Ireneusz Szpot

ur. 10 sierpnia 1961
zm.
Szkoła Podstawowa nr 4 im. Jana Brzechwy w Swarzędzu

3 bieg 10 km Szpot Swarzędz
Zdjęć: 17
Filmów: 2
Nagrań: 1
Dokumentów: 1

Informacje podstawowe

Ireneusz Szpot urodził się w roku 1961 w Poznaniu. Ukończył studia wyższe. Prywatnie jest żonaty z Panią Magdaleną, ma córkę Ewę. Mieszka w Swarzędzu od 1992 roku.

Przedsiębiorca

W roku 1991 założył swoją firmę w Swarzędzu. Przez wiele lat, ciężko pracował tworząc swoje przedsiębiorstwo, składające się z wielu firm, zajmujących się sprzedażą nowych oraz używanych samochodów, kompleksowym serwisem motoryzacyjnym, sprzedażą części samochodowych i akcesoriów do nich.

Działalność charytatywna

Ireneusz Szpot oraz jego Firma znany jest z wielu akcji i działań charytatywnych na rzecz najbliższego otoczenia. Pomaga podopiecznym Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci Specjalnej Troski im. Leszka Grajka. Bierze udział w aukcjach prac plastycznych podopiecznych Stowarzyszenia. Pomaga również w zakupie sprzętu dla straży pożarnych w Swarzędzu i Kobylnicy – głównie na potrzeby ratownictwa technicznego.

Firma Ireneusza Szpota jest bardzo aktywna we wspieraniu sportu szkolnego, ponieważ wychodzi z założenia, że właśnie tam rodzą się talenty, o które trzeba dbać.

Ireneusz Szpot jest inicjatorem akcji w zakresie edukacji komunikacyjnej „Moja rodzina jeździ bezpiecznym samochodem”, dzięki której dzieci i młodzież poszerzają swoją wiedzę z zakresu bezpieczeństwa drogowego.

W Swarzędzu rokrocznie odbywa się również Rajd Samochodowy Szpota, w którym uczestniczy bardzo wiele załóg samochodowych, które oprócz przyjemności z jazdy samochodem zawsze odwiedzają ciekawe zakątki Swarzędza i okolic.

Bieg Szpota na 10 kilometrów

Co roku odbywa się również bieg na 10 kilometrów ulicami Swarzędza. 11 maja 2014 roku miał miejsce trzeci Bieg na 10 kilometrów – Szpot Swarzędz. Organizatorzy uszykowali wiele nowości, jak mówili, by sprostać zarówno oczekiwaniom uczestników, jak i ich aspiracjom. Sport polega przecież na stawianiu sobie coraz ambitniejszych wyzwań i łamaniu rozmaitych „życiówek”. Dla organizatorów liczyła się każda, konkretna osoba stająca na linii startu. Jak sami głoszą – „Łączy nas wspólna pasja!”

W Regulaminie biegu można wyczytać następujące cele biegu, jest to: promocja aktywnego stylu życia, oraz promocja biegania jako najprostszej i najtańszej formy rekreacji.

Poniżej linki ze sprawozdań z 3 biegu 10 km Szpot Swarzędz:

III Bieg 10km Szpot Swarzędz 2014 PTV

III Bieg 10km Szpot Swarzędz – TV Swarzędz

Sport

Ireneusz Szpot nie jest typowym biznesmenem, skoncentrowanym tylko i wyłącznie na pracy. Jego największą pasją jest sport. Poza rodziną i pracą zawodową, sport jest największą miłością Pana Ireneusza. Na początku było to bieganie długodystansowe, pływanie, kolarstwo w poznańskim „Stomilu”, kilkanaście lat karate, później doszła jeszcze wspinaczka wysokogórska.

Korona Ziemi

Ireneusz Szpot jest zdobywcą Korony Ziemi, tj. siedmiu najwyższych szczytów na siedmiu kontynentach. Pierwszym szczytem, który zdobył Ireneusz Szpot był wejścia w roku 2006 na Kilimandżaro w Afryce (5895 m n.p.m.), w roku 2008 była to południowoamerykańska Aconcagua (6962 m n.p.m.), w roku 2008 europejski Elbrus (5642 m n.p.m.), w 2009 północnoamerykański Mc Kinley (6194 m n.p.m.). W 2010 roku australijski szczyt Carstensz Pyramid (4884 m n.p.m.) i Mount Vinson na Antarktydzie liczący 4892 m n.p.m. Zwłaszcza wejście na ten ostatni trudno sobie nawet wyobrazić… na szczycie jest – 70° C! 20 maja 2011 roku, Ireneusz Szpot zdobył ostatni z brakujących Mu do pełni szczęścia szczytów – Mount Everest (8848 m n.p.m.).

Kilimanjaro 5895 m npm – 22 lutego 2006

Aconcagua 6962 m npm – 19 lutego 2008

Elbrus 5642 m npm – 7 sierpnia 2008

Mount McKinley 6194 m npm – 14 czerwca 2009

Carstensz Pyramid 4884 m npm – 6 maja 2010

Mount Vinson 4892 m npm – 8 grudnia 2010

Mount Everest 8848 m npm – 20 maja 2011

Korona Maratonów

Ireneusz Szpot zaplanował i z żelazną konsekwencją zrealizował plan przebiegnięcia tras maratonu na każdym z kontynentów. Rozpoczął od najsłynniejszego maratonu świata, maratonu w Nowym Jorku w roku 2002; potem były maratony w Afryce, w pobliżu Kilimandżaro, w Berlinie (tam w roku 2007 ustanowił swój rekord życiowy 2:57:25), na Antarktydzie w ekstremalnych warunkach, w Tokio i w New Plymouth. 17 lipca 2011 roku Pan Ireneusz przebiegł swój ostatni z zaplanowanego cyklu maraton w Rio de Janeiro. W ten sposób nasz bohater został pierwszym i jedynym Polakiem, który zaliczył słynne dwie „siódemki” – siedem najwyższych szczytów i siedem maratonów na każdym z kontynentów.

Ameryka Północna – Nowy Jork Maraton – 3 listopada 2002 3:49:59

Europa – Berlin Maraton – 30 września 2007 2:57:25 (rekord życiowy)

Afryka – Victoria Falls Maraton – 29 sierpnia 2010 3:58:27

Antarktyda – Ice Marathon – 12 grudnia 2010 5:04:10

Azja – Tokio Maraton – 27 lutego 2011 3:24:36

Australia i Oceania – New Plymouth Maraton (Nowa Zelandia) – 5 marca 2011 3:19:01

Ameryka Południowa – Rio de Janeiro Maraton – 17 lipca 2011 3:20:38

Plany na przyszłość

Ireneusz Szpot nie poprzestaje na swoich dotychczasowych osiągnięciach, w rozmowie z nim słyszymy o biegach typu Iron Man, które są kombinacją trzech dyscyplin: pływania (3800 m), kolarstwa (180 km) i biegu maratońskiego (40 km 195 m) – i to za jednym zamachem! Tytuł imprezy „człowiek z żelaza” w pełni oddaje charakter jej uczestników. Znając pasję Pana Ireneusza możemy być pewni, że i to przedsięwzięcie uda Mu się zakończyć kolejnym sukcesem.

Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski przyznany przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego

W dniu 11 grudnia 2013 roku Wicewojewoda Wielkopolski Przemysław Pacia w towarzystwie Prezydenta Miasta Poznania Ryszarda Grobelnego podczas uroczystej Gali XIV edycji Konkursu „Poznański Wolontariusz Roku 2013”, wręczył w imieniu Prezydenta RP Panu Ireneuszowi Szpotowi odznaczenie – Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

Tuż po wręczeniu Krzyża Kawalerskiego Ireneusz Szpot powiedział: „To, czemu się najbardziej poświęcam od wielu lat, to – poza najważniejszym, czyli Rodziną – jest praca i sport. Szalenie istotne jest robienie w życiu tego, co się naprawdę lubi. Mnie się to udaje i jestem z tego naprawdę bardzo zadowolony. Odznaczenie traktuję jako wyraz uznania dla moich osiągnięć sportowych oraz działania na rzecz tych, którym los poskąpił pełnej sprawności. Przed laty – widząc ceremonie podobne do dzisiejszej – uważałem, że tak wysokie odznaczenia są swoistym podsumowaniem życia. Dzisiaj z przyjemnością ten pogląd mogę zweryfikować, bowiem mam nadzieję, że jeszcze wiele uda mi się dokonać w kolejnych latach.”

Dnia 16 grudnia 2013 roku w swarzędzkim ratuszu Pani Burmistrz Anna Tomicka złożyła Ireneuszowi Szpotowi serdeczne gratulacje z okazji otrzymania przez niego wysokiego odznaczenia państwowego. W liście gratulacyjnym czytamy: „Szanowny Panie Prezesie! Serdecznie gratuluję uhonorowania Pańskiej działalności przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. Przyznany Panu Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski jest pięknym wyrazem oceny zasług dla rozwoju i upowszechniania sportu, działalności charytatywnej i społecznej. Firma Szpot Sp. z o.o. ma w Pana osobie dobrego szefa, menedżera, organizatora imprez biegowych w Swarzędzu i Poznaniu. Na uznanie zasługuje zdobycie przez Pana Korony Ziemi oraz udział w maratonach na siedmiu kontynentach. Przy tak wielu dowodach silnego charakteru i niezłomnej woli szczególnie cieszy wrażliwość i pomoc, jakiej firma Szpot udziela od lat Stowarzyszeniu Przyjaciół Dzieci Specjalnej Troski im. Leszka Grajka w Swarzędzu. To przecież pamięć o potrzebujących wsparcia jest miarą naszego człowieczeństwa. W uznaniu zasług dla naszej społeczności Rada Miejska w Swarzędzu uhonorowała Pana w sierpniu 2011 roku odznaczeniem Zasłużony dla Miasta i Gminy Swarzędz (…).”

Znaczenie postaci

Ireneusz Szpot jest postacią godnie reprezentującą Wielkopolskę oraz Swarzędz poprzez swoje działania gospodarcze, pomoc innym oraz zaangażowanie w sport. Postawa Ireneusza Szpota pokazuje że w życiu można się realizować zarówno zawodowo jak i osobiście, nie zapominając przy tym o potrzebach innych.

Cytaty:

  • „Łączy nas pasja”

Źródła:

Zobacz też:

  • >