Powrót Encyklopedia Wielkopolan „Ja nie jestem żadnym bohaterem jestem normalnym człowiekiem z krwi i kości.”

Wojciech Burzyński

ur. 01 września 1949
zm.
Zespół Szkolno - Przedszkolny w Stróżewie

Wywiad
Wywiad
Wywiad
Wywiad
Wywiad
Wywiad
Zdjęć: 5
Filmów: 6

Dzieciństwo
Wojciech Burzyński urodził się 1 września 1948 r. w Chodzieży. Wraz z rodzicami i rodzeństwem mieszkał i wychowywał się we wsi Wyszyny. Przez pracę rodziców ciągle zmieniał miejsce zamieszkania. Ojciec był uważany za kułaka i miał średnie wykształcenie rolnicze, pracował na stanowiskach kierowniczych w PGR. Matka skończyła Liceum, pracowała w gospodarstwie a z czasem również w Chodzieskich Zakładach Porcelany. Przeprowadzki dla Pana Wojciecha były radością, chociaż rodzice płakali.

Edukacja
Pan Wojtek uczył się średnio. W związku z tym, że ojciec musiał ciągle zmieniać pracę i przenosić się do innych miejscowości, bo takie były czas, Pan Wojtek uczęszczał do różnych szkół:
Klasa I – II – Szkoła Podstawowa w Miechowicach, powiat Lubniewice,
Klasa III – VI – Szkoła Podstawowa w Wyszynach,
klasa VII – Szkoła Podstawowa w Chodzieży,
Następnie zdobywał wiedzę w Liceum Ogólnokształcącym w Chodzieży, w Obornikach Wielkopolskich i w Międzyrzeczu. Ukończył naukę w Technikum Rolniczym, w miejscowości Biała koło Trzcianki.
Na uczelnię wyższą nie został przyjęty .

Życie prywatne
Brat Grzegorz mieszka w Chodzieży ,siostra Maria Magdalena pracowała w Chodzieży, w Zakładach Porcelany . Żona jest artystką – maluje obrazy. Ma dwóch synów, którzy są strażakami i pięcioro wnucząt.

Praca zawodowa i społeczna
Pan Wojciech Burzyński był prezesem w OSP w Margoninie od 1992 roku. Wieloletni strażak, długoletni dyrektor miejsko-gminnego Ośrodka Kultury w Margoninie do 2008 roku. Udziela się społecznie. Stworzył od podstaw świetlicę oraz harcówkę, siłownię, boisko do koszykówki i pole namiotowe. Stworzył Izbę Muzealną. Jest współorganizatorem festynu historyczno – archeologiczny w Żoniu, jest jedynym z organizatorów Ogólnopolskich Dziecięcych Warsztatów Muzycznych. Organizator całorocznych wystaw łowiecko-leśnych, geologicznych i astronomicznych oraz plenerów plastycznych artystów nieprofesjonalnych „ Azyl”. Radny Gminy Margonin oraz Radny Powiatu Chodzieskiego. Od 1 kwietnia 2015 r. rozpoczął współpracę z Janem Kubackim. Wspólnie tworzą Muzeum Pojazdów z okresu PRL w Budzyniu oraz koncentrują się na przygotowywaniu wystaw poświęconych historii Ochotniczej Straży Pożarnej powiatu chodzieskiego.


Ciekawostki
Pan Wojciech fascynuje się entomologią i ornitologią. Interesuje się również historią. W piwnicy stworzył własne „mini” muzeum – akcesoria łowieckie oraz wędkarskie. Od piętnastego roku życia wędkuje.


Kalendarium:

  • 1948 ― Narodziny bohatera
  • 1960 ― Aktywny w ZHP, zdobyw...
  • 1969 ― Matura.
  • 1970 ― Przygoda z Wodnym Och...
  • 1992 ― Prezes OSP
  • 1998 ― Prezes PZW.

Cytaty:

  • „Ja nie jestem żadnym b...”

Zobacz też: