Janusz Janiak

ur. 23 grudnia 1938
zm.
Szkoła Podstawowa im. Arkadego Fiedlera w Raszkowie z siedzibą w Pogrzybowie

Kariera sportowa
Zdjęć: 7
Filmów: 5
Nagrań: 4
Dokumentów: 4

Pochodzenie

Janusz Janiak urodził się 23 grudnia 1938 roku w Ostrowie Wielkopolskim. Przez całe życie związany jest z Głogową, rodzinną miejscowością swojej matki Stanisławy Janiak z domu Smolińskiej. W 1962 roku J. Janiak wziął ślub z Longiną, wraz z którą wychował córkę i trzech synów. Obecnie pracuje jako emerytowany trener w Międzyszkolnym Ludowym Uczniowskim Klubie Sportowym w Raszkowie.

Dzieciństwo

Lata dzieciństwa przypadły na okres II wojny światowej. Edukację rozpoczął po wojnie w czteroklasowej szkole podstawowej w Głogowej. Przez kolejny rok uczęszczał do szkoły podstawowej w Korytnicy, a ostatnie 2 lata nauki spędził w szkole podstawowej w Raszkowie.

Edukacja i młodość

Janusz Janiak naukę w szkole średniej rozpoczął w Liceum Ogółnokształcącym w Ostrowie Wielkopolskim przy ul. Gimnazjalnej. Po dwóch latach nauki ze względu na trudności finansowe rodziny musiał wyjechać za pracą na Śląsk. Tam zatrudnił się w Fabryce Tramwajów. Po dwóch latach powrócił do rodzinnej miejscowości i podjął pracę jako konduktor w Ostrowie Wielkopolskim. Jednocześnie zaczął interesować się kolarstwem. W roku 1957 zapisał się do klubu KS ” Ostrowia” , nastepnie zostaje zawodnikiem LZS „ZIELONI” Ostrów. W latach 1960-1970 startował w barwach LZS ” Wielkopolska” Poznań.

Kariera sportowa

Janusz Janiak dzięki dużej determinacji, ambicji i zdolnościom stał się czołowym zawodnikiem polskiej kadry kolarskiej. Ścigał się w czasach, gdy trenerem kadry był wibitny szkoleniowiec Henryk Łasak. Pan Janusz Janiak należał do grupy LZS-owców, wówczas najsilniejszego pionu polskiego kolarstwa. Njwiekszy sukces sportowy, o którym wspomina to:

– II miejsce w Wyścigu Dookoła Anglii w 1962 . Wysokie miejsca zajmował także w wyścigach:

– dookoła Polski

– dookoła Górnej Austrii

– dookoła Dolnej Austrii

– dookoła Belgii

– dookoła Bułgarii

– etapowych w Jugosławii, Rumunii i NRD. Z kolarskiego peletonu ceni i wspomina wielu znanych zawodników: Bogusława Fornalczyka, Leona Mareckiego, Kazimierza Marchewkę, Jana Mikołajczyka i Franciszka Przecinkowskiego. Pan Janusz Janiak jako zawodnik startował przez 13 lat, aż do roku 1970.

Kariera trenerska

W roku 1965 ukończył kurs instruktora kolarstwa w Warszawie i zaczął pracę jako trener. Do roku 1977 pracował w klubie LKS „Barycz” Przygodzice. W 1978 roku powstał kolarski klub sportowy w Raszkowie, gdzie pan Janiak został instruktorem kolarstwa. W 1982 roku uzyskał dyplom trenera 2 klasy na AWF we Wrocławiu. W latach 1986-1988 prowadził Narodową Kadrę Polski Kobiet. Na przełomie lat 70-tych i 80-tych powstał program „Kaliska Próba Kolarska” pod patronatem Kuratorium Oświaty w Kaliszu. Trener Janusz Janiak stał się jednym z koordynatorów tej akcji na terenie gminy Raszków. Celem programu było propagowanie kolarstwa wśród uczniów szkół podstawowych z małych miasteczek i wsi. Do raszkowskiego klubu kolarskiego trafiło wielu młodych i utalentowanych zawodników, którzy pod okiem trenera Janiaka w ciągu kilku lat sięgneli po medale Mistrzów Polski. Ogólnie podopieczni trenera Janiaka zdobyli 111 medali Mistrzostw Polski, w tym 35 tytułów Mistrza Polski.

Zasługi

Pan Janusz Janiak to człowiek, który swoimi sportowymi sukcesami rozsławił Raszków w Polsce i na świecie. Wychował wielu wspaniałych zawodników, uczestników Mistrzostw Europy i Świata, którzy kontynuują karierę w klubach europejskich. W 2008 roku trener Janusz Janiak otrzymał złotą odznakę „Za zasługi dla sportu” od Ministra Sportu i Turystyki. W 2011 roku Burmistrz Gminy i Miasta Raszków wręczył panu Janiakowi nagrodę w dziedzinie kultury fizycznej i sportu.

Bibliografia

Przegląd Sportowy

Kronika szkolna Kaliskiej Próby Kolarskiej

Kurier Polski

www.raszkow.pl

Kalendarium:

  • 1938 ― Narodziny bohatera
  • 1962 ― Ślub bohatera

Źródła:

Zobacz też:

  • >
  • >
  • >
  • >