Powrót Encyklopedia Wielkopolan „W rzeczy samej, my maratończycy, jesteśmy inni niż pozostali ludzie. Jeśli ch...”

Ryszard Bronowicki

ur. 04 maja 1949
zm.
Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Borui Kościelnej

Wyniki wybranych biegów
Zdjęć: 5
Dokumentów: 1

Pochodzenie, rodzina

Ryszard Bronowicki urodził się 4 maja 1949roku w Róży Nowej, gmina i powiat Nowy Tomyśl. Jest średnim z trzech synów Bolesława i Leokadii z domu Teodorowicz. Ojciec był żołnierzem 27 Dywizji Armii Krajowej. Rodzice większą część życia spędzili w Grubsku, gmina i powiat Nowy Tomyśl, gdzie prowadzili gospodarstwo rolne. Pan Ryszard jest żonaty z Honoratą, z domu Stankowska, mają dwóch synów.

Edukacja

Ryszard Bronowicki ma wykształcenie wyższe. W latach 1963-1968 uczył się w Technikum Rolniczym w Trzciance. Po ukończeniu szkoły średniej studiował na Akademii Rolniczej w Poznaniu – lata 1968 – 1973.

Działalność zawodowa

Praca w Powiatowej Inspekcji Ochrony Roślin w Nowym Tomyślu w latach 1974 – 1998. Praca w firmach prywatnych 1999 – 2007. Praca w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Nowym Tomyślu – 2008 – do chwili obecnej.

Działalność społeczna

W latach 80- tych Ryszard Bronowicki aktywnie działał w społecznych komitetach wodociągowania wsi Stary Tomyśl i Glinno, a następnie społecznych komitetach telefonizacji tych wsi.

W wyniku wolnych wyborów samorządowych w roku 1990 został wybrany do Rady Miejskiej w Nowym Tomyślu. Był Przewodniczącym Komisji Rolnictwa i Członkiem Zarządu Gminy Nowy Tomyśl.

Działalność sportowa

Działalność na niwie sportowej, Ryszard Bronowicki rozpoczął w roku 2007, kiedy podjął przygotowania do przebiegnięcia pierwszego maratonu. Okres ten poprzedzony był doświadczeniem traumatycznym. Pan Ryszard uległ wypadkowi i doznał poparzenia 60 procent powierzchni ciała. To wydarzenie, pomimo negatywnej strony, miało pozytywny aspekt – zmotywowało go do zadbania o własne zdrowie i kondycję oraz przygotowania się do startu w maratonie. Po półtorarocznym treningu, w październiku roku 2009 Ryszard Bronowicki, mając 60 lat ukończył swój pierwszy bieg na dystansie 42 kilometrów i 195 metrów. Później były kolejne maratony, ultramaratony i biegi na krótszych dystansach.

Ważnym wydarzeniem w działalności sportowej i społecznej Ryszarda Bronowickiego było – wspólnie z kilkoma innymi biegaczami z terenu Nowego Tomyśla – założenie Klubu Biegacza Chyży. Miało to miejsce dnia 15 grudnia 2010 roku. Klub zrzesza w chwili obecnej 51 członków. Działalność klubowiczów nie skupia się tylko i wyłącznie na wspólnych treningach i wyjazdach na biegi. Członkowie Klubu z prezesem Ryszardem Bronowickim na czele organizują i współorganizują wiele przedsięwzięć biegowych na terenie swojego działania – „Olęderski Festiwal Biegowy”, Bieg pn. „Chyża 10”, cykliczna imprezę biegową pn. „Przybij Piątkę”, ultramaraton GWiNT. Biegi te cieszą się ogromną popularnością osób w każdym wieku. Jednym z bardziej atrakcyjnych przedsięwzięć jest Olęderski Festiwal Biegowy, który co roku odbywa się w innej miejscowości gminy Nowy Tomyśl, popularyzując tym samym bieganie w rożnych środowiskach, a z drugiej strony reklamując walory danej miejscowości.

Ryszard Bronowicki jest osobą, która z wielką życzliwością, wyrozumiałością i chęcią pomaga też wszystkim, którzy chcą biegać, a nie wiedzą od czego rozpocząć. Wspiera też działania innych podmiotów, które zamierzają zorganizować swoją pierwszą imprezę biegową, służąc swoim doświadczeniem, pomysłami i sprawdzonymi rozwiązaniami organizacyjnymi.

Znaczenie postaci

Ryszard Bronowicki jest amatorskim sportowcem i działaczem sportowym, który swoją pasją zaraża innych. Jego działalność wywarła ogromny wpływ na rozwój aktywności fizycznej, a w szczególności biegania w gminie Nowy Tomyśl i gminach ościennych.


wpisz treść…

Kalendarium:

  • 1963 ― Nauka w szkole średni...
  • 1968 ― Studia
  • 1974 ― Praca w Powiatowej In...
  • 1999 ― Praca w firmach prywa...
  • 2008 ― Praca w Agencji Restr...
  • 2010 ― Założenie Klubu Biega...

Cytaty:

  • „W rzeczy samej, my mar...”

Źródła:

  • Kwartalnik Nowotomyski...
  • Strona Internetowa NKB...

Zobacz też: