rozwój gminy oparty o zapotrzebowanie zgłaszane przez mieszkańców. Zależy jej, aby jak najwięcej zrobić dla naszej gminy, korzystając z projektów i funduszy unijnych.

Wyróżnienia

Wyróżnienie ”Lasom Przyjazny 2013” przyznawane przez Polskie Towarzystwo Leśne oraz Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych, w uznaniu szczególnych zasług dla ochrony i poszanowania przyrody.

Wyróżnienie w konkursie ,,Kobiety w akcji’’ na najciekawsze działania zrealizowane przez uczestniczki Szkoły Liderek Rozwoju Lokalnego w latach 2010-2012 za projekt ,,Podróż studyjna’’.

Dnia 26 listopada 2014 roku dyplom za aktywną współpracę z Samorządem Województwa Wielkopolskiego oraz za wspólne budowanie marki Wielkopolski jako regionu nowoczesnego i czerpiącego z bogatych tradycji wsi.

Ciekawostki

Pani Wójt spędza wolny czas czytając, pływając kajakiem lub jeżdżąc na rowerze. Jej ulubioną książką jest ,,Lalka”. Nie przepada za owocami morza, ale lubi słodycze, a najbardziej tort bezowy.

Źródła:

– materiały z prywatnego archiwum Pani Renaty Gembiak-Binkiewicz
– http://www.naszryczywol.pl/


Kalendarium:

  • 1972 ― Narodziny bohatera

Zobacz też: