Powrót Encyklopedia Wielkopolan „twórca: concept sailing (żeglowanie z konceptem)”

Henryk Wolski

ur. 05 stycznia 1951
zm.
Szkoła Podstawowa nr 3 im. Adama Mickiewicza w Słupcy

Jezioro Słupeckie
Wiersz o panu Henryku
1 Wywiad z panem Henrykiem
„Być jak Ernest Shackleton”
nasze spotkanie z żeglarzem
wiersz o panu Henryku
Zdjęć: 12
Filmów: 6
Nagrań: 5
Dokumentów: 7

Pochodzenie

Henryk urodził się 5 stycznia 1951 roku w Słupcy, jest żeglarzem i podróżnikiem. Jako pierwszy Polak i szósty żeglarz na świecie, na jachcie żaglowym w rejsie wieloetapowym, zamknął pętlę wokół Bieguna Północnego. Ma dwoje dzieci: syna Mikołaja i córkę Łucję.

Dzieciństwo

Dzieciństwo Henryk Wolski spędzał w Słupcy wraz z bratem oraz siostrą. Już od najmłodszych lat pasjonował się żeglarstwem; czas wolny chętnie spędzał nad wodą – nad Jeziorem Słupeckim czy nad Jeziorem Powidzkim, gdzie wspólnie z bratem i kolegami korzystał z wodnych kąpieli. Żeglować zaczął bardzo młodo, bo w wieku 10 lat! W pierwszy rejs wybrał się wokół Jeziora Słupeckiego. Starszy o 4 lata brat Antoni był dla niego autorytetem a niekiedy też obrońcą i wsparciem podczas burzliwych lat szkolnych. Jako uczeń Szkoły Podstawowej nr 1 w Słupcy miło wspomina dzieciństwo. Przedmiotami szkolnymi, które szczególnie go interesowały były: geografia, biologia, chemia,wychowanie fizyczne. Miło wspomina lata szkolne, choć przyznaje,że nigdy nie był typem prymusa. Zmorą i utrapieniem Henryka Wolskiego z czasów szkolnych był język polski, a konkretnie ortografia, która była dla niego, jak sam przyznał podczas wywiadu: „prawdziwą udręką”.

Ciekawostką, którą zdradził nam brat Henryka, Antoni, było to, iż jako chłopacy nie stronili od żartów i psikusów. Swego czasu poznali tajniki wytwarzania „proszku na kichanie”, który to rozpylali w szkole podczs zajęć. Pewnego razu mały Henio przyniósł do domu „nowy wynalazek” – jak wspominają siostra i brat: była to fujarka wypełniona sadzą – jak tylko ktoś na niej zagrał, twarz miał czarną od sadzy, co sprawiało niezwykłą radość Heniowi.

Jako młodzi chłopacy, jak wspomina Antoni Wolski, lubili grać w „klipę” i „podchody”, jednak najchętniej spędzali czas nad wodą nad Jeziorem Słupeckim, gdzie urządzali sobie zawody pływackie.

Edukacja, młodość

Henryk Wolski uczęszczał do Szkoły Podstawowej nr 1 w Słupcy, następnie do Liceum Ogólnokształcącego w Słupcy. Po ukończeniu liceum i maturze rozpoczął studia na Politechnice Poznańskiej, gdzie zdobył tytuł: inż. mechaniki. W 1973 r. zrobił patent kapitana jachtowego. W 1974 r. dyplom mgr inż. mechanika, zdobyty na Politechnice Poznańskiej. W 1976 stopień instruktora żeglarstwa.

Już jako młody chłopak, jak wspomniał nam podczas rozmowy, pasjonowały go sporty wodne z nurkowaniem włącznie. Na pytanie: Dlaczego akurat wybrał żeglarstwo? odpowiedział: „Już od dziecka chciałem zostać żeglarzem. Pamiętam nawet piosenkę Petuli Clark „Sailor”http://www.youtube.com/watch?v=l-2hSbKVF6M i ona od zawsze mi się podobała. Ja nawet wtedy nie wiedziałem co znaczy „sailor”… ale myślę,że to takie przeznaczenie było…”.

Oprócz czasu spędzanego nad wodą nad Jeziorem Słupeckim jako młodzieniec Henryk Wolski lubił przejażdżki motocyklem. Motocykl należący do taty”pdkradał” cichaczem wraz z bratem Antkiem. Tata dziwił się,”że mu tak szybko benzyny ubywa” – wspomina siostra i zawsze mówił do chłopaków: „Zobaczycie, uzbiera Wam się!” Jednak wszystko uchodziło braciom „na sucho”.

Działalność:

Praca zawodowa :

Patent kapitana jachtowego zdobył w roku 1974.

W 1974 r. zdobył dyplom mgr inż. mechanika na Politechnice na Wydziale „Maszyny Robocze i Pojazdy” i przez jakiś czas pracował w zawodzie – w Zakładach Przemysłu Metalowego H. Cegielski w Poznaniu, wiodącego producenta silników spalinowych. Zamiłowanie do morza było tak silne,iż zrezygnował z pracy i w roku 1985 zmienił swoją pasję w zawód – został skipperem, instruktorem żeglarstwa w Szkole Żeglarstwa Pełnomorskiego (Nordsee) w niemieckim Bremie.

W 1976 zdobył stopień instruktora żeglarstwa.

Lata 1984-88 – kapitan, instruktor w Szkole żeglarstwa Pełnomorskiego w Bremie

1985 – 87 skipper, instruktor żeglarstwa w Hochseeyachtschule Nordsee (szkole żeglarstwa pełnomorskiego) w Bremie

Lata 1992-94 – był pierwszym oficerem ekspedycji Arveda Fuchsa „ICESAIL”

1988 r. -zakłada firmę Concept Sailing prowadzącej rejsy i szkolenia żeglarskie, specjalizującej się w tzw. żeglowaniu z konceptem.

Rejsy i podróże pana Henryka:

Ważniejsze rejsy i osiągnięcia żeglarskie:

Dwa przejścia Atlantyku

1985-1987 – rejsy na Islandię

1987 – rejs na Lofoty

1988 – rejs na Spitsbergen

1991 – Rejs u wschodnich wybrzeży Afryki

1991-1993- seria rejsów po Morzu Śródziemnym pod wspólnym tytułem: „Śladami Odyseusza”

1992-1994- udział (w charakterze I oficera) w ekspedycji ICESAIL z zamiarem opłynięcia Bieguna Północnego

1994- wyprawa Śladami Wikingów śródlądowymi drogami wodnymi z Rygi do Odessy- 1995 – rejs Śladami Odyseusza, wersja dookoła Wielkiej Brytanii

1999 – wyprawa „Śladami Średniowiecznych Kupców Słowiańskich” ze Spendowa (Berlin – Spandau) do Truso (pod Elblągiem) na łodzi słowiańskiej „Welet”

2000 – ekspedycje „Shackleton 2000” na replice łodzi ratunkowej „James Caird” z Półwyspu Antarktycznego poprzez Wyspę Słoniową do Georgii Południowej

2000 – rejs na jachcie „Dagmar Aaen” z Ziemi Ognistej na Azory

lato 2000 – rejsy na łodzi „Welet” słowiańskimi szlakami 2002- Przejście Północno-Wschodnie na s/y Dagmar Aaen

2003 – Zamknięcie klamry wokół Bieguna Północnego – rejs z Norwegii na Islandię i Grenlandię liczne rejsy po Bałtyku, Morzu Północnym Morzu Śródziemnym, Atlantyku

2008 – rejs śladami Darwina w Kanale Beagle

2008 i 2009 – rejs z Buenos Aires przez Cieśninę Magellana, przylądek Horn przez Południową Georgię, Kapstadt, Wyspy Crozet, wyspa Amsterdam, Australia do Nowej Zelandii

Łączny staż morski pana Henryka to około 140 tysięcy mil morskich, co odpowiada ponad 5 razy dookoła świata.

Ciekawostki o panu Henryku:

Pierwszy morski rejs w 1969 r. na „Zawiszy Czarnym do NRD”

Bardzo lubi wyspę „Południowa Georgia” http://www.bing.com/images/search?q=wyspa+Po%c5%82udniowa+Georgia&qpvt=wyspa+Po%c5%82udniowa+Georgia&FORM=IGRE

Przeżył niebezpieczną przygodę – podczas jednej z wypraw lodowiec nieomal zmiażdżył łódkę pana Henryka!

Natchnieniem do napisania książki: „Fortitudine Vincimus” była wyprawa Shackletona – irlandzkiego podróżnika i odkrywcy, badacza Antarktydy

Pan Henryk pływał w rejonie „Trójkąta Bermudzkiego”, który jak sam nam powiedział, wcale nie uważa za rejon szczególnie niezbezpieczny i zagadkowy

Łódź słowiańska pana Henryka: „Welet”http://welet.best.net.pl/ wystąpiła w filmie: „Stara Baśń”

Ulubiona bajka z dzieciństwa żeglarza to „Muminki”

Pan Henryk kolekcjonuje różne kubki z podróży, które też wręcza swoim bliskim. Jego ulubiony

kubek to kubek „Tatusia muminka”

W dzieciństwie był ministrantem a także harcerzem

Wspaniałe zdjęcia z wypraw pana Henryka znajdziecie na stroniehttp://conceptsailing.org/galeria.html

Znaczenie postaci

Jako pierwszy Polak i szósty żeglarz na świecie na jachcie żaglowym w rejsie wieloetapowym Henryk Wolski zamknął pętlę wokół Bieguna Północnego.

Założyciel firmy Concept Sailing http://conceptsailing.org/żeglowaniu z konceptem.W roku 2014 mija 25 lat od zainicjowania przez pana Henryka idei: Concept Sailing – żeglowania z konceptem.

Od 1996 roku członek żeglarskiej komisji egzaminacyjnej w Berlinie. Od 2008 członek Rady Programowej Polskiej Fundacji Morskiej. Łączny staż morski Henryka Wolskiego to około 140 tysięcy mil morskich, czyli ponad 5 razy dookoła świata. Odznaczenie/nagrody/osiągnięcia :

– Nagroda Conrada 2003 za kultywowanie tradycji żeglugowych ludów północy, za morskie wielkie i małe wyprawy badawcze i historyczne.

– Nagroda Kolosy 2003 za opłynięcie Bieguna Północnego na jachtach żaglowych – jako pierwszy Polak i szósty człowiek w świecie; za to samo osiągnięcie Berliński Związek Żeglarski przyznał złote odznaczenie, a Berliński Klub Kapitanów Blauwasser-Preis.

– Nagroda im. L.Teligi 2003 za książkę Fortitudine Vincimus – zwyciężymy wytrwałością – 2005

Odznaka: „Zasłużony dla Powiatu Słupeckiego” 02.03.2005

Odznaka: „Zasłużony dla Powiatu Słupeckiego” jest przyznawana od 2003 r. czyli od ponad 12 lat a pan Henryk znalazł się w elitarnym gronie 34 osób, którym przyznano tą nagrodę. W sumie przyznano łącznie 64 takie odznaki dla osób fizycznych (34 osoby) i instytucji (30).

HENRYK WOLSKI JAKO AUTOR:

– od 1995 r. publikacje głównie w magazynie Żagle, a także w: Rejs, Poznaj Świat – publikacje w BOOTE 9/94 – Unternehmung Viking, Berlin 1995 r.

Książka „Fortitudine Vincimus – zwyciężymy wytrwałością”, Szczecin 2003 r.

– Mythos Feuerland – album fotograficzny, będący literackim owocem ekspedycji Darwin & Tierra del Fuego; autor fotografii: Jürgen Hohmuth, autorzy tekstów: Gerhard H. Ehlers, Henryk Wolski, Wilfried Korth, Ulf Wolter, Gütersloh 2010 r. www.kolosy.pl

Tak bliscy i znajomi wspominają pana Henryka:

„Henryk to poliglota. Ze względu na częste rejsy z obcojęzyczną załogą potrafi porozumieć się w języku: angielskim, niemieckim, rosyjskim i francuskim” .(Irena Orwat – siostra pana Henryka).

„To perfekcjonista – wszystko musi mieć dobrze zaplanowane”.(Irena Orwat – siostra pana Henryka).

„Przedsiębiorczy, z poczuciem humoru. Ciągle na walizkach.”(Irena Orwat – siostra pana Henryka).

„Troskliwy dziadek – w tym roku zamierza zabrać wnuki na spływ po Warcie. Zawsze pamięta o rodzinie, przywożąc drobne pamiątki z wypraw dla swoich bliskich”.

(Irena Orwat – siostra pana Henryka).

” Pamiętam, że bardzo interesował się geografią, wszystkim, co związane z morzem. Jako kolega był bardzo uczynny… bardzo żywy – wszędzie go było pełno”. (Włodzimierz Filipczak – kolega z klasy podstawowej).

„… mały, ale w pozytywnym tego słowa znaczeniu urwis – wszystko go interesowało, wszędzie chciał być. Należał do grupy tych zdolnych, dobrych uczniów”. (Włodzimierz Filipczak – kolega ze szkoły podstawowej)

„od dziecka ciągnęło go do pływania – jego osiągnięcie już z podstawówki to przepłynięcie wpław z wałów do szwedzkiego kopca” (Antoni Wolski – brat pana Henryka)

„w wakacje większość czasu spędzaliśmy nad jeziorem”(Antoni Wolski – brat pana Henryka)

LINKI:

Strona, na której znajdziecie opis naszego spotkania z Henrykiem Wolskim:

http://www.sp3slupca.pl/index.php?id=4&zoom=561

Strony, na któych znajdziecie ciekawe informacje o wyprawach Henryka Wolskiego:

http://www.zagle.com.pl/wydarzenia/25-lat-concept-sailing-kapitan-henryk-wolski-podsumowuje-cwiercwiecze-swojej-zeglarskiej-dzialalnosc,1_14441.html

Źródła informacji:

spotkanie i wywiad z panem Henrykiem (14.05.14r.)

wywiad z bratem pana Henryka: Antonim Wolskim

wywiad z siostrą pana Henryka: Ireną Orwat

wywiad z kolegą z lat szkolnych: Włodzimierzem Filipczakiem (redaktorem naczelnym „Gazety Słupeckiej”)

artykuły o panu Henryku :”Gazeta Słupecka”, magazyn: „Rejs”, strona internetowa pana Henryka: http://conceptsailing.org/

Kalendarium:

  • 1984 ― kapitan, instruktor w...
  • 1985 ― skipper, instruktor ż...
  • 1992 ― ekspedycja Arveda Fuc...
  • 1992 ― pierwszy oficer ekspe...
  • 1951 ― Narodziny bohatera
  • 1969 ― Pierwszy morski rejs
  • 1973 ― patent kapitana
  • 1976 ― stopień instruktora ż...
  • 1988 ― założenie firmy ̶...

Źródła:

Cytaty:

  • „twórca: concept sailin...”

Zobacz też:

  • >
  • >
  • >
  • >