Pochodzenie
Gertruda Bulka urodziła się 11.02.1931r. w Radawnicy, w rodzinie wielodzietnej. Miała ośmioro rodzeństwa- dwóch braci i sześć sióstr. Ojciec – Tomasz Bulka był rymarzem, matka – Leokadia Bulka gospodynią domową. Oboje pochowani są we wspólnym grobie z córką Gertrudą na radawnickim cmentarzu.
Dzieciństwo
Dzieciństwo Gertrudy Bulki przypadło na okres II wojny Światowej. Wojna to smutny okres i w jej dzieciństwie przeważały przykre przeżycia. Mając zaledwie 14 lat wraz z siostrami i mamą, trafiła do obozu pracy w Złotowie. Po niespełna roku, 25 marca 1946r. została z niego zwolniona, a właściwie wykupiona przez Pana Kowalskiego. Jedną z jej ulubionych zabaw było pluskanie się w strumyku „Lisia Struga” w Radawnicy. Całe życie mieszkała na ul. Młyńskiej 51 w Radawnicy.
Edukacja (lub „młodość”)
Chodziła do szkoły w okresie wojennym. Wtedy na terenie Radawnicy była szkoła niemiecka. Szkołę ukończyła w 1945 roku. Maturę zdała pracując już w bibliotece. Już od dzieciństwa kochała książki i lubiła je czytać.
Dziedziny działalności
1. Cukiernik 2. Kierownik biblioteki 3. Działalność na rzecz lokalnej społeczności 4. Wspaniała mama
Cukiernik
Jako bardzo młoda dziewczyna szukając pracy trafiła do cukierni w Szczecinie, w której pracowała dwa lata. Lubiła tę pracę, miała zamiłowanie do pieczenia tortów i ciast. Jednak ta pasja malała wraz z wiekiem.
Kierownik biblioteki
Do biblioteki trafiła przez przypadek (w 1952 r.), szukając pracy po powrocie do rodzinnej Radawnicy. W bibliotece zwolniło się miejsce na stanowisko kierownika. Dostała tę pracę, choć rywalizowało z nią o to miejsce kilku innych kandydatów. Była bardzo ambitnym kierownikiem. Priorytetem dla niej było powiększanie księgozbioru. Każdą swoją wolną chwilę poświęciła pracy, ukochanym książkom. W 1963r. jej biblioteka wygrała konkurs na najpiękniejszą bibliotekę wiejską województwa koszalińskiego. Następnie wraz z Członkami Koła Przyjaciół Biblioteki założyła kronikę biblioteki, aby uwiecznić najważniejsze wydarzenia Radawnicy i okolic. Przyjaźniła się z Brygidą Brzezińską i wspólnie prowadziły kroniki, za które otrzymywały nagrody. Kroniki i puchary są do tej pory w miejscowej bibliotece publicznej im. Ks. Dra Bolesława Domańskiego.
Działalność na rzecz lokalnej społeczności
Dzięki jej staraniom i pracy „życie kulturalne” i towarzyskie na wsi aż tętniało. Organizowała wieczory głośnego czytania, wieczorki dyskusyjne nad książką lub ciekawym filmem, spotkania z autorami książek. Dawniej biblioteka na wsi była także świetlicą, prowadziła z młodzieżą wspólne gry i zabawy towarzyskie. Łącząc miłe z pożytecznym organizowała dla dziewcząt wieczory ręcznych robótek. Uczyła haftowania, szydełkowania i robótek na drutach, czytając przy tym urywki ciekawych książek. Organizowała z młodzieżą przeróżne okolicznościowe przedstawienia teatralne. Większość organizowanych przez nią przedstawień odbywała się na schodach budynku uniwersytetu ludowego czyli jakby teatr pod gołym niebem. Dzięki swojej pracy i ogromnemu zaangażowaniu otrzymywała wiele nagród i odznaczeń, a jej biblioteka zawsze była jedną z najlepszych w regionie.
Wspaniała mama
Będąc kobietą niezamężną podjęła się wychowania córki swojej zmarłej siostry, małej Emilki. Była dla dziewczynki jak rodzona matka, ciepła, wyrozumiała i kochająca. Mimo obowiazków zawsze znajdowała dla niej czas. Wychowała Emilię na mądrą, odpowiedzialną kobietę.
Znaczenie postaci
Gertruda Bulka była kochającą matką zastępczą. Szanowała swoich przyjaciół i była wobec nich szczera. Była osobą pracowitą, z pasją wykonywała swoją pracę. Poświęciła własne życie na działalność społeczną. Jej postawa jest godna podziwu i naśladowania. Mieszkańcy Radawnicy miło wspominają, że nawet kiedy przestała pracować ludzie ją pamiętali i mówili: „To jest ta Pani z biblioteki”. Gertruda Bulka jest świetnym przykładem na to, że każdy z nas może zrobić wiele dla drugiego człowieka i dla środowiska, w którym mieszka.