Zenon Łakomy

ur. 01 stycznia 1951
2016-02-24zm.
Szkoła Podstawowa im. Władysława Jagiełły w Borku Wielkopolskim

Zdjęć: 5

Pochodzenie

Zenon Łakomy urodził się 1 stycznia 1951 roku w Gębicach, pow. gostyński, woj. wielkopolskie. Ojciec Bolesław, matka Zofia z domu Tuczyńska. Zenon Łakomy jest jedynakiem. Do 1965 roku mieszkała w Gębicach. W 1965 roku dziadek Antoni kupił dom w Borku Wielkopolskim i w ten sposób rodzina Zenona Łakomego związała się z tą miejscowością.

Rodzina

Dwukrotnie żonaty. Obecna żona Monika. Córki: Ermina (1978) – z pierwszego małżeństwa, Marianna((1987) oraz Weronika (1991).

Edukacja

W 1965 roku ukończył Szkołę Podstawową w Pępowie, której obecna nazwa brzmi Zespół Szkół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum im. Jana Pawła II. Po ukończeniu szkoły podstawowej kontynuował naukę w Technikum Mechanicznym w Głogowie w klasie o profilu budowa maszyn. Wychowawcą klasy była pani Zofia Indeka. Wymienione technikum ukończył w 1970 roku, zdając maturę. W 1971 roku rozpoczął studia w Katowicach na Akademii Wychowania Fizycznego. Po roku studiów przeniósł się do Mielca, gdzie kontynuował studia w utworzonej tam filii Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Decyzja ta była podyktowana występami w pierwszoligowej drużynie piłki ręcznej WSK Stal Mielec. Studia ukończył w 1976 roku, uzyskując tytuł magistra oraz trenera I klasy.

Kariera zawodnika klubowego

Przygodę ze sportem rozpoczął jako młody chłopak w drużynie piłki nożnej w Chrobrym Głogów. Szybko jednak został zauważony przez trenerów piłki ręcznej, którzy dostrzegli w nim potencjał i predyspozycje do tej dyscypliny sportu i w latach 1965-1970 występował w drużynie Technikum Mechanicznego. Po zdaniu matury w 1970 roku został zawodnikiem pierwszoligowej WSK Stali Mielec, w której występował do 1971 roku. Ze względu na rozpoczęcie studiów na AWF Katowice w 1971 roku przeniósł się do drugoligowego AZS Katowice. Ponieważ w 1972 roku w Mielcu utworzono filię AWF Warszawa, za namową działaczy pierwszoligowej drużyny WSK Stal Mielec w wymienionym roku powrócił do Mielca i występował w tej drużynie do końca swojej zawodniczej kariery, którą przerwała poważna kontuzja w 1978 r.

Osiągnięcia jako zawodnik klubów ligowych

W 1971 roku z drużyną WKS Stal Mielec zdobył Puchar Polski. Po przejściu w 1971 roku do AZS Katowice wywalczył z tą drużyną awans do drugiej ligi. Kolejny ważny sukces odniósł w 1975 roku zdobywając z drużyną WKS Stal Mielec tytuł Wicemistrza Polski. Jednym z większych sukcesów było również zajęcie 3 miejsca w VII Akademickich Mistrzostwach Świata. Nie można określić liczby zdobytych bramek przez Zenona Łakomego w karierze zawodnika klubów ligowych, ponieważ w tamtym okresie nie były prowadzone pod tym względem dokładne statystyki.

Kariera zawodnika reprezentacji narodowej

Zenon Łakomy pierwszy raz został powołany do Reprezentacji Polski Juniorów w 1970 roku przez trenerów Bogusława Fularę i Mieczysława Pleśniaka. Swój pierwszy mecz w barwach narodowych rozegrał w 1972 roku przeciwko drużynie Republiki Federalnej Niemiec (RFN). Pierwszy mecz został przegrany różnicą jednej bramki, natomiast w drugim meczu Reprezentacja Polski z Zenonem Łakomym w składzie odniosła zwycięstwo różnicą 5 bramek. W kolejnych latach był powoływany do Reprezentacji Młodzieżowej oraz Reprezentacji Seniorskiej. W każdej z tych reprezentacji rozegrał dokładnie po 25 meczy.

Osiągnięcia jako zawodnik reprezentacji

Do największych osiągnięć z występów w reprezentacji narodowej należy zaliczyć zakwalifikowanie się drużyny narodowej do Igrzysk Olimpijskich w Montrealu, które odbyły się w 1976 roku. Na tych Igrzyskach polska drużyna prowadzona przez Janusza Czerwińskiego i Stanisława Majorka zdobyła brązowy medal, który jest jedynym polskim medalem olimpijskim w tej dyscyplinie. Zenon Łakomy rozegrał wszystkie mecze wygranych kwalifikacji olimpijskich lecz niestety odniesiona kontuzja uniemożliwiła udział w tych Igrzyskach Olimpijskich. Mimo wszystko to wydarzenie z kariery zawodniczej uważane jest przez Zenona Łakomego za jedno z najważniejszych. Podobnie jak w występach klubowych, tak również w występach reprezentacyjnych określenie liczby zdobytych bramek przez Zenona Łakomego jest nie możliwe ze względu na brak dokładnych statystyk z tego okresu.

Klubowa kariera trenerska

Polska

Karierę trenerską rozpoczął w 1978 roku od pracy z juniorami Stali Mielec, z którymi pracował do 1979 roku. Po zakończeniu pracy z juniorami Stali Mielec przeniósł się do Szczecina, w którym objął funkcję trenera żeńskiej drużyny MKS Pogoń Szczecin. W 1983 roku zdobył z nią pierwsze mistrzostwo Polski dla Pogoni Szczecin. W roku 1985 został również trenerem męskiej drużyny MKS Pogoń Szczecin. Tę podwójną funkcję pełnił w latach 1985-1986, co jest ewenementem do dnia dzisiejszego. Od 1986 roku po rozstaniu się z drużyną żeńską był do 1990 roku trenerem męskiego zespołu MKS Pogoń Szczecin.

Niemcy

W 1990 roku zdecydował się na wyjazd do Niemiec (ówczesne NRD), gdzie chciał spróbować pracy trenerskiej z drużynami niemieckimi. W latach 1990-1991 był trenerem zespołu SV Post Schwerin, który występował w pierwszej lidze NRD. Kolejnym niemieckim zespołem prowadzonym przez Zenona Łakomego był zespół VFL Fredenbeck występujący w pierwszej Bundeslidze. Pracował w nim do 1993 roku, w którym to przeniósł się na trzy lata do zespołu Telekom Schwerin występującego w drugiej lidze niemieckiej. Kolejna zmiana była związana z rozpoczęciem pracy trenerskiej w 1996 roku z zespołem GWD Minden, który grał w pierwszej lidze. W 1997 roku powrócił do zespołu VFL Fredenbeck, który występował wówczas w drugiej lidze niemieckiej.

Polska

W 2000 roku zdecydował się na powrót do Polski. Jednym z decydujących czynników tego powrotu były względy rodzinne. Pierwszym po powrocie klubem, w którym objął funkcje trenera była męska drużyna Orlen Płock. Zespół ten prowadził do 2001 roku, zdobywając wicemistrzostwo Polski i Puchar Polski. W latach 2002-2003 prowadził zespół SPR Chrobry Głogów, a w latach 2003-2005 zespół MKS Zagłębie Lubin, z którym zdobył wicemistrzostwo Polski – pierwsze w historii klubu. Po dość długiej przerwie w prowadzeniu zespołów klubowych w latach 2012-2013 na prośbę swojego przyjaciela Klaudiusza Sevkowica prowadził żeński zespół KPR Ruch Chorzów.

Osiągnięcia jako trener drużyn klubowych

W 1979 roku z żeńskim zespołem MKS Pogoń Szczecin awansował do I ligi, czyli najwyższych ówcześnie rozgrywek ligowych. Z tym samym kobiecym zespołem w 1983 roku wywalczył tytuł Mistrza Polski, a rok później tytuł Wicemistrza Polski. Prowadząc II ligowy męski zespół MKS Pogoń Szczecin zdobył z tą drużyną Puchar Polski, pokonując w turnieju finałowym trzy najlepsze drużyny I ligi. Z tą samą drużyną w roku zdobycia Pucharu Polski wywalczył awans do 1 ligi, czyli najwyższej klasy rozgrywek w tamtym czasie. Po wyjeździe do Niemiec z drużyną SV Post Schwerin w 1991 roku awansował do 1 Bundesligi. Również z tym samym zespołem w 1991 roku uczestniczył w Finale Pucharu NRD. Po powrocie do Polski z prowadzoną przez siebie męską drużyną Orlen Płock w 2001 roku zdobył tytuł Wicemistrza Polski oraz Puchar Polski. Ostatnim jak dotychczas sukcesem w klubowej pracy trenerskiej Zenona Łakomego było wywalczenie w 2005 roku z męską drużyną MKS Zagłębie Lubin tytułu Wicemistrza Polski.

Reprezentacyjna kariera trenerska

Zenon Łakomy pierwszy raz został trenerem męskiej Reprezentacji Polski w 1986 roku. Funkcję te łączył w latach 1986-1990 z prowadzeniem męskiego zespołu MKS Pogoń Szczecin. Objęcie posady trenera męskiej Reprezentacji Polski zaproponował mu Tadeusz Breguła – ówczesny Prezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce. Kolejny raz posadę trenera Reprezentacji Polski objął w 2005 roku. Była to Młodzieżowa Reprezentacja Polski Kobiet. Tę drużynę reprezentacyjną prowadził do 2007 roku łącząc od 2006 roku prowadzenie dwóch reprezentacji, ponieważ 24 października 2006 roku został również trenerem seniorskiej Reprezentacji Polski Kobiet, z którą w 2007 roku zdobył 7 miejsce na mistrzostwach Europy w Szwecji. Ostatnia przygoda Zenona Łakomego z Reprezentacją Polski zakończyła się 20 czerwca 2008 roku.

Osiągnięcia w reprezentacyjnej karierze trenerskiej

Prowadząc męska Reprezentację Polski w 1989 roku wywalczył z nią przy ówczesnym systemie rozgrywek awans do grupy A mistrzostw świata. Na mistrzostwach świata rozgrywanych w Pradze w 1990 roku z tą samą drużyną narodową zajął 11 miejsce. Kolejnym trenerskim osiągnięciem reprezentacyjnym jest zajęcie 7/8 miejsca z drużyną narodową kobiet na Mistrzostwach Europy w 2006 roku rozgrywanych w Szwecji. W 2007 roku z Młodzieżową Reprezentacja Kobiet wywalczył awans do MME rozgrywanych w tym samym roku w Turcji, na których prowadzona przez Zenona Łakomego Reprezentacja zajęła 13 miejsce. Z prowadzoną równolegle seniorską żeńską Reprezentacją Polski również w 2007 roku awansował do Mistrzostwa Świata rozgrywanych we Francji w 2007 roku, na których drużyna narodowa zajęła 11 miejsce i uzyskała awans do kwalifikacji olimpijskich do Igrzysk Olimpijskich w Pekinie w 2008 roku. Prowadził tę drużynę w kwalifikacjach, lecz niestety drużynie nie udało się zdobyć awansu.

Inna działalność

W latach 1984-1988 Radny Wojewódzkiej Rady Narodowej w Szczecinie. Członek Komisji ds. sportu W latach 2005-2006 był koordynatorem do spraw młodzieży MKS Zagłębie Lubin. Od 2012 roku jest członkiem Rady Trenerów i zastępcą przewodniczącego Rady Trenerów ZPRP. W styczniu 2015 roku na zaproszenie ZPRP uczestniczył jako przedstawiciel Związku w Mistrzostwach Świata w Piłce Ręcznej Mężczyzn, które rozgrywane były w Katarze.

Praca zawodowa nie związana ze sportem

Po przybyciu w 1965 roku do Borku Wielkopolskiego ojciec Zenona Łakomego rozpoczął pracę w GS Samopomoc Chłopska w Borku Wielkopolskim i związał się z prowadzoną przez tę spółdzielnię piekarnią. Samodzielną działalność na tym polu rozpoczął ojciec Zenona Łakomego, który wybudował własną piekarnię, która rozpoczęła swoje funkcjonowanie w 1993 roku. Po powrocie z Niemiec w 2000 roku pan Zenon zaczął wspomagać ojca w prowadzeniu firmy. Obecnie jest to firma rodzinna prowadzona wspólnie przez Zenona Łakomego, jego małżonkę oraz ojca. Firma słynie z bardzo dobrego pieczywa oraz wyrobów cukierniczych, ponieważ w firmie najważniejsza jest wysoka jakość.

Odznaczenia i wyróżnienia

1983 – Najlepszy trener na ziemi szczecińskiej w Plebiscycie Kuriera Szczecińskiego.

1983 – Złota Odznaka Honorowa MKS Pogoń Szczecin.

1983 – Gryf Pomorski za zasługi dla rozwoju Pomorza Zachodniego.

1984 – Honorowa Odznaka OZPR we Włocławku.

1986 – Srebrny Krzyż Zasługi.

1989 – Srebrna Odznaka Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej.

2004 – Wybrany do najlepszej 15 trenerów 50-lecia piłki ręcznej na ziemi zachodniopomorskiej.

2008 – Złota Odznaka Honorowa Gryfa Zachodniopomorskiego.

2009 – Diamentowa Odznaka ZPRP.

Znaczenie postaci

Zenon Łakomy nie jest rodowitym mieszkańcem Borku Wielkopolskiego, jednak już od pół wieku związany jest już z tą miejscowością i to tej miejscowości przynosi splendor jego nazwisko. W jego osobistej ocenie nazwisko Łakomy mieszkańcom Borku Wielkopolskiego kojarzy się zarówno z piekarnią jaki i ze sportem, choć jednoznacznie nie da się tego stwierdzić. Niestety Zenon Łakomy osobiście nie ma poczucia oddziaływania swoją osobą na środowisko lokalne oraz uważa, że to środowisko nie potrafi we właściwy sposób wykorzystać jego sukcesów. Uważa, że pewnych jego działań, starań i doświadczenia nie potrafiono wykorzystać dla dobra Gminy, a zwłaszcza rozwoju sportu.

 

Kalendarium:

  • 1951 ― Narodziny bohatera

Źródła:

  • Miejsce urodzenia Zeno...
  • Miejsce zamieszkania Z...
  • Szkoła podstawowa, do ...
  • Szkoła wyższa, do któr...
  • Szkoła wyższa, do któr...
  • Technikum, do którego ...

Zobacz też: