Maciej Łucyk

ur. 04 grudnia 1983
zm.
Zespół Szkół w Wapnie Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Wapnie

Zdjęć: 6

Pochodzenie

Urodził się 4.12.1983 r.w Wągrowcu. Jego rodzice to Irena i Ryszard. Najstarszy z rodzeństwa, ma jeszcze dwie siostry: Annę i Katarzynę. Jego dom rodzinny położony jest w Stołężynie, w małej wiosce w gminie Wapno.

Edukacja

W 1990 r. rozpoczął edukację w Szkole Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Wapnie. Jego wychowawca – Maciej Ryska wspomina go następująco: „Maciej był bardzo spokojnym uczniem, zawsze zdyscyplinowanym i nigdy nie sprawiał jakichkolwiek problemów. Odznaczał się wysoką kulturą osobistą i był bardzo skromny. Starał się angażować w życie klasy. Gdy potrzebna była pomoc zawsze był gotowy ją nieść. Po ukończeniu nauki w Wapnie utrzymywał kontakt i odwiedzał szkołę.” Po ukończeniu szkoły podstawowej, w 1998 r. kontynuował edukację w Technikum Rolniczym w Gołańczy. Tam – jego talent do biegania odkrył nauczyciel wychowania fizycznego – Henryk Grewling. W 2003 r. rozpoczął studia na Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu, tam zaczęła się jego przygoda z zawodowym sportem.

Kariera sportowa

Początki kariery sportowej

Prawdziwe, profesjonalne treningi rozpoczął w 2003 r. Oprócz treningów uczestniczył w bardzo wielu zawodach biegowych. Jego specjalnością były biegi przełajowe i uliczne, głównie na dystansach 5 lub 10 km. Nie unikał również półmaratonów, na oficjalnych zawodach przebiegł ich prawie 100. Jego rekordy życiowe na średnich dystansach wynoszą odpowiednio: 1000 m – 2,41 (2008 r.); 2000 m – 5,42 (2008 r.); 3000 m – 8,52 (2007 r.). W swoim rodzinnym domu w Stołężynie zgromadził imponującą kolekcję pucharów i medali. Do swoich największych osiągnięć sportowych zalicza: I miejsce w 12-godzinnym Podziemnym Biegu Sztafetowym (10.03.2012 r.) ; I miejsce w XII Półmaratonie Hajnowskim (19.05.2012 r.); I miejsce w XXXV Biegu Lechitów w Gnieźnie (15.09.2012 r.)

Etap maratoński

Nadszedł czas, gdy zdecydował się startować w najdłuższych i najbardziej prestiżowych biegach, czyli maratonach (42,195 km). Bieg na takim dystansie jest bardzo wyczerpujący i nawet najlepsi zawodnicy startują w takich biegach tylko kilka razy w roku. Po każdym starcie wymagany jest kilku lub kilkunastodniowy okres regeneracji organizmu. Maciej Łucyk równolegle do swojej kariery sportowej cały czas pracuje w firmie zajmującej się sprzedażą sprzętu sportowego. W 2011 r. startuje w XII Poznań Maraton i tam zajmuje X miejsce z czasem 2:29:32. Rok później w XIII Poznań Maraton też zajmuje X miejsce z czasem 2:29:15. W 2013 r. postanowił wystartować w największym i najszybszym maratonie w Europie tj. w Berlin Marathon. Same bezpośrednie przygotowania do tego maratonu trwały 8 tygodni. Była to 40 edycja tego biegu i startowało wtedy ponad 40 tysięcy biegaczy. Kilka dni przed biegiem przyszło pismo od organizatora o przyjęciu rezygnacji z biegu, to wpłynęło bardzo deprymująco na stan psychiczny, ponieważ takiej rezygnacji wcale nie było. Ostatecznie doszło do startu, z wynikiem 2:29:57 zajął bardzo wysokie 59 miejsce.

Znaczenie postaci

Swoją wytrwałością, talentem i pracą osiągnął wyniki bardzo bliskie mistrzowskiej klasy sportowej. Swoją pasją do sportu zaraził również siostry, które również osiągają sukcesy w imprezach biegowych. Trzeba jednak pamiętać, że wszystkie jego osiągnięcia na arenie sportowej były osiągnięciami amatora tzn. człowieka, który utrzymywał się z pracy zawodowej i nie mógł poświęcić całego swojego czasu na przygotowania do startów. Karierę maratończyka rozpoczął dopiero 3 lata temu, ponieważ taka jest specyfika tej dyscypliny, że najlepsze wyniki osiąga się dopiero po 30 roku życia i właściwie dopiero teraz można się spodziewać efektów wieloletnich treningów.

Bibliografia:

http://www.maciejlucyk.pl/ – strona Macieja Łucyka

Kalendarium:

  • 1983 ― Narodziny bohatera

Zobacz też:

  • > szkoła