Marek Balcerek

ur. 11 sierpnia 1955
zm.
Szkoła Podstawowa im. Władysława Bartkowiaka w Jutrosinie

Wywiad z panem Markiem Balcerkiem
„Wystawa trofeów brackich Marka Balcerka”
Najważniejsze osiągnięcia brata Marka Balcerka
Zdjęć: 10
Filmów: 1
Dokumentów: 2

Dzieciństwo

Marek Balcerek urodził się 11 sierpnia 1955 r. w Krotoszynie. Jego rodzice mieli na imię Franciszek i Marianna. Ojciec był rzeźnikiem, a mama rolnikiem.
Większość dzieciństwa spędził w Kobylinie. Miał sześciorga rodzeństwa: dwie siostry i czterech braci. Interesował się piłką nożną, biegami oraz strzelectwem. W szkole najbardziej lubił matematykę.

Praca

Z zawodu jest mechanikiem samochodowym. Od 1 czerwca 1978 r. pracuje w Szkole Podstawowej im. Władysława Bartkowiaka w Jutrosinie – najpierw był kierowcą, obecnie jest woźnym. Z charakteru jest człowiekiem spokojnym i wyrozumiałym, co bardzo jest potrzebne w pracy z dziećmi. Posiada duże zdolności „majsterkowicza”. Nie ma w szkole rzeczy, której nie potrafiłby naprawić. Jest pierwszą osobą, z którą spotykają się dzieci przychodząc rano do szkoły i ostatnią, gdy wracają do domu. Bardzo lubiany przez uczniów.

Rodzina

W 1987 roku wziął ślub z Grażyną Stanisławską. Z zawodu była kelnerką. Urodziła mu czwórkę dzieci: syna Krzysztofa i córki: Annę, Martę i Patrycję. Zmarła 28.08.2013 r. Doczekał się również wnuczki Amelii.

Działalność społeczna

Zainteresowania

Od najmłodszych lat interesował się strzelectwem. Jest to Jego sposób na spędzanie wolnego czasu. W 1998 roku zaangażował się w utworzenie Bractwa Kurkowego na terenie gminy Jutrosin. Od tego momentu jest prezesem tego bractwa i zdobywcą wielu nagród. Uczestniczy w zawodach strzeleckich na terenie Polski i Europy.

Nagrody i wyróżnienia

Jest posiadaczem ponad 300 tarcz, które otrzymał za celne strzały. Pod wzg. ilości zdobytych tarcz zajmuje II miejsce w Polsce. W swojej kolekcji ma niezliczoną ilość dyplomów, podziękowań, medali, kryształowych pucharów, oraz kilka rodzajów białej broni.
Do najważniejszych osiągnięć w tej dziedzinie jest uzyskanie w 2003 r. tytułu „Króla Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP”, „Króla Żniwnego”oraz „Króla Żniwnego Okręgu”. Wystrzelił sobie również „Łańcuch Św. Józefa” oraz własnego „Kura”.

Znaczenie postaci

Swą pasją zaraża młodzież poprzez organizację wystawy pamiątek związanych z bractwem kurkowym:
– w 2012 r. – w Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy, pt. „Kurkowe Bractwa Strzeleckie w południowo –wschodniej Wielkopolsce,
– w 2014 r. – w Muzeum Ziemi Jutrosińskiej, pt. „Wystawa trofeów brackich Marka Balcerka”.
O dużym zainteresowaniu tym tematem świadczy szeroka ilość zwiedzających.
Promuje strzelectwo podczas spotkań z młodzieżą i dorosłymi. Podczas wernisażu swojej wystawy oraz na spotkaniu z Młodzieżową Drużyną Pożarniczą OSP Jutrosin opowiadał o zdobyczach, tradycjach i działalności Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Jutrosinie. Zachęcał do wstąpienia w jego szeregi.
Wspomaga również akcje charytatywne, poprzez organizację strzelania na imprezach środowiskowych. Swą obecnością uatrakcyjnia ważne uroczystości w Jutrosinie i nie tylko.

Za szczególne osiągnięcia w popularyzacji idei bractw kurkowych w 2010 r. Walne Zebranie Delegatów Okręgu Leszczyńskiego nadało bratu Markowi Balcerkowi medal „Zasłużony dla Okręgu Leszczyńskiego Kurkowych Bractw Strzeleckich RP”. Otrzymał również trzykrotnie Order Zasługi: „Krzyż Oficerski”, „Krzyż Rycerski”, „Krzyż Komandorski”.

Żródła

– Wywiad z p.Markiem Balcerkiem
– Wystawa w Muzeum Ziemi Jutrosińskiej
– Gazeta lokalna gminy Jutrosin „Wiadomości Jutrosińskie”
– Internet.



Źródła:

  • Posiada niezliczoną il...

Zobacz też: