Damian Augustyniak

ur. 03 sierpnia 1979
zm.
Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Września 1939 r.w Cieninie Kościelnym

Wywiad z Damianem Augustyniakiem
Zdjęć: 15
Filmów: 1

Pochodzenie

Damian Augustyniak urodził się 3 sierpnia 1979 roku we Wrześni. Jego ojciec pochodzi z Babina a mama z Koszut. Damian Augustyniak ma dwójkę rodzeństwa: młodszego brata Krystiana (również piłkarza) i starszą siostrę Anitę.

Dzieciństwo i edukacja

Dzieciństwo, które wspomina jako bardzo szczęśliwe, spędził w Słupcy. Uczył się w Szkole Podstawowej nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej w Słupcy. Uczęszczał do tej placówki cztery lata, a następnie w 1994 roku został przeniesiony do nowo wybudowanej Szkoły Podstawowej nr 3 im. Adama Mickiewicza w Słupcy. Po ukończeniu szkoły podstawowej Damian kontynuował edukację w Liceum Ogólnokształcącym im. Marszałka J. Piłsudskiego w Słupcy, które ukończył w 1998 roku.
Ulubionym przedmiotem szkolnym było oczywiście wychowanie fizyczne. Lubił także informatykę. Ulubionymi nauczycielami byli wuefiści: w podstawówce – Dariusz Dobersztyn, a w liceum – Zygmunt Dobrychłop.

Rodzina

W 2008 roku Damian Augustyniak wziął ślub z Kamilą Tłoczek. Z synem Oskarem mieszkają w rodzinnej wsi żony – Wilcznej. Bardzo lubią spędzać wakacje nad polskim morzem w ukochanym Mielnie.

Kariera piłkarska

Damian Augustyniak grał w piłkę od najmłodszych lat. Do klubu Pogoń Słupca rodzice zapisali go w drugiej klasie szkoły podstawowej. Jego pierwszym trenerem był Zdzisław Wiciak.
Rodzice zachęcali Damiana do trenowania, jednak uważali, że na pierwszym miejscu powinna być nauka.
Najlepiej zapamiętał swój pierwszy mecz „trampkarzy” w klubie, wygrany wynikiem 5:2, w którym trafił wszystkie 5 bramek.
Zaczynał jako napastnik, ale w rozgrywkach seniorskich grał na obronie.
Był powoływany do kadry województwa i makroregionu. Uczestniczył także w zgrupowaniu kadry narodowej.
Augustyniak karierę seniorską zaczynał 1996 roku w zespole Pogoń Słupca, z której przeniósł się do Aluminium Konin (później KP Konin). W roku 2000 trafił do Odry Wodzisław, w barwach której zadebiutował w polskiej ekstraklasie. Rundę wiosenną sezonu 2001/2002 spędził w Ruchu Radzionków. Potem powrócił do Odry, ale odszedł z niej do Aluminium Konin, a po roku – do Koszarawy Żywiec, gdzie spędził kolejne trzy sezony. Wiosną 2005 roku wrócił do Odry Wodzisław, zaś jesienią bronił barw łotewskiego pierwszoligowego zespołu Ditton Daugavpils. W 2007 roku przeszedł do polskiego trzecioligowego klubu Mieszko Gniezno. Przed rundą wiosenną sezonu 2007/2008 podpisał kontrakt z Górnikiem Konin, w którym grał do listopada 2009. Następnie do 2011 roku był zawodnikiem Sokoła Kleczew. W 2012 roku przeniósł się do LKS Ślesin, by powrócić na pół roku do SKP Słupca jako grający trener. Zimą 2013 roku przeniósł się do Sokoła Kleczew, następnie w Ślesinie wystąpił w roli grającego trenera. W 2014 roku kontuzja spowodowała zakończenie kariery piłkarskiej.
Jak wspomina, we wszystkich klubach grało mu się dobrze, ale najlepsze momenty przeżył w Mieszku Gniezno. Jego kariera osiągnęła apogeum, gdy związał się z pierwszoligowym klubem Odra Wodzisław Śląski. Trenował w tym klubie pod okiem Waldemara Fornalika. Najgorszymi momentami w karierze piłkarza były kontuzje, które spowodowały zakończenie kariery piłkarskiej. Jego najcenniejszym trofeum jest medal z Pucharu Polski zdobyty z Aluminium Konin 13 czerwca 1998 roku.
W polskiej ekstraklasie rozegrał 16 meczów.

Kariera trenerska

Po zakończeniu kariery nie wyobrażał sobie życia bez piłki. Karierę trenerską rozpoczął w lipcu 2012 roku w IV ligowym zespole SKP Słupca. Od 2013 roku piastuje funkcję pierwszego trenera klubu LKS Ślesin.
Chciałby osiągać sukcesy jako trener i pracować z coraz lepszymi zespołami.

Znaczenie postaci

Damian Augustyniak był bramkostrzelnym obrońcą.
Obecnie spełnia się jako trener.
Społecznie prowadzi treningi dla chętnej młodzieży w Wilcznej.
Może być wzorem dla wielu młodych zawodników, gdyż pokazuje, że dzięki pracowitości można realizować swoje marzenia.

Źródła:

  • 90 minut
  • Wikipedia – Dami...

Zobacz też:

  • > Słupca
  • > Września