Leon Szulc

ur. 17 czerwca 1914
zm. 23 maja 1973
Zespół Szkół w Ostrorogu

Zdjęć: 6
Filmów: 1
Nagrań: 1
Dokumentów: 1

Pochodzenie

Leon Szulc urodził się 17 czerwca 1914 roku w Ostrorogu. Był synem Franciszka i Wincentyny (nazwisko panieńskie Juś).

Młodość

Po wybuchu II wojny światowej, w 1939 roku został wraz z rodziną wywieziony przez Niemców pod granicę z Rosją. W 1945 roku wrócił z wysiedlenia z powrotem do Ostroroga. Powrócił też jego ojciec i siostra, matka zmarła na wygnaniu. Za to, że szczęśliwie wrócili, postawił krzyż przy ulicy Poznańskiej w Ostrorogu.

PRACA ZAWODOWA

W 1945 roku założył własny warsztat stolarski w Ostrorogu. Dziś prowadzi go syn Leona Szulca – Tomasz. W zakładzie kształcił przyszłych stolarzy.

RODZINA

Ślub wziął w Okrzei 21 stycznia 1945 roku. Założył rodzinę z Genowefą Szulc, miał dwoje dzieci. Mieszkali w Ostrorogu.

DOKONANIA

Jako stolarz Leon Szulc wykonał tuż po wojnie stół ofiarny oraz ławki do miejscowego kościoła. Był to jego dar dla parafii.

Do dziś w Ostrorogu na ul. Poznańskiej stoi krzyż, który był wyrazem wdzięczności Leona Szulca Bogu za ocalenie życia i powrót z niewoli. Pierwotny krzyż uległ zniszczeniu, ale wykonano jego kopię.

ŚMIERĆ

Zmarł 23 maja 1973 roku. Został pochowany na cmentarzu w Ostrorogu.

Znaczenie postaci

Leon Szulc dla rodzinny znaczył bardzo wiele, ponieważ opiekował się nią i pracował na jej utrzymanie. Do dziś jest pamiętany jako dobry i uczynny człowiek, nie tylko dla rodzinny ale też dla mieszkańców Ostroroga. Jako nauczyciel zawodu stolarskiego był traktowany z szacunkiem. Uczniowie darzyli go zaufaniem.

Kalendarium:

  • 1914 ― Narodziny bohatera
  • 1945 ― Ślub bohatera
  • 1973 ― Śmierć bohatera

Źródła:

Zobacz też:

  • >