Ignacy Urbaniak

ur. 07 marca 1933
zm.
Zespół Szkół Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika i Gimnazjum nr 1 w Piaskach

Przeżycia wojenne
Wspomnienia z czasów II wojny światowej
Wywiad z Ignacym Urbaniakiem
Zdjęć: 3
Nagrań: 1
Dokumentów: 2

Dane osobowe:

• data i miejsce urodzenia: 7 marca 1933r. w Michałowie

• rodzice:Ignacy i Marianna Urbaniak

• rodzeństwo:czterech braci i jedna siostra

• stan cywilny i potomstwo: żona Janina, 2 synów i 4 córki

• zawód wyuczony: piekarz

• zawód wykonywany: rolnik

Przeżycia wojenne

W momencie wybuchu II Wojny Światowej Ignacy Urbaniak miał zaledwie 6 lat, ale wydarzenia z tamtych czasów bardzo zapadły mu w pamięć.

Początek wojny pan Ignacy spędził w domu rodzinnym w Michałowie. Rodzinie Urbaniaków cudem udało się uniknąć śmierci przez rozstrzelanie, na karę śmierci skazami zostali za to, że ojciec pana Urbaniaka przenocował kolegę poszukiwanego przez Niemców listem gończym.

Dzięki niewiarygodnemu zbiegowi okoliczności okazało się, że komendant grupy likwidacyjnej zna ojca pana Ignacego – walczyli w tej samej jednostce podczas I wojny światowej. Ostatecznie nikt z rodziny nie ucierpiał. Choć pan Urbaniak senior jeszcze kilka razy był przez władze niemieckie wyznaczany do likwidacji, to za każdym razem uszedł z życiem bądź to dzięki pomocy ludzi (w tym i Niemców), którzy zaświadczali o jego niewinności, bądź też dzięki zwykłemu przypadkowi.

W późniejszym okresie wojny rodzina Urbaniaków została wysiedlona początkowo do Rawy Mazowieckiej, a później byli przerzucani do innych miejscowości. Ostatni rok wojny pan Urbaniak spędził z rodziną na folwarku Zglinna Duża, około 13 km od Skierniewic. W marcu 1945r. rodzina Urbaniaków wróciła do Michałowa.


Kariera zawodowa, praca społeczna, osiągnięcia

Ignacy Urbaniak od lat zaangażowany był w działalność polityczną i społeczną na rzecz gminy. Funkcję radnego pełnił nieprzerwanie przez 40 lat (lata 1974-2014),najpierw jako członek Komisji Rolnictwa, a w latach 2002-2014 pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Rady Gminy Piaski.

Jako długoletni radny wsi Michałowo, Drogoszewo i Godurowo poświęcił wiele czasu i wysiłku pracy na rzecz lokalnej społeczności. Przyczynił się m. in. do:

– wybudowania wodociągu i kanalizacji deszczowej w Michałowie

– wymiany nawierzchni na asfaltową w Michałowie i Drogoszewie

– telefonizacji i gazyfikacji wsi

– wymiany nawierzchni na asfaltową od drogi krajowej nr 12 do miejscowości Michałowo

– przejęcia budynku szkolnego i adaptowania go na świetlicę wiejską

– wyremontowania remizy strażackiej w Godurowie

– utwardzenia lokalnych dróg śródpolnych, oczyszczania rowów drenarskich

– zbudowania boiska sportowego dla mieszkańców Michałowa i Drogoszewa

– oczyszczania i konserwacji istniejącej kanalizacji deszczowej

Przeczytaj fragment wywiadu, w którym Ignacy Urbaniak opowiada o swoich działaniach na rzecz lokalnej społeczności.

Za swe działania otrzymał wiele nagród i wyróżnień. Dotąd został uhonorowany m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi w 1975r., Złotym Krzyżem Zasługi w 1983r., Odznaką za Zasługi dla Województwa Leszczyńskiego w 1983r., Odznaką Zasłużony Pracownik Rolnictwa w 1975r. oraz Srebrnym i Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa.

W wymienionych powyżej przedsięwzięciach i budowach zawsze był przewodniczącym komitetów społecznych. Podkreśla jednak, że zaplanowanie i wykonanie tych wszystkich działań nie byłoby możliwe bez ofiarnej i bezinteresownej współpracy jego wyborców – mieszkańców Michałowa, Drogoszewa i Godurowa.

Jak mówi, do działania na rzecz innych zapał i siłę dały mu między innymi wydarzenia i doświadczenia z czasów II wojny światowej. Posłuchaj nagrania, w którym opowiada o tym, jak on sam (jako kilkuletni chłopiec) wraz z rodziną cudem uniknęli śmierci przez rozstrzelanie. Wspomina również swojego ojca, który pomimo tego, że w czasie wojny kilka razy zaglądał śmierci w oczy, to za każdym razem ocalał. Dostrzegł w tym rękę boskiej opatrzności, więc czuł się zobowiązany, by się jakoś odwdzięczyć. Jak sam mówi: Za to, że miałem uratowane życie, chciałem dla wsi coś zrobić.


Kalendarium:

  • 1933 ― Narodziny bohatera

Źródła:

  • Uchwała Rady Gminy Pia...

Zobacz też: