Łukasz Nowak

ur. 18 grudnia 1988
zm.
Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Skokach

Halowe Mistrzostwa Polski
Igrzyska Olimpijskie
Zdobył minimum
Zdjęć: 3
Dokumentów: 3

Pochodzenie

Łukasz Paweł Nowak urodził się 18 grudnia 1988 roku w Poznaniu. Przez krótki okres czasu mieszkał w Poznaniu, następnie we Wrocławiu, a od kwietnia 1990 roku na stałe zamieszkał w Skokach. Ochrzczony został 22 stycznia 1989 roku w kościele p.w. św. Floriana w Poznaniu. Rodzice chrzestni to Barbara Nowak (siostra ojca Łukasza) i Eugeniusz Zieliński (brat mamy Łukasza). 11 maja 1997 roku Łukasz przystąpił do Pierwszej Komunii Świętej w kościele p.w. św. Mikołaja w Skokach. Bierzmowany w roku 2004. Imię, które wybrał na bierzmowanie to Piotr. Jego świadkiem przy bierzmowaniu był Tomasz Kucharczyk.

Rodzina:

Matka: Irena (z domu Zielińska), pielęgniarka, pracuje w Szpitalu Powiatowym w Wągrowcu na oddziale noworodków. Ojciec: Wiesław Nowak, nauczyciel wychowania fizycznego i informatyki w Gimnazjum im. Polskich Olimpijczyków w Skokach. Rodzeństwo: siostra Magdalena Nowak, studentka IV roku filologii angielskiej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu;brat Mateusz Nowak, uczeń II Liceum Ogólnokształcącego w Wągrowcu. Dziadkowie: Łucja i Kazimierz Nowak oraz Maria i Mieczysław Zielińscy.

Dzieciństwo

Łukasz miał zawsze starszych kolegów. Lubił zwierzęta (ma od 11 lat psa: SARĘ – owczarka niemieckiego – długowłosego). Łukasz od urodzenia rozwijał się prawidłowo. Lubił, jak każde dziecko bawić się, rysować, rywalizować, poznawać nowych ludzi. W okresie przedszkolnym miał już pierwszy kontakt ze sportem, gdyż towarzyszył ojcu w zajęciach sekcji piłki nożnej Klubu Sportowego „Wełna” Skoki. Tata był wówczas trenerem drużyny trampkarzy. Syn biegał z boku boiska za piłką.

Edukacja

Łukasz uczęszczał do przedszkola w Skokach (ukończył je w 1995 roku). Następnie rozpoczął naukę w Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Skokach, którą ukończył w 2001 roku. Kolejnym szczeblem w edukacji było Gimnazjum im. Polskich Olimpijczyków w Skokach (ukończone w 2004 roku). Przez dwa lata uczył się w Liceum Ogólnokształcącym nr 12 w Poznianiu, natomiast klasę trzecią ukończył w II Liceum Ogólnokształcącym w Wągrowcu.

Droga do sukcesu

Szkoła podstawowa

W początkowych latach edukacji w szkole podstawowej, wychowanie fizyczne prowadziła wychowawczyni klasy, Danuta Kubicka. Z tatą w dalszym ciągu „bawił” się w piłkę nożną. Odbył też pierwszy wyjazd na dwudniowe zawody sportowe w biegach na orientację do Wrocławia (I klasa SP). Od IV klasy SP Łukasz był już w klasie sportowej o profilu „piłka nożna” (6 godz. wf w tygodniu). W tym okresie odbywał już regularne treningi w klubie i wspomniane zajęcia z wychowania fizycznego. Nauczycielem w szkole i trenerem w klubie był tata Wiesław. Łukasz na lekcjach wf poznawał również inne dyscypliny i konkurencje sportowe. Przez wszystkie lata SP Łukasz startował w mistrzostwach szkoły w biegach przełajowych, zawsze zwyciężając (6 razy). Reprezentował też szkołę w rejonie i województwie (w biegach przełajowych, w czwórboju lekkoatletycznym i piłce nożnej). Został królem strzelców ogólnopolskiego turnieju piłki nożnej klas V w Śremie w 2000 r. Brał udział w licznych turniejach szkolnych i międzyszkolnych piłki nożnej oraz regularnie grał w drużynie ligowej trampkarzy „Wełny” Skoki (przeważnie na prawej pomocy).

Łukasz był przez wiele lat ministrantem, a później także lektorem w parafii pw. św. Mikołaja Biskupa w Skokach. Pierwsze służenie do Mszy św. miał 1 czerwca 1996 r. podczas chrztu swojego młodszego brata Mateusza. Chrztu udzielał wówczas jego wujek, ks. Tomasz Nowak (brat taty)- chrystusowiec, przebywający obecnie w jednej z parafii w Australii. Łukasz ukończył szkołę podstawową z wyróżnieniem. Jednym z jego hobby w tym okresie było wędkarstwo. Lubi ciszę i spokój, szczególnie po intensywnych i wyczerpujących przygotowaniach sportowych. Od mniej więcej 10–ego roku życia zaczyna poznawać góry. Regularnie wyjeżdża z rodzicami na narty. Tata w tym czasie organizuje naukę jazdy na nartach na obiektach Malta–ski w Poznaniu i obozy sportowe w górach i nad morzem. Razem przechodzą większość szlaków górskich w Tatrach i w Sudetach. W lipcu 2007 roku zaliczają elitarny – najtrudniejszy i najbardziej niebezpieczny górski szlak w naszych Tatrach – „Orlą Perć” (w ciągu kilkunastu godzin od Kuźnic w Zakopanem do Palenicy Białczańskiej). Wszedł na Rysy zarówno od strony słowackiej (łatwiejszej), jak i polskiej. Uczestniczył w obozach sportowo – wypoczynkowych nad morzem i w górach (głównie na nartach).

Gimnazjum

W gimnazjum Łukasz dalej kontynuował przygodę ze sportem. Był uczniem klasy sportowej (piłka nożna – 10 godz. w tygodniu). Nauczycielem wf był również tata. Piłka nożna – mistrzostwo Wielkopolski i IX miejsce w Polsce w Lidze Piłkarskiej Coca–Cola Cup 2003. Cykl turniejów od etapu lokalnego po finał ogólnopolski (do turnieju zgłasza się regularnie po kilka tysięcy drużyn). Wiosną 2003 r. czasopismo Magazyn Olimpijski organizuje konkurs „Sprawna klasa”, w którym jedną z konkurencji jest chód sportowy. Klasa bierze udział a Łukasz uzyskuje najlepszy rezultat. Od zawsze posiada duże możliwości wytrzymałościowe. W II i III klasie Łukasz znajduje w szkole pogromców w biegach przełajowych, więc decyzja o zainteresowaniu się chodem sportowym jest łatwiejsza. Od 1 września 2003 r. tata zapisuje syna do klubu sportowego Energetyk Poznań – kategoria młodzik. A od wieku juniora młodszego (2005 rok) AZS Poznań. Trenerem w tym okresie jest znany w Poznaniu trener biegaczy, Jan Grenda. Jeszcze równolegle w maju 2004 r. Łukasz wraz z drużyną zajmuje 5–8 miejsce w Wielkopolsce w rozgrywkach Szkolnego Związku Sportowego oraz zdobywa tytuł Mistrza Wielkopolski w ogólnopolskim turnieju „Piłkarska Kadra Czeka oraz II miejsce w rejonie północnej Polski. Na finał Polski (drużyna skocka zajęła V miejsce), już nie jedzie ze względu na przygotowania do startu w Olimpiadzie Młodzieży (mistrzostwa Polski juniorów młodszych) w Zielonej Górze w lekkoatletyce. Łukasz zajmuje tam VII miejsce w chodzie na dystansie 10000 m. W Gimnazjum startował z powodzeniem w zawodach w biegach na orientację, w lekkoatletyce (biegi na średnich dystansach), piłce nożnej, koszykówce i siatkówce. W pierwszej i drugiej klasie gimnazjum odbył pierwsze starty w zawodach szkolnych w chodzie sportowym. W III klasie gimnazjum zdobywa brązowy medal w Mistrzostwach Wielkopolski w chodzie na 3 km. Łukasz kończy gimnazjum z wyróżnieniem.

Dalszy rozwój kariery

Równocześnie z rozpoczęciem nauki w szkole średniej rozpoczynają się regularne obozy sportowe, najpierw ogólnorozwojowe, a następnie typowo chodziarskie. W szkole średniej Łukasz ogranicza się już tylko do lekkoatletyki. Reprezentuje swoje szkoły w biegach przełajowych (indywidualnych i sztafetowych), biegach na średnim dystansie na bieżni i zaczyna zdobywać medale na Mistrzostwach Wielkopolski w chodzie sportowym. W 2007 r. Łukasz kończy z powodzeniem LO nr 2 w Wągrowcu, zdaje maturę i egzaminy wstępne do Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu. Od 2008 r. ma indywidualny system organizacji studiów. W 2013 r. broni z powodzeniem pracę licencjacką na wydziale wychowania fizycznego, a w 2014 r. zdaje egzamin i uzyskuje tytuł trenera II klasy lekkoatletyki. Taki sam jak tata.Od połowy 2005 roku pomaga mu w treningach trener reprezentacji Polski, dr Krzysztof Kisiel. Współpraca szybko przekłada się na pierwsze sukcesy, jakimi są: medale na mistrzostwach Polski juniorów, kolejne rekordy życiowe na różnych dystansach i powołanie do reprezentacji Polski. W 2009 roku startuje po raz pierwszy na dystansie 50 km w kategorii młodzieżowiec, uzyskując bardzo dobry wynik, poniżej 4 godzin. Następny start na tym dystansie to już rekord Polski młodzieżowców (3:50.30) i srebrny medal Mistrzostw Polski seniorów oraz wypełnienie minimum na Mistrzostwa Europy seniorów. W Barcelonie w 2010 r. podczas mistrzostw Europy Łukasz zajmuje 8 miejsce z czasem 3:51.31. Takiego debiutu w zawodach mistrzowskich nie miał nawet sam Robert Korzeniowski – napisała jedna z gazet po tym starcie. W następnych latach Łukasz wraca z każdych mistrzostw Polski zawsze z medalem. Na stałe zajmuje miejsce w reprezentacji Polski. Na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie zajmuje doskonałe 8 miejsce z czasem 3:42.47.

Największe sukcesy:

– finalista Igrzysk Olimpijskich w Londynie w chodzie na 50 km w 2012 r.

– finalista Mistrzostw Świata w Moskwie w chodzie na 50 km w 2013 r.

– finalista Mistrzostw Europy seniorów w Barcelonie w chodzie na 50 km w 2010 r.

– Mistrz Polski seniorów w chodzie na 50 km w 2012 r. (3:44;24)

– Rekordzista Mistrzostw Polski na 50 km (3:44;24)

– Rekord Polski U-23 na 50 km w Dudince (3:50:30)

– V-ce Mistrz Polskie seniorów w chodzie na 20 km w 2013 r.

– V-ce Mistrz Polski seniorów w chodzie na 20 km 2012 r.

– V-ce Mistrz Polski seniorów w chodzie na 50 km 2009 r. i w 2010 r.

– Młodzieżowy Mistrz Polski w chodzie na 20 km w 2008 r. i w 2010 r.

– ZAWODNIK KLASY MISTRZOWSKIEJ MIĘDZYNARODOWEJ NA 20 KM I 50 KM

Znaczenie postaci

Łukasz za swoje osiągnięcia jest bardzo ceniony w środowisku lokalnym. Wyraz temu dają nagrody, jakie zostały mu przyznane. Otrzymał tytuł Sportowca Roku 2011 i w 2014 w plebiscycie „Głosu Wągrowieckiego”. Łukasz został wielokrotnie wyróżniony za swoje sukcesy w szkołach, do których uczęszczał. Nagradzany przez burmistrza i starostę na Skockiej Gali Mistrzów, a także przez Prezydenta Miasta Poznania i klubu sportowego AZS Poznań.

Kalendarium:

  • 1988 ― Narodziny bohatera
  • 1989 ― Chrzest
  • 1997 ― Pierwsza Komunia Świę...

Zobacz też: