Powrót Encyklopedia Wielkopolan „Bo nie siła, lecz charakter daje nam przewagę”

Daniel Krakowiak

ur. 1979-lipca-15
zm.
Zespół Szkół - Szkoła Podstawowa w Cieszynie

Zdjęć: 9
Filmów: 6
Nagrań: 6
Dokumentów: 6

Pochodzenie

Daniel Krakowiak pochodzi z rodziny o polskich korzeniach. Jego rodzicami są Teresa Krakowiak z domu Maciejasz – Bochnia i Jan Krakowiak. Matka pochodzi z Łęczycy z ziemi łódzkiej, natomiast ojciec od wielu pokoleń ze wsi Cieszyn (gmina Sośnie, powiat ostrowski). Matka zajmowała się wychowywaniem ośmiorga dzieci i prowadzeniem domu, a obecnie pracuje w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Sośniach. Ojciec Jan Krakowiak z zawodu jest kierowcą.

Dzieciństwo

Daniel w dzieciństwie był energicznym i wysportowanym chłopcem. Jako najstarsze dziecko był wsparciem dla swojej mamy. Wyróżniał się spośród dzieci państwa Krakowiak odpowiedzialnością i roztropnością. Nad wszystkim w domu czuwała mama, która przy tak licznej gromadce dzieci zwracała uwagę swoim pociechom na utrzymanie porządku w domu, troskę o higienę osobistą, a starsze dzieci uczyła odpowiedzialności za młodsze rodzeństwo. Pilnowała przygotowania do szkoły i pomagała, gdy zaszła potrzeba. Obecnie rodzeństwo Daniela Krakowiaka rozproszyło się po świecie.

Edukacja

W latach 1986-1994 uczęszczał do Szkoły Podstawowej w Cieszynie. W szkole był dobrym uczniem i nie sprawiał żadnych problemów wychowawczych. Po ukończeniu ośmioklasowej szkoły podstawowej rozpoczął naukę w Zasadniczej Szkole Zawodowej w Twardogórze, do której chodził w latach 1994-1997. Zdobył zawód montera instalacji wodno-kanalizacyjnych, gazowych i centralnego ogrzewania. Trudna sytuacja materialna wielodzietnej rodziny sprawiła, że musiał myśleć o swojej przyszłości i usamodzielnieniu finansowym, bardzo szybko dojrzał społecznie. W miarę upływu lat postanowił doskonalić się i zdobyć nowe kwalifikacje. W latach 2004-2006 chodził do Uzupełniającego Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych w Międzyborzu. Jego kolejne kwalifikacje to Kurs instruktora rekreacji ruchowej specjalność Samoobrona ukończony w 2006 roku oraz wydane przez Ministra Sportu w 2007 r. ukończenie kursu- Kierownik placówek wypoczynku dla dzieci i młodzieży.

Etapy działalności

Etap pierwszy

Dorosłe życie zaczął od pracy w firmie hydraulicznej swego wujka, gdzie często pracował w czasie wakacji. Polubił ten zawód, dlatego swoją pierwszą wypłatę przeznaczył na narzędzia hydrauliczne. Daniel Krakowiak założył rodzinę w październiku 2000 roku. Żona Katarzyna Krakowiak z domu Fronia pochodzi z Domasławic (gmina Twardogóra, województwo dolnośląskie). Wspiera Daniela w jego karierze sportowej. Jako rodzice musieli stoczyć najcięższą walkę o zdrowie i życie swojej jedynej córki Julii.

Etap drugi

Działalność sportowa

Od 1999 r. jest aktywnym sportowcem i uprawia sztuki walki. Trenuje 6 dni w tygodniu poświęcając wolny czas przeznaczony dla rodziny i przyjaciół. Daniel nastawiał się od początku w swoich walkach na rywalizację sportową i własny rozwój. Chciał osiągnąć jak największe umiejętności, a nie poznawać tylko same techniki walk. Według niego największym przeciwnikiem sportowca jest on sam dla siebie. Liczy się pokonywanie własnych słabości, progów, które sobie stawiamy i to, że staramy się je przekroczyć. Przed każdą walką bardzo ważna jest taktyka i koncentracja. Sama walka bowiem trwa bardzo krótko. Karierę sportowca rozpoczął od bardziej ekstremalnych walk- w klatkach, które wówczas w Polsce były nielegalne, a dopiero potem uczestniczył w początkach walk MMA, kontaktowego Ju- Jitsu. Jest członkiem formacji Rio Grappling Club. Z Modern Ju–Jitsu spotkał się dzięki przyjacielowi, który zabrał go do Ostrowa Wielkopolskiego i tam poznał Artura Haraja, mistrza tych walk, swojego pierwszego trenera. Nigdy wcześniej nie spotkał się z taką dyscypliną sportu. Według Daniela Krakowiaka każdy czas jest dobry, żeby rozpocząć poważny trening. Brał udział w różnych walkach. Zaczynał od wagi 65 kg, później 73 kg i 77 kg. Najbardziej pamięta swoje pierwsze zawody i pierwsze zwycięstwo – Mistrzostwa Polski Modern Ju–Jitsu w Rawiczu w kat. 67 kg, które odbyły się w 2000 r. Z tego powodu jest to dla Daniela Krakowiaka najważniejsze osiągnięcie sportowe. Dojście do zwycięstwa wymagało wiele wysiłku, trudu i wiary w to, co robi. Wierzył w siebie, w swoją wolę walki i chęć zwycięstwa. Następne zawody, w których brał udział to Mistrzostwa Polski Południowej Oyama Karate w Brzeszczu w 2004 r., gdzie zajął 3 miejsce. W 2005 r. startował w kilku zawodach, które odbyły się w Poznaniu. Były to walki amatorskie MMA. Zawody w Poznaniu zapamiętał szczególnie, gdyż zakończył walkę przed czasem nokautem, w którym pokonał silniejszego przeciwnika posiadającego czarny pas w taekwondo i zmusił go do poddania się. W 2006 r. wiosną i jesienią w Rawiczu brał udział w Ogólnopolskim Turniej MJJ i odniósł zwycięstwa. W kwietniu 2007 r. zdobył tytuł Mistrza Polski MJJ w kat. 74 kg. Kolejne zwycięstwa odniósł w 2008 r. w Sochaczewie, podczas zawodów Amatorskiej Ligii MMA 3 i MMA 4 w kat. 73 kg. Ostatnie zawody to Mistrzostwo Krajów Nadbałtyckich, które odbyły się 21 kwietnia 2012 r. w Pomiechówku, waga półśrednia do 77 kg i zdobył tam tytuł zawodowego mistrza. W karierze sportowej jest to największe osiągnięcie Daniela Krakowiaka.

Etap trzeci

Praca zawodowa

Zdobył zawód montera instalacji wodno-kanalizacyjnych gazowych i centralnego ogrzewania, wykonuje też prace budowlane, kładzenie glazury, malowanie, tynki. Pracując zawodowo i uprawiając walki wschodnie na treningach i zawodach, jednocześnie postanowił doskonalić się i zdobywać nowe kwalifikacje. Okazało się, że jest dobrym i perfekcyjnym fachowcem o dużych kwalifikacjach. Zdaniem mieszkańców należy do najlepszych specjalistów w dziedzinie hydrauliki w naszej okolicy. Założył firmę, która zajmuje się hydrauliką. Od 2006 roku prowadzi własną jednoosobową działalność gospodarczą o nazwie Przedsiębiorstwo Mastif Daniel Krakowiak. Każdy, kto korzystał z usług jego firmy, ocenia go jako „złotą rączkę”, który umie wszystko zrobić i uważa za bardzo dobrego, sumiennego oraz uczciwego człowieka.

Etap czwarty

Daniel Krakowiak obecnie mieszka we wsi Domasławice, województwo dolnośląskie. Oprócz bliskiej rodziny Daniel ma wsparcie w gronie przyjaciół. Jest nim między innymi Tomasz Morawek, dzięki któremu zainteresował się walkami wschodnimi. Zawsze starali się pomagać sobie w trudnych sytuacjach życiowych. Natomiast z przyjacielem Marcinem Romanowiczem bierze udział w zawodach, razem przygotowują się do turniejów i pomagają sobie w razie konieczności. Wspomina również o jeszcze jednej ważnej osobie, przyjacielu, Rafale Zawidzkim, z którym przygotowywał się do zawodów. Mają takie same zainteresowania, między innymi podróże, sporty zimowe – narciarstwo i snowboard. Daniel i Rafał są współzałożycielami Stowarzyszenia Leonidas, które zajmuje się sztukami i walkami sportu. Przyjaźń ceni sobie ponad wszystko. Jak sam twierdzi, jest to największy dar, jaki mógł otrzymać od losu. Daniel Krakowiak ma jeszcze marzenia w dziedzinie walk, ponieważ sport to jego życie. Wszystko podporządkował tej pasji. Rodzina, jak również przyjaciele, grono znajomych wspierają go i pomagają. Potrafi pogodzić pracę zawodową z treningami i zawodami. Każdy dzień jest tak zaplanowany, żeby znaleźć na wszystko czas. Trenuje codziennie, ale przed zawodami trening ma inny charakter, przygotowawczy. Jedynym dniem na odpoczynek jest niedziela. Trenuje w różnych miejscach: w domu, szkole, sekcji w Ostrowie Wielkopolskim i we Wrocławiu. Jest osobą bardzo aktywną, lubi nowe wyzwania, nowe sporty. Tak było ze zjazdem na snowboardzie. Niezależnie od stopnia trudności nie poddaje się i dąży do końca, a zwłaszcza w sportach ekstremalnych. Kolejna pasja, której poświęca dużo uwagi i czasu to góry. Uwielbia chodzić po nich o każdej porze roku i spędzać tam wolny czas.

Znaczenie postaci

Sukcesy w sporcie odnosi dzięki uporowi i pracy, ponieważ uprawianie tego sportu wymaga od zawodnika bardzo twardego charakteru i stałego utrzymywania kondycji fizycznej na wysokim poziomie, a także wielu wyrzeczeń i ciężkiej pracy. Wyrwać się ze środowiska wiejskiego i osiągnąć sukcesy sportowe na skalę międzynarodową jest bardzo trudno. Zdaniem wielu mieszkańców jest chlubą naszej małej wioski. Jest też dużym autorytetem dla chłopców w różnym wieku i wzorem do naśladowania w dążeniu do osiągnięcia celu. Dyscyplina sportu, którą uprawia wzbudza duże zainteresowanie wśród młodzieży, która pragnie iść w ślady mistrza z Cieszyna. Jednym z uczniów Daniela Krakowiaka był Daniel Skibiński, który odnosi wiele sukcesów, liczy się w walkach MMA, a w tej chwili trenuje w klubie ANKOS ZAPASY w Poznaniu.

Źródła

1. Księga ewidencji uczniów, archiwum Szkoły Podstawowej w Cieszynie.

2. Archiwum rodzinne Daniela Krakowiaka.

3.Dawid Samulski, „Nasz mistrz w MMA”, tygodnik lokalny „Sycowska”, 28.04.2012.

4. Wywiad z Danielem Krakowiakiem.

5. Wywiad z Tomaszem Morawkiem.

6. Wywiad z Jerzym Majchrzakiem.

7. Wywiad z Łucją Michalak.

8. Wywiad z Teresą Krakowiak.

Kalendarium:

 • 1979 ― Narodziny bohatera
 • 1994 ― Lata nauki w Zasadnic...
 • 2004 ― Uczęszczał do Uzupełn...
 • 1999 ― Rozpoczęcie działalno...
 • 2000 ― Ślub bohatera
 • 2004 ― Mistrzostwa Polski Po...
 • 2005 ― Walki amatorskiej MMA...
 • 2006 ― Ogólnopolski Turniej ...
 • 2006 ― Rozpoczęcie samodziel...
 • 2006 ― Kurs instruktora rekr...
 • 2007 ― Zdobycie tytułu Mistr...
 • 2012 ― Tytuł mistrza w Mistr...

Cytaty:

 • „...Bo nie siła, lecz c...”

Źródła:

Zobacz też:

 • >
 • >
 • >
 • >
 • >
 • >