Powrót Encyklopedia Wielkopolan „To, że muszę rzeźbić, bo to jest silniejsze od wszystkiego, że marzy mi się d...”

Franciszek Mazur

ur. 17 kwietnia 1959
zm. 08 listopada 2011
Szkoła Podstawowa im. Gen. J.H. Dąbrowskiego w Parzęczewie

Wywiad z rodziną Franciszka Mazura
Zdjęć: 22
Filmów: 1

Strona Internetowa Artysty

Pochodzenie

Franciszek Mazur urodził się 17 kwietnia w Miesau w RFN. Później mieszkał w Wielichowie, gdzie uczęszczał do szkoły podstawowej.

Dzieciństwo

Już jako mały chłopiec przejawiał niezwykłą wrażliwość na piękno otaczającego go świata, które próbował utrwalić. Pierwsze swoje prace plastyczne wykonywał z gliny, kory drzew, a nawet z jabłek czy kartofli.

Edukacja (lub „młodość”)

Wielką inspiracją do pracy twórczej małego Franka był film pt. „Historia żółtej ciżemki”. Od tego czasu (w wieku 7-8 lat) swe zainteresowania plastyczne skierował ku rzeźbie. Wtedy też sięgnął po dłuto i drewno. Jeszcze w szkole podstawowej zwróciła uwagę na jego zdolności nauczycielka pani Janina Danel, która wspierała rozwój jego talentu.

Po ośmiu latach Franciszek zdobywa wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Szukamy Młodych Talentów”. Podstaw rzeźbienia uczy się u miejscowego rzeźbiarza Kazimierza Kuzdowicza.

W latach 1980-1982 w czasie pełnienia służby wojskowej trafia jako wolny słuchacz do Filii Krakowskiej Akademi Sztuk Pięknych w Katowicach. Tam pod skrzydłami profesora Bronisława Chromego poznaje techniki tworzenia małych form rzeźbiarskich oraz form odlewanych do pomników.

Etapy działalności

Po powrocie z wojska założył rodzinę i przeprowadził się do Parzęczewa. Ponieważ jak sam mówił:” Z rzeźbiarstwa w dzisiejszych czasach wyżyć się nie da….” imał się różnych dodatkowych zajęć. Między innymi zajmował się: wulkanizacją, wierceniem studni, uprawą pieczarek, aby zdobyć środki na utrzymanie rodziny. Rzeźbienia nigdy jednak nie porzucił. Swej pasji poświęcał wolny czas. Brał udział w wielu plenerach i wystawach ciągle doskonaląc i bogacąc swój warsztat. Wśród jego rzeźb można znaleźć prace w stylu ludowym, afrykańskim oraz awangardowym. Pan Mazur potrafił łączyć różne materiały: drewno, metal,kamień, itp.. Był bardzo pracowitym artystą,który stworzył mnóstwo rzeźb i płaskorzeźb. Najczęściej rzeźbił z potrzeby wyrażenia swej artystycznej duszy,ale także na zamówienie. W rzeźbach Pana Franciszka można odnależć odniesienie do natury, do życia oraz tematyki religijnej. Rzeźbił w ogrodzie swego domu w Parzęczewie albo w tzw. domku nad stawem, który sam zbudował i ozdobił.

Zmarł 8 listopada 2011 roku w wieku 52 lat.

Znaczenie postaci

Pan Franciszek Mazur mimo krótkiego życia pozostawił mnóstwo prac, które możemy podziwiać. Jego rzeźby zdobią otoczenie prywatnych posesji, ale również instytucji i obiektów publicznych np.Motel XXI Wieku w Grodzisku Wielkopolskim.Przez pewien okres czasu wykonywał rzeźby dla „Cepelii”. Dzielił się swoją pasją na spotkaniach z dziećmi i młodzieżą. Współpracował z Domem Pomocy Społecznej – Pakówka.

Pan Mazur był kochającym ojcem dla swej jedynej córki Joanny i doczekał się dwójki wnuków: Marcela i Nikodema.

Kalendarium:

  • 1959 ― Narodziny bohatera
  • 1976 ― Wystawa w Gminnej Bib...
  • 1996 ― Wystawa rzeźb w trakc...
  • 1997 ― Wystawa rzeźb w trakc...
  • 1998 ― Wystawa w Centrum Kul...
  • 1998 ― Wystawa rzeźb w trakc...
  • 1999 ― Wystawa rzeźb w trakc...
  • 2000 ― Wystawa dorobku twórc...
  • 2001 ― Uczestnik pleneru i w...
  • 2011 ― Śmierć bohatera

Cytaty:

  • „To, że muszę rzeźbić, ...”

Zobacz też:

  • > Miejsce śmierci b...
  • > Miejsce zamieszka...