Jan Kolański

ur. 04 października 1963
zm.
Zespół Szkół w Stawiszynie - Szkoła Podstawowa im. Wincentego Pola

Wywiad część 1A
Wywiad część 1B
Wywiad część 1C
Wywiad część 1D
Wywiad część 2A
Wywiad część 2B
Wywiad część 2C
Wywiad część 2D
Zdjęć: 23
Filmów: 13
Nagrań: 5
Dokumentów: 5

Pochodzenie

Jan Kolański urodził się 4 października 1963 roku w Stawiszynie, powiat kaliski. Ojciec Józef pochodził z Piątku Małego, matka – Krystyna (z domu Durajczyk) – pochodziła z Michałowa. Rodzice zajmowali się gospodarstwem rolnym. Dziadek ze strony ojca – Jan, oraz babka Krystyna, zajmowali się gospodarstwem rolnym w Piątku Małym. Pan Kolański ma starszego brata, Józefa.

Dzieciństwo

Dzieciństwo spędził w Piątku Małym, gdzie pomagał rodzicom w gospodarstwie rolnym. W trakcie nauki w technikum zaczął stawiać pierwsze kroki w biznesie. Zajmował się handlem i chciał zostać przedsiębiorcą. Już wtedy, na początku lat 80, wiedział, że nie zamierza robić kariery na państwowym etacie.

Edukacja

W 1970 roku pan Kolański rozpoczął naukę w Szkole Podstawowej w Piątku Małym, a w latach 1975–1978 uczył się w Szkole Podstawowej w Stawiszynie. W roku 1978 podjął naukę w Technikum Mechanizacji Rolnictwa w Marszewie, które ukończył w 1983.

Rodzina

Jego żona, Barbara (z domu Cieślak), pochodzi z Piątku Wielkiego. Współtworzyła firmę Ziołopex. Pan Kolański ma trójkę dzieci. Najstarszy syn, Mateusz, ukończył Uniwersytet Warszawski i jest magistrem prawa. Młodszy syn, Łukasz, jest studentem Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu (kierunek: zarządzanie). Najmłodsza córka, Aleksandra, to uczennica klasy VI Szkoły Podstawowej nr 9 w Kaliszu.

Etapy działalności

Praca zawodowa

Pierwsze kroki w biznesie stawiał w szkole średniej. Zajmował się handlem i już wtedy czuł, że zostanie przedsiębiorcą. Od tamtej pory w swojej karierze zawodowej pracował wyłącznie na własny rachunek. Na początku lat 90-tych ubiegłego wieku założył firmę Ziołopex. Profil jej działalności obejmował import, eksport, konfekcjonowanie przypraw oraz produkcję mieszanek przyprawowych i dodatków spożywczych. W 2003 roku firma wprowadziła na rynek markę przypraw Appetita. Od Ziołopexu rozpoczęło się stopniowe budowanie potęgi i rynkowego sukcesu całej firmy.

Branża przyprawowa jest małym segmentem rynku, dlatego przedsiębiorca zdecydował się na nowy kierunek produkcji – słodycze. Od 2001 roku stopniowo skupował akcje giełdowej Jutrzenki i wszedł do rady nadzorczej firmy. Na przełomie 2003 i 2004 roku został wraz z rodziną właścicielem większościowego pakietu akcji Jutrzenki SA, a on sam stał się prezesem zarządu. Po objęciu przez niego prezesury bydgoska Jutrzenka dokonała przejęć kolejnych brandów: Goplana (2004), Kaliszanka (2005), Hellena (2007). W 2008 zdecydował się na konsolidację działalności grupy kapitałowej. Nazwę spółki zmieniono na Jutrzenka Holding SA, wtedy też powstała Jutrzenka Colian – jedna z największych firm spożywczych w Polsce, prowadząca działania w trzech segmentach rynku: słodyczy, kulinariów i napojów. Rok później pan Kolański uruchomił centrum logistyczne w Kostrzynie i powołał do życia firmę Colian Logistic sp. z o.o., zajmującą się transportem, spedycją i magazynowaniem.

W 2011 roku nastąpiła zmiana nazwy firmy na Colian SA. W roku 2013 do grupy dołączyła spółka FC Solidarność. Z małego przedsiębiorstwa, którym był Ziołopex, udało się stworzyć silną, dużą organizację, specjalizującą się w produkcji wysokiej jakości napojów, markowych wyrobów cukierniczych i kulinarnych. Pan Kolański jest dumny z tego niewątpliwego sukcesu i cieszy się, że nadal może zarządzać Grupą i pełnić w niej funkcję prezesa zarządu.

Nagrody i osiągnięcia

Kompetencje założyciela i prezesa firmy, Jana Kolańskiego, w zarządzaniu firmą oraz jego wkład w rozwój polskiej gospodarki, zostały docenione w licznych konkursach. Zasługi w działalności biznesowej na poziomie lokalnym, regionalnym oraz światowym zaowocowały licznymi, prestiżowymi przyznanymi mu wyróżnieniami: Wyróżnienie Złoty Laur 20-lecia AgroLigi dla właścicieli najlepszych polskich agrofirm (firma Ziołopex z marką Appetita) 2013; Wyróżnienie Prezydenta Miasta Kalisza za sponsorowanie kaliskiego sportu 2013, 2012, 2011, 2010, 2009; Wyróżnienie Prezydenta Miasta Kalisza – Mecenas Kultury 2013; Nagroda Prezesa KIG Srebrny Parasol za wybitne osiągnięcia na rzecz rozwoju gospodarki regionu i kraju, 2011; Wyróżnienie w konkursie Wielkopolski Przedsiębiorca XX-lecia 1990-2010, 2010; Wyróżnienie za zasługi dla powiatu kaliskiego, 2010; Wyróżnienie za zasługi dla kaliskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, 2009; Tytuł Biznesmen 2008 za wybitne osiągnięcia gospodarcze oraz odgrywanie wiodącej roli na mapie gospodarczej regionu i kraju, 2009; Tytuł Agroprzedsiębiorca 2008; Tytuł Top Manager 2007.

Odzwierciedleniem sukcesu firmy, którą kieruje pan Kolański są liczne nagrody oraz wyróżnienia przyznane zarządowi, całej firmie oraz poszczególnym markom i produktom. Grupa oraz tworzące ją spółki doceniane są w prestiżowych konkursach i rankingach biznesowych: Wydarzenie Rynku Spożywczego 2013 – Grupa Colian, za przejęcie Solidarności Perła Polskiej Gospodarki 2012, 2011, 2009 – Jutrzenka Colian; Filary Polskiej Gospodarki 2011 – Jutrzenka Colian; Gazele Biznesu 2010 – Jutrzenka Colian; Perły Polskiej Giełdy 2010 – Jutrzenka Colian; Ranking Giełdowych Spółek Roku 2009 – Jutrzenka Holding SA; Diamenty Forbes 2010, 2009 – Jutrzenka Colian; Ranking Liderzy Marki 2009 – Jutrzenka Colian; Gazele Biznesu 2007, 2003 – Ziołopex.

Współpraca z organizacjami i działalność charytatywna

Jan Kolański zasiada w Wielkopolskiej Radzie Trzydziestu z inicjatywy Marszałka Województwa Wielkopolskiego od 2009 roku. Pełni również funkcję wiceprezesa Polbisco – Stowarzyszenia Polskich Producentów Wyrobów Czekoladowych i Cukierniczych. Jest członkiem CAOBISCO – Europejskiego Stowarzyszenia Przemysłu Czekoladowego, Ciastkarskiego i Cukierniczego. Jest również współzałożycielem i prezesem Klastra Spożywczego Południowej Wielkopolski.

Jan Kolański angażuje się w akcje charytatywne – zarówno o zasięgu lokalnym, jak i ogólnopolskim. Włącza się w akcje organizowane przez instytucje, których celem jest niesienie pomocy potrzebującym, samotnym, niepełnosprawnym. Wspiera domy dziecka, stowarzyszenia opiekujące się ludźmi starszymi, chorymi, dotkniętymi ubóstwem. Angażuje się w inicjatywy o charakterze sportowym i aktywizującym mieszkańców Kalisza i okolic. Za działalność sponsorską na rzecz aktywności sportowej kilkakrotnie otrzymał wyróżnienie – Nagrodę Prezydenta Miasta Janusza Pęcherza w ramach Sportowego Podsumowania Roku (2013, 2012, 2011, 2010, 2009). Jest głównym sponsorem Ogólnopolskiego Wyścigu Kolarskiego „Szlakiem Bursztynowym Hellena Tour”. Wspiera Pleszewskie Stowarzyszenie Piłki Siatkowej „Libero”. Propaguje aktywność ruchową poprzez sponsorowanie nagród w konkursach i imprezach tanecznych – m.in. Akademickie Mistrzostwa Polski w Tańcu Towarzyskim, Krajowe Mistrzostwa Show Dance i Production, Mistrzostwa Polski Dzieci Starszych w tańcach standardowych i latynoamerykańskich, festiwal Break Dance. Współpracuje z kaliskim Ośrodek Sportu, Rehabilitacji i Rekreacji przy organizacji wydarzeń artystycznych, koncertów, występów, pokazów. Kierowana przez niego Grupa Colian sponsorowała drużynę siatkarzy męskich (Grześki Goplana Kalisz – klub Colian Kalisz), która weszła do II ligi. Od 2009 r. wspiera działania fundacji Jurka Owsiaka, produkując specjalne wersje swoich produktów. Jutrzenka Colian aktywnie angażuje się w inicjatywy kulturalne w obrębie swojego regionu – juwenalia, pikniki, festyny, organizacja pielgrzymki kaliskiej oraz na skalę ogólnopolską. Przy organizacji Kaliskich Spotkań Teatralnych co rok przyjmowała rolę sponsora brązowego, a w 2013 roku – złotego. Stawia na rozwój i edukację młodzieży, współpracuje z uczelniami. Aktywność tę docenia m.in. kaliski magistrat, który za działalność kulturalną przyznał statuetki Mecenasa Kultury.

Zainteresowania

W wolnym czasie preferuje aktywny wypoczynek. Pasjonuje go sport, fotografia i podróże, które nie tylko dostarczają nowych wrażeń, ale także działają inspirująco oraz kreatywnie. Lubi przemierzać szlaki kryjące w sobie tajemnice historii i przełomowe wydarzenia dla ludzkości. Wolny czas najchętniej spędza z rodziną, łącząc powyższe pasje.

Źródła

Wywiad z panem Janem Kolańskim; archiwum rodzinne; internet.

Kalendarium:

  • 1974 ― Nauka w Szkole Podsta...
  • 1970 ― Nauka w Szkole Podsta...
  • 1978 ― Nauka w Technikum Mec...
  • 1963 ― Narodziny bohatera

Źródła:

Zobacz też:

  • >
  • >
  • >
  • >
  • >