Kamila Frątczak

ur. 25 listopada 1979
zm.
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Słodkowie

Zdjęć: 8

Pochodzenie

Urodzona 25 listopada 1979 w Turku. Tu też spędziła swoje dzieciństwo wraz młodszą siostrą Martą i starszym bratem Marcinem pod opieką rodziców Barbary i Romana Frątczaków. Uczęszczała do Szkoły Podstawowej nr 2 w Turku.

Dzieciństwo

Od najmłodszych lat Kamila przejawiała wybitne zdolności sportowe. Chociaż nigdy nie miała problemów w nauce jakichkolwiek przedmiotów (w szkole podstawowej co roku miała świadectwo z wyróżnieniem), to jak sama wspomina, „zawsze lubiła ruch”.

Kariera sportowa

Początki kariery

W szkole chętnie ćwiczyła na zajęciach wychowania fizycznego. W końcu pojawiło się zainteresowanie siatkówką. Miała idealne predyspozycje, gdyż była szczupła i dużo wyższa niż jej rówieśnicy, co zauważyła nie tylko ona sama, ale i jej ówczesna nauczycielka w-f, pani Bożena Baranowska. Dzięki wsparciu rodziców Kamila w wieku 13 lat zaczęła uczęszczać na dodatkowe zajęcia z siatkówki i wstąpiła do klubu MKS MOS Turek. Regularne treningi były wyczerpujące, ale przyniosły szybko spodziewane efekty. Uczestnicząc w rozgrywkach międzyszkolnych w kadrze juniorek, została zauważona przez trenera siatkówki dziewcząt w Kaliszu, p. Frankowicza.

Pierwszy klub

Po ukończeniu szkoły podstawowej w 1994 roku, Kamila przeniosła się do Kalisza i rozpoczęła naukę w jednym z tamtejszych liceów. Jednocześnie kontynuowała siatkówkę. Pierwsze sezony spędziła w drugoligowej drużynie Calissi Kalisz (Augusto Kalisz, Winiary Kalisz), ale jednocześnie trenowała z pierwszoligowymi zawodniczkami. Jak sama dziś wspomina, to „wtedy zdobyła najważniejsze doświadczenie ucząc się od starszych koleżanek”. W Kaliszu spędziła 6 sezonów. Odnosiła sukcesy. W sezonie 1997/98 w walce o Puchar Polski wraz z drużyną zdobyła Złoty medal Mistrzostw Polski, rok później – srebrny, kolejne dwa lata pod rząd przyniosły brąz. W sezonie 2003/04, grając po raz ostatni w kaliskim klubie, zdobyła srebro. Kamila miała duży wkład w niespodziewane zdobycie brązowego medalu w sezonie 2000/2001. Po dużo mniej udanym sezonie postanowiła opuścić Kalisz.

Występy we Włoszech

Następne 3 lata grała we Włoszech w klubach Modena Volley — 2004/2005, Priamidea.Com Tortoli — 2005/2006 i Europea 92 Isernia — 2006/2007. Warto wspomnieć, że nie byłoby tych sukcesów, gdyby nie codzienne dziewięciogodzinne treningi, które wypełniały wtedy życie Kamili i którym poświęcała się bez reszty. Przyjeżdżając do Włoch siatkarka dostała się do pierwszoligowej drużyny, lecz nieszczęśliwy zbieg okoliczności uniemożliwił jej grę. Odnowiła się u niej kontuzja kolana i musiała przejść rehabilitację. Dlatego nie odniósłszy większych sukcesów w włoskim klubie w 2007 roku zawodniczka postanowiła powrócić do Polski.

Zakończenie kariery

Występująca na pozycji atakującej zawodniczka ostatnie lata kariery spędziła w Muszyniance Muszyna, dwukrotnie zdobywając Złoty medal Mistrzostw Polski. W reprezentacji Kamila Frątczak po raz ostatni grała na mistrzostwach świata w 2006 roku. Natomiast w 2010 roku ostatecznie zakończyła karierę zawodową. Z powodu wciąż odnawiającej się kontuzji kolana przeszła dwie operacje.

Życie prywatne

Po zakończeniu kariery sportowej Kamila postanowiła ukończyć studia które rozpoczęła jeszcze w 1999 roku. W 2013 roku skończyła je na Politechnice Poznańskiej na kierunku technologii chemicznej i została inżynierem ochrony środowiska. Natomiast w 2014 roku urodziła córkę Hanię i zajmuje się jej wychowaniem. Obecnie Kamila ma 35 lat i mieszka znów w Turku. Mimo tylu sukcesów osiągniętych w tak młodym wieku, jak mówi „pozostaje sobą i jest zwyczajną dziewczyną”. Bohaterka oprócz siatkówki interesuje się książkami i filmami sensacyjnymi oraz kryminalnymi. W jej guście są też seriale amerykańskie. Słucha muzyki każdego gatunku, a jej ulubiony zespół muzyczny to Lord of the Dance. Kamila mierząc 192 cm wzrostu i ważąc około 70 kg nigdy nie była na specjalnej diecie. Zapytana o potrawy które lubi, odpowiada: „tradycyjna kuchnia polska z ulubionym kotletem schabowym”. Dotychczasowa kariera zawodowa umożliwiła jej zwiedzanie świata. Jak wspomina: „nie byłam tylko w Australii i na Antarktydzie” . Kamila ma również talent do nauki języków. Biegle rozmawia po angielsku, włosku, rosyjsku; za to języka niemieckiego nie potrafiła się nauczyć. Nasza bohaterka czasami tęskni do gry w siatkówkę i śledzi sport w telewizji, lecz teraz jej marzeniem jest „ustabilizowane życie rodzinne”.

Zródła:

Wywiad z Kamilą Frątczak w dniu 10.02.2013r.

Kamila Frątczak w Wikipedii, http://pl.wikipedia.org/wiki/Kamila_Frątczak, 14.03.2014

archiwum fotograficzne pani Kamili Frątczak

Kalendarium:

  • 1979 ― Narodziny bohatera

Zobacz też: