Zbigniew Koszarek

ur. 01 października 1952
zm.
Szkoła Podstawowa im. Władysława Bartkowiaka w Jutrosinie

Fragment wywiadu z burmistrzem Zbigniewem Koszarkiem
Zdjęć: 10
Filmów: 1

POCHODZENIE

Zbigniew Koszarek urodził się 1 października 1952 roku w Rawiczu. Jego rodzice mieli na imię Anna i Franciszek. W dzieciństwie mieszkał w Grąbkowie, miejscowości położonej w gminie Jutrosin. Ma troje rodzeństwa: Małgorzatę, Ryszarda i Szymona.


EDUKACJA I MŁODOŚĆ

Zbigniew edukację rozpoczął w Grąbkowie, gdzie ukończył pierwsze cztery klasy. Kolejny etap przebiegał w Sielcu Nowym, w którym kontynuował naukę w klasach od piątej do siódmej. Jako pierwszy rocznik ośmioklasowej szkoły podstawowej naukę pobierał w Jutrosinie. Etap podstawowy zakończył w 1967 roku.

1 września 1967 roku rozpoczął naukę w Państwowym Technikum Hodowli Roślin w Bojanowie, którą ukończył zdając maturę w 1972 roku. W szkole średniej miał ksywę FLAMING.

Kolejnym etapem jego edukacji były studia wyższe na Akademii Rolniczej w Poznaniu na kierunku ogólnorolniczym. Studia ukończył w 1979 roku.

RODZINA

Zbigniew Koszarek po skończonych studiach założył rodzinę. Ślub zawarł z Elżbietą 18 listopada 1981 roku w Rawiczu. W 1982 roku na świat przyszła Anita, w 1984 roku Michał, a w 1988 roku Izabela. Obecnie dzieci Zbigniewa założyły swoje rodziny, a nasz bohater jest dziadkiem.

ETAPY DZIAŁALNOŚCI

Po ukończeniu studiów rozpoczął pracę w Wojewódzkim Ośrodku Postępu Rolniczego w Bojanowie, gdzie pełnił funkcję inspektora.

W 1990 roku został powołany na urząd burmistrza Miasta i Gminy Jutrosin. Stanowisko to piastuje do dnia dzisiejszego, a więc jest to siódma kadencja.

Podczas 25 lat sprawowania funkcji burmistrza, do najważniejszych działań jakie podejmował należały:

– wodociągowanie gminy

– remonty, dostosowanie warunków w szkołach do należytych standardów (sale gimnastyczne, Orlik, rozbudowa budynków)

– modernizacja dróg gminnych

– kanalizacja gminy

NAGRODY I WYRÓŻNIENIA

Burmistrz Miasta i Gminy Jutrosin – Zbigniew Koszarek otrzymał Honorowe Obywatelstwo Gminy Potigny, we Francji.

Burmistrz Miasta i Gminy Jutrosin – Zbigniew Koszarek w imieniu Gminy Jutrosin odebrał następujące wyróżnienia:


– laureat konkursu „Europejska Gmina, Europejskie Miasto”
– tytuł „Hit promocji regionu w roku 2012”
– tytuł „Hit promocji regionu w roku 2013”

CIEKAWOSTKI

Zbigniew Koszarek w wolnych chwilach ogląda sport i filmy akcji. Lubi słuchać muzyki disco polo oraz takiej, która łatwo wpada w ucho. W młodości uprawiał lekkoatletykę. Zimą często do szkoły jeździł na łyżwach , a dzisiaj często jeździ na rowerze stacjonarnym. Uwielbia jeść mięso, w szczególności golonki i schabowe. Potrafi ugotować rosół.

ZNACZENIE POSTACI


Zbigniew Koszarek, burmistrz naszego miasta zasługuje na uznanie z wielu powodów. Dla nas jednak – uczniów szkoły – daje się poznać jako człowiek, który jest otwarty na ludzi, empatyczny, dbający o rozwój najmłodszego pokolenia. Przez swoje urzędowanie przyczynił się do rozwoju oświaty i sportu w naszej gminie. Jego osobowość oraz umiłowanie najmniejszej Ojczyzny jest dla nas wzorem do naśladowania.

Kalendarium:

 • 1952 ― Narodziny bohatera
 • 1981 ― Zawarcie związku małż...
 • 1990 ― Powołanie na urząd bu...

Cytaty:

 • „Uważam, że jest dobrym...”
 • „Jest dobrym burmistrze...”
 • „Zbigniew Koszarek jest...”
 • „Wieloletni burmistrz G...”
 • „Jest to miły, uprzejmy...”

Źródła:

 • Potigny
 • Wywiad z burmistrzem M...

Zobacz też:

 • > Jutrosin