Kazimierz Zmyślony

ur. 07 lutego 1928
zm. 01 marca 2014
Szkoła Podstawowa im Mikołaja Kopernika w Dobrzycy

Zdjęć: 13

Pochodzenie

Kazimierz Zmyślony, syn Franciszki i Piotra, urodził się w Galewie k. Dobrzycy 7 lutego 1928 r., gdzie jego rodzice mieli gospodarstwo rolne. Tam też spędził swoje dzieciństwo.

Pomoc Żydom

Podczas niemieckiej okupacji rodzina Zmyślonych została wysiedlona i wywieziona na Lubelszczyznę do miejscowości Studzianki pow. Kraśnik. To spowodowało, że sytuacja materialna wielodzietnej rodziny znaczne się pogorszyła.

Niepełnoletni Kazimierz zmuszony był pójść do pracy jako służący u miejscowego rolnika. W Studziankach zamieszkiwało pięć rodzin żydowskich i z chwilą podjęcia przez Niemców akcji wywożenia ludności żydowskiej do getta trzy rodziny mieszkające w sąsiedztwie Wawrzyńca Gnata, u którego pracował poprosiły go o udzielenie schronienia. Gospodarz ukrył ich w stodole, jednak ze względów bezpieczeństwa przeniesiono ich do lasu zwanym Węglikiem. Jednak w lesie pozostała już tylko jedna rodzina, byli to państwo Brandowie z czwórką dzieci. Pan Gnat zdecydował się im pomóc.

Za zgodą gospodarza Kazimierz sprawował nad Żydami opiekę: przynosił jedzenie i wynosił nieczystości. Jego młody wiek i zapał spowodował, że decyzję podjął bez większego zastanowienia i dzięki temu wykazał się wielkim bohaterstwem. Za taką działalność w czasie wojny groziła bowiem śmierć.

Wkrótce ostrzegł Żydów, że Niemcy planują przeprowadzenie rewizji w Studziankach. W grudniu 1943r. rodzina Brandów zniknęła z lasu. O ich dalszych losach nic nie wiedział. Poznał je dopiero, kiedy to w 1992 r. najmłodsza córka Brandów Ester wystąpiła z wnioskiem o odznaczenie go medalem „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata” przez Instytut YAD VASHEM. Medalwraz z dyplomemotrzymał z rąk ambasadora Izraela Gershoma Zohara w Polsce na uroczystości, która odbyła się w Poznaniu 9 października 1994r. Jego nazwisko zostało umieszczone na honorowej tablicy w Parku Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, na Wzgórzu Pamięci w Jerozolimie. Z byłego województwa kaliskiego był jedynym odznaczonym. Został członkiem Zarządu Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.

Działalność partyzancka

Podczas wojny brał udział w działaniach partyzanckich jako łącznik zbrojnego oddziału, a później w wyprawach zbrojnych pod dowództwem człowieka o ps. ,,Cień” Kowalski. Otrzymał pseudonim ,,Jałowiec”. Uczestniczył w działaniach wzdłuż linii kolejowej Lublin–Rzeszów a także w największej bitwie oddziałów partyzanckich z Niemcami w Lasach Janowskich. Mimo okrążenia przez hitlerowców wiele oddziałów uniknęło zagłady m.in. odział p. Kazimierza.

Odznaczenia

Za swoją działalność został odznaczony w 1983 i 1986 r. Krzyżem Partyzanckim i Kawalerskim Polonia Restituta oraz Brązowym Krzyżem Zasługi. We wrześniu 2011 roku otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Gminy Dobrzyca.

Pan Kazimierz był żonaty z Marianną (z domu Duda), wychował trójkę dzieci: córkę Rentę i dwóch synów: Czesława i Józefa. Doczekał się pięcioro wnucząt. Mieszkał i prowadził gospodarstwo rolne w Polskich Olędrach. Zmarł1 marca 2014 r. Został pochowany na cmentarzu parafialnym w Nowej Wsi.

Źródła:

– Notatki Dobrzyckie, Kazimierz Zmyślony – ,,Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata”, Zenon Lisiak, listopad 2000,

– „Gazeta Poznańska”, ,,YAD VASHEM”, Marian Wolniak,

– archiwum rodzinne państwa Zmyślonych,

Kalendarium:

  • 7.02 ― Narodziny bohatera
  • 1994 ― Uroczystość wręczenia...
  • 2011 ― nadanie tytułu Honoro...
  • 2014 ― Śmierć bohatera

Zobacz też:

  • > II wojna światowa...