Powrót Encyklopedia Wielkopolan „Sport uczy pokory...”

Wojciech Pawlak

ur. 31 października 1969
zm.
Szkoła Podstawowa im. Arkadego Fiedlera w Raszkowie z siedzibą w Pogrzybowie

Kronika Kaliskiej Próby Kolarskiej w SP Raszków – prezentacja
Osiągnięcia sportowe W. Pawlaka w latach 1991-2008
Wojciech Pawlak – olimpijczyk z Raszkowa
wywiad z Wojciechem Pawlakiem
Zdjęć: 3
Dokumentów: 4

Pochodzenie


Wojciech Pawlak urodził się 31.10.1969 r. w Ostrowie Wielkopolskim.

Obecnie mieszka w Raszkowie wraz z żoną Renatą, z domu Nowak, oraz synami : Tobiaszem i Erykiem. Tobiasz kontynuuje pasję ojca. Ukończył Szkołę Mistrzostwa Sportowego w Świdnicy. Ma na swoim koncie wiele sukcesów, m.in. srebrny medal Mistrzostw Polski w jeździe indywidualnej na czas w kategorii juniorów.
Wojciech jest bardzo przywiązany do swej rodziny. Po długich podróżach, związanych z treningami, zgrupowaniami i zawodami, szczęśliwy wraca do swego domu.

Dzieciństwo

Wojciech Pawlak ma dwóch braci: Jacka i Waldemara. Cała trójka od najmłodszych lat lubiła jeździć na rowerze, więc już w dzieciństwie zaczęła przygodę z kolarstwem. Na rozwój sportowy chłopców ogromny wpływ mieli rodzice: mama Irena, z domu Walczak, i ojciec Czesław. Szczególnie tato dopingował synów, zachęcał ich do trenowania. Jeździł też z dziećmi na zawody. To on szczególnie wpłynął na rozwój najmłodszego syna Wojtka.

Edukacja

Wojciech Pawlak jest absolwentem Szkoły Podstawowej w Raszkowie. Po ukończeniu Szkoły Zawodowej w Ostrowie Wielkopolskim kontynuował naukę w Technikum Elektrycznym. Maturę zdał w 1991 roku.
Przez wszystkie lata nauki trenował kolarstwo. Jego pasja stała się sposobem na życie. Dzięki niej Wojciech Pawlak mógł podróżować do wielu krajów na całym świecie i wielokrotnie stawać na podium, odczuwając radość zwycięstwa.

Etapy działalności

Kariera kolarska

Wojciech Pawlak swą przygodę z kolarstwem rozpoczął od szkoły podstawowej. Był wyróżniającym się uczestnikiem Kaliskiej Próby Kolarskiej, eksperymentu edukacyjnego realizowanego w Szkole Podstawowej w Raszkowie w latach 1979 – 1984. Egzamin na kartę rowerową zdał w 1979 roku. W 1982 roku podczas sprawdzianów jazdy na torze Wojciech odnosił pierwsze sukcesy. W 1983 roku zajął czwarte miejsce w wyścigu Kaliskiej Próby Kolarskiej w Kaliszu.

Już w trakcie trwania Kaliskiej Próby Kolarskiej, wzorując się na starszym rodzeństwie, rozpoczął w 1982 roku regularne treningi w klubie Włókniarz Kalisz.

Jako torowiec i szosowiec reprezentował następujące kluby: Włókniarz Kalisz, Broń Radom, Hellena Kalisz, ZiBi Casio Częstochowa, Sprandi Wulkan Częstochowa, Atlas-Lukullus Warszawa, Mikomax Łódź, Knauf Włoszczowa, Dynatek, Mróz.

Osiągnięcia


Wojciech Pawlak to wielokrotny mistrz i wicemistrz Polski.
Medale:
złoty
w wyścigu drużynowym na 4 km na dochodzenie w latach 1991, 1992,
w wyścigu długodystansowym (50 km) w latach 1989, 1990,
w wyścigu dwójkami („amerykańskim”) w latach 1988, 1989, 1990,
w wyścigu parami na czas (szosa) w roku 1998 (partnerem był Bernard Bocian)
srebrny
w wyścigu długodystansowym (50 km) w roku 1993,
w wyścigu dwójkami („amerykańskim”) w roku 1993,
w jeździe indywidualnej na czas w roku 2002
brązowy
w wyścigu drużynowym na 4 km na dochodzenie w roku 1989,
w wyścigu długodystansowym (50 km) w latach 1988, 1992,
w wyścigu dwójkami („amerykańskim”) w roku 1991,
w wyścigu drużynowym na szosie w roku 1993.

W latach 1998-2001 był uczestnikiem Wyścigu Pokoju. W roku 1999 zajął 52. miejsce w klasyfikacji generalnej, a w roku 2001 – 50. miejsce
Był uczestnikiem mistrzostw świata w latach 1989 (Lyon), 1990 (Japonia), 1991(Stuttgart), 1994 (Sycylia).

Jako jeden z wyróżniających się polskich kolarzy dwukrotnie startował na igrzyskach olimpijskich, w wyścigu punktowym zajmując 16. miejsce w roku 1988 w Seulu i 12. miejsce w roku 1992 w Barcelonie.

Do roku 2008 uczestniczył w różnych zawodach, osiągając wspaniałe wyniki.

Ścigał się w wielu krajach z najlepszymi kolarzami świata!
Rocznie pokonywał na rowerze ok. 30 tys. km.


Kariera trenerska


W 2010 r. Wojciech Pawlak rozpoczął karierę trenerską w KTK Kalisz. Od 2013 r. objął stanowisko dyrektora sportowego zawodowej grupy kolarskiej: w 2013 – Las Vegas Włoszczowa, w 2014 – Mexller Włoszczowa, w 2015 – Domin Sport Włoszczowa.

Odnosi liczne sukcesy trenerskie. Zaliczyć do nich można osiągnięcia sportowców takich jak: Mateusza Nowaka (mistrz Polski na torze, rekordzista Polski na 4000 m indywidualnie na torze, zwycięzca wyścigu klasycznego w Kłobucku i pierwszego etapu Wyścigu Szlakiem Bursztynowym), Kornela Sójki – mieszkańca Raszkowa (brązowy medalista w wyścigu medison), Kamila Zielińskiego (zwycięzca Wyścigu Solidarności Olimpijczyków Polski)

Znaczenie postaci


Wojciech Pawlak to niezwykły mieszkaniec Raszkowa, miły i życzliwy. Mimo ogromnych sukcesów pozostał skromnym człowiekiem. Sam powtarza, że: ,,sport uczy pokory”. Nigdy się nie poddawał, choć zdarzały się trudne chwile, ciężkie treningi i zawody.
Udowodnił, że wytrwała praca umożliwia osiągnięcie sukcesów także mieszkańcom małych miejscowości i miasteczek. Rozbudził wyobraźnię młodych ludzi, którzy idąc jego śladem, rozpoczęli trenowanie kolarstwa. Jest przykładem na to, że wspaniałe talenty mają szansę rozwinąć się już w szkole podstawowej. Warto więc inwestować w ich rozwój.

Wojciech Pawlak promował i nadal promuje nasze miasto w kraju i na świecie. Jest człowiekiem godnym naśladowania.

Bibliografia

Wywiad z Wojciechem Pawlakiem
Pamiątki i zdjęcia ze zbiorów W. Pawlaka
Kronika Kaliskiej Próby Kolarskiej w SP w Raszkowie
Kronika Szkoły Podstawowej im. A. Fiedlera w Raszkowie
http://pl.wikipedia.org/wiki/Wojciech_Pawlak
http://www.olimpijski.pl/

Kalendarium:

  • 1969 ― Narodziny bohatera
  • 1979 ― Uczestnik Kaliskiej P...
  • 1982 ― Rozpoczęcie treningów...
  • 1988 ― Reprezentant Polski n...
  • 1992 ― Reprezentant Polski n...
  • 2010 ― Początek kariery tren...
  • 2013 ― Objęcie stanowiska dy...

Cytaty:

  • „Sport uczy pokory...”

Zobacz też:

  • > Raszków