Kazimierz Nowicki

ur. 24 maja 1944
zm.
Szkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Malanowie

Zdjęć: 23

Pochodzenie

Kazimierz Nowicki urodził się 24 maja 1944 roku w Grójcu pod Warszawą. Obecnie wraz z żoną Bogusławą mieszkają w Malanowie w powiecie tureckim. .

Dzieciństwo

Kazimierz Nowicki dzieciństwo spędził w Przespolewie wraz z rodzicami, mamą Zofią, z domu Zawadka i ojcem Kazimierzem oraz trzema braćmi i siostrą. Rodzice pana Kazimierza zajmowali się gospodarstwem, w którym on również pomagał wraz z rodzeństwem.

Edukacja (lub młodość)

W roku 1958 roku ukończył Szkołę Podstawową. Dalszą naukę kontynuował w technikum leśnym, którym otrzymał po zdaniu matury tytuł technika leśnego . W latach 1963-1965 był studentem Studium Nauczycielskiego w Kaliszu na kierunku wychowania fizycznego z biologią . Już od najmłodszych lat interesował się sportem, często po zajęciach w szkole pozostawał z kolegami na boisku.

Etapy działalności

Po skończeniu SN-u Kazimierz Nowicki poświęcił się pracy nauczycielskiej. Zawód nauczyciela polubił już w szkole średniej, miała na to wpływ postawa nauczycieli, których spotkał na swojej drodze.
Jego żona Bogusława pracowała również jako nauczycielka, a w latach 1984-1990 była dyrektorem Szkoły Podstawowej w Malanowie. Ich dzieci to syn Artur Nowicki oraz Marek Nowicki – dyrektor Szkoły Podstawowej w Malanowie.
Pan Nowicki jako nauczyciel pracował w kilku szkołach naszej gminy. Uczył między innymi w małej szkółce w Czachulcu Starym, gdzie pracowało tylko czterech nauczycieli. Po dwóch latach został przeniesiony do Szkoły Podstawowej w Miłaczewie, gdzie pracował trzy lata, a następnie sześć lat w Szkole Podstawowej w Skarżynie. Kolejne lata pracował w Szkole Podstawowej w Malanowie, do roku 2005, czyli momentu przejścia na emeryturę.
Po ukończeniu AWF w Poznaniu od 1976r. pełnił funkcję Gminnego Dyrektora Szkół, do 1984 roku. W roku 1984 został Inspektorem Oświaty.
Pracując w Szkole Podstawowej w Skarżynie trenował zespół piłki ręcznej. Treningi odbywały się na boisku.
W Szkole Podstawowej w Malanowie trenował drużyny w piłce siatkowej. Lubił młodzież chętnie uprawiającą sport, prowadził zajęcia SKS-u. Zorganizował Mistrzostwa Powiatu w Piłce Siatkowej, w których drużyny dziewcząt i chłopców zajęły czołowe miejsca. Wyjeżdżał z drużynami na zawody rejonowe, biwaki i obozy sportowe.
Propagował również badmintona oraz tenisa stołowego. Dyscypliny te uprawia do dziś. W Gminie Malanów Istnieje Liga Tenisa Stołowego, w której oprócz mieszkańców udział biorą również zespoły spoza gminy, bierze w niej udział również pan Kazimierz Nowicki. Drużyny trenowane przez pana Nowickiego zajmowały miejsca na podium, zdobywały medale, puchary i dyplomy. Sam pan Kazimierz zdobył wiele odznaczeń w róznych dziedzinach sportu.

Znaczenie postaci

Praca zawodowa Kazimierza Nowickiego oraz towarzyszące jej poświęcenie i zaangażowanie stanowią dla młodszych pokoleń wzór do naśladowania. Pan Nowicki angażował młodzież w uprawianie sportu, propagował w naszej gminie piłkę ręczną, piłkę siatkową, badmintona. Pomagał przy organizowaniu różnych imprez sportowych w gminie Malanów, sędziował mecze w czasie tych imprez oraz trenował młodych miłośników sportu z naszego środowiska.
Kazimierz Nowicki bardzo lubi i ceni dzieci i młodzież kochającą sport.


Zobacz też: