Powrót Encyklopedia Wielkopolan „Bieganie kształtuje charakter.”

Marek Małecki

ur. 20 maja 1953
zm.
Szkoła Podstawowa im. Gen. J.H. Dąbrowskiego w Parzęczewie

Marek Małecki
Marek Małecki – lata młodości
Zdjęć: 6
Filmów: 2

Dzieciństwo

Pan Marek Małecki urodził się 20 maja 1953 roku w Poznaniu. Miał cztery starsze siostry. Rodzice mama- Stanisława, tata Teofil, brał udział w kampanii wrześniowej, a później walczył na frontach II Wojny Światowej we Francji i w Anglii. Jego dom rodzinny znajdował się nad jeziorem Maltańskim w Poznaniu. Jako mały chłopiec przyglądał się zawodom wioślarskim i innym sportom wodnym.Mając 10 lat stał się członkiem Poznańskiego Klubu Wioślarskiego, a już w wieku 11 lat uczestniczył w zawodach.

Edukacja

Pan Marek uczęszczał do szkoły podstawowej w poznańskim Antoninku. Później za namową ojca podjął naukę w Technikum Mechanicznym. Kolejnym etapem jego edukacji były studia na Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu.

Praca zawodowa i bieganie

Po studiach nasz bohater na rok poszedł do wojska. Po powrocie do cywila podjął pracę jako trener wioślarstwa, a później jako nauczyciel wychowania fizycznego. Pracował w szkołach poznańskich, a od roku 1984 w wiejskiej Szkole Podstawowej im. Gen. Jana Henryka Dąbrowskiego w Parzęczewie, gdzie potem pełnił funkcję zastępcy dyrektora szkoły. W parzęczewskiej szkole zainicjował imprezę – Bieg Drzymały, którą szkoła kontynuuje do dzisiaj. Lubił pracować z młodzieżą i odnosił liczne sukcesy ze swoimi podopiecznymi. Potem pan Małecki pełnił funkcję Gminnego Inspektora Oświaty i Wychowania w Kamieńcu.Przez cały ten czas był aktywny fizycznie.Wspólnie z małżonką Anną uprawiał bieganie. Startował w wielu imprezach biegowych w kraju i za granicą.Ukończył między innymi maratony i pół maratony w Poznaniu, Wiedniu, Berlinie, Rzymie,…

Od biegacza do organizatora

W roku 2007 Grodziskie Liceum im. Juliusza Słowackiego obchodziło 80-tą rocznicę powstania.Pan Marek jako pracownik tej szkoły wyszedł z inicjatywą uczczenia rocznicy poprzez zorganizowanie I Grodziskiego Półmaratonu „Słowak”. Po akceptacji tego pomysłu przez dyrektora liceum Macieja Mendla i burmistrza Henryka Szymańskiego pan Marek Małecki zostaje Dyrektorem Biegu i organizuje I Półmaraton w Grodzisku Wielkopolskim. Impreza ta otrzymuje nagrodę w kategorii Debiut Roku 2007 przyznawaną przez portal internetowy.Pan Marek sam również biegł w tym półmaratonie z numerem startowym „1”.Obecnie zajmuje się przygotowaniem IX Półmaratonu, a za rok planuje jubileuszowy X bieg. W grodziskiej imprezie biegowej może startować 2500 osób. W obsłudze biegu pomagają uczniowie i nauczyciele grodziskiego liceum, które jest współorganizatorem biegu a także policjanci, strażacy i wolontariusze. Dla uczestników przygotowywane są medale z wizerunkiem co roku innego grodziskiego zabytku. Pan Marek Małecki nie tylko propaguje zdrowy styl życia, ale również promuje swoją 'mała ojczyznę”.

Kalendarium:

  • 1953 ― Narodziny bohatera
  • 1973 ― Matura
  • 1975 ― Ślub z panią Anną
  • 1977 ― Ukończenie studiów
  • 2007 ― Zorganizowanie I Grod...

Cytaty:

  • „Marek Małecki jest czł...”
  • „Bieganie kształtuje ch...”

Źródła:

  • Wywiad z panem Markiem...
  • pamiątki osobiste
  • zdjęcie pana Marka

Zobacz też: