Elżbieta Henryka Walicka

ur. 29 października 1958
zm.
Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Sadlnie

Zdjęć: 26

Pochodzenie

Elżbieta Józefa Walicka (z domu Zając) urodziła się 29 października 1958 roku w Sompolnie. Wraz z rodzicami Ireną (z domu Wojciechowska) i Henrykiem Zając, którzy zajmowali się rolnictwem, mieszkała w małej miejscowości Ziemięcin (województwo wielkopolskie, powiat koniński, gmina Wierzbinek). Obecnie mieszka w Sadlnie (województwo wielkopolskie, powiat koniński, gmina Wierzbinek).

Dzieciństwo

Beztrosko mijają pierwsze lata dzieciństwa. Ma dwoje rodzeństwa: Andrzej (26.05.1962 r.), Aldona (02.05.1967 r.). 01.09.1965 r. rozpoczyna naukę w Szkole Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Sadlnie. Następnie uczęszcza do Liceum Ogólnokształcącego im. Kasprowicza w Inowrocławiu. W liceum lubiła grać w piłkę ręczną.

Kariera zawodowa

Od czerwca 1978 r. podjęła pracę w Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w Wierzbinku na stanowisku referenta.
Od 01 maja 1980 r. pracuje już w Urzędzie Gminy na stanowisku: Planowanie handlu, rzemiosła i usług. Następnie awansuje na inspektora do spraw wymiaru podatku.
Od listopada 1997 r. przechodzi na emeryturę i zajmuje się wychowaniem niepełnosprawnej córki Moniki.

Życie osobiste

25 listopada 1978 r. zawarła związek małżeński z Adamem Walickim w Kościele Parafialnym pw. św. Mikołaja Sadlnie. Ma troje dzieci: Małgorzata (17 listopad 1979 r.), Ewa (17 czerwca 1981 r.), Monika (4 listopada 1990 r.). Każdą wolną chwilę spędza z rodziną.

Działalność społeczna

Pani Elżbieta Walicka od zawsze lubiła pomagać ludziom. Gdy w 2002 r. otrzymała propozycję kandydatury na radną gminy pomyślała, że to dobra okazja na społecznikowskie działanie. Podczas wyborów samorządowych, które odbyły się 27 października 2002 r. po raz pierwszy burmistrzów, wójtów i prezydentów miast i gmin wybierano w wyborach bezpośrednich. Elżbieta Walicka otrzymuje mandat radnego. W dniu 12 listopada 2006 r. odbyły się kolejne wybory samorządowe, gdzie po raz kolejny zostaje radną gminy. W tej kadencji zostaje członkiem: komisji rewizyjnej oraz komisji komunalno-rolnej i porządku publicznego. W wyborach samorządowych z 21 listopada 2010 r. zostaje wiceprzewodniczącą Rady Gminy. W tej kadencji jest członkiem Komisji ds. Budżetu, Oświaty, Zdrowia, Sportu, Kultury i Rekreacji. W połowie trzeciej kadencji zostaje Przewodnicząca Rady Gminy w Wierzbinku. Jest pierwszą kobietą w gminie na tym stanowisku. W IV kadencji od 17 listopada 2014 r. ponownie zostaje Przewodnicząca Rady Gminy w Wierzbinku.
Jako radna kieruje się dobrem wspólnoty samorządowej gminy, utrzymuje stałą więź z mieszkańcami oraz ich organizacjami, przyjmuje zgłaszane przez mieszkańców gminy postulaty i przedstawia je organom gminy do rozpatrzenia. Zwołuje sesje (w tym nadzwyczajne), ustala porządek obrad, zawiadamia radnych i mieszkańców o terminie, miejscu i porządku obrad sesji rady. Ponadto uczestniczy, w imieniu rady, w różnego rodzaju uroczystościach, posiedzeniach i zebraniach oraz spotyka się z mieszkańcami gminy. Bardzo lubi wykonywać swoje obowiązki i stara się być pomocną dla mieszkańców.
Jest jedną z założycielek Stowarzyszenia Aktywnych Kobiet w Sadlnie. Stowarzyszenie zajmuje się aktywizacją wiejskich kobiet.

Hobby/ Zainteresowania

Od dzieciństwa interesowała się szydełkowaniem. „Szydełkowanie to nie tylko moje hobby – to wielka pasja i miłość. Sposób na spędzanie wolnego czasu, sposób na relaks…”- wspomina. Swoimi wytworami obdarowuje rodzinę i przyjaciół.

W wolnych chwilach czyta książki. Do ulubionych pisarzy zalicza między innymi: Marię Rodziewiczównę, Wirydianne Fiszerową. Ulubioną książką do której często wraca to Hrabia Monte Christo Aleksandra Dumasa. Do ulubionych piosenkarzy należą Marek Grechuta, Anna Jantar, Ryszard Rynkowski, Jerzy Połomski.

Znaczenie postaci

„Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi” (Jan Paweł II). Elżbieta Walicka takim właśnie jest człowiekiem. Mierzy się z przeszkodami, życie poświęca mieszkańcom a przy tym zawsze pozostaje sobą. Interesuje się życiem każdego mieszkańca. Jest otwarta na potrzeby i pomysły innych ludzi. Praca przewodniczącej rady gminy stała się jej prawdziwą pasją. Jest pierwszą kobietą w gminie Wierzbinek, która została Przewodniczącą Rady Gminy.

Źródło

Biogram opracowany został na podstawie wywiadu z Elżbietą Walicką.


Kalendarium:

  • 1958 ― Narodziny bohatera
  • 1978 ― Praca w Gminnej Spółd...
  • 1978 ― Data ślubu Elżbiety i...
  • 1979 ― Data urodzin córki Ma...
  • 1980 ― Praca w Urzedzie Gmin...
  • 1981 ― Data urodzin córki Ewy
  • 1990 ― Data urodzin córki Mo...
  • 1997 ― Przejście na emerytur...
  • 2002 ― I kadencja Radnej Gmi...
  • 2014 ― IV kadencja: objęcie ...

Zobacz też: