Powrót Encyklopedia Wielkopolan „Jastrowie to nie tylko domy, ulice, ale historie ludzi.”

Mariusz Gawlik

ur. 22 września 1975
zm.
Publiczna Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Jastrowiu

Zdjęć: 19

POCHODZENIE

Mariusz Gawlik urodził się 22 września 1975 r. w Ostrowcu Świętokrzyskim. Ojciec Jerzy był hutnikiem, matka Danuta pracowała na kolei.

DZIECIŃSTWO

Dzieciństwo spędził w Ostrowcu Świętokrzyskim. Od najmłodszych lat interesował się sportem, a przed wszystkim koszykówką. Lubił dużo czytać. Jego mentorem sportu był wujek Marek , który trenował boks. Mając czternaście lat wraz z rodzicami przeprowadził się do Jastrowia, jest mu tu dobrze, lubi to miasto. Tutaj rozpoczął swoją przygodę z karate. Ta dyscyplina sportu go zafascynowała.

EDUKACJA

Szkołę Podstawową ukończył w Jastrowiu. W 1996 roku zdał maturę w Zespole Szkół Kolejowych w Bydgoszczy i otrzymał tytuł technika elektryka. W 1997 r. rozpoczął studia licencjackie w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Słupsku. W 2000 r. podjął studia magisterskie na Pomorskiej Akademii Pedagogicznej w Słupsku, gdzie w 2002 r. uzyskał tytuł magistra pedagogiki.

DOŚWIADCZENIE ZAWODOWE

od 2009 – Prezes Stowarzyszenie Satori

od 2010 – Sędzia Międzynarodowy Klasy A,WTFSKF

od 2011 – Polski Związek Karate Fudokan, Przewodniczący Komisji Sędziowskiej

od 2012 –Polski Związek Karate Fudokan , Wiceprezes Zarządu, Trener Kadry Narodowej (KN) w Karate Fudokan

ETAPY DZIAŁALNOŚCI

Od 1996 roku pracuje na kolei na stanowisku – mistrz energetyki, ale całe swoje życie podporządkował karate.

Od 25 lat trenuje karate. Uważa, że jest to sport, w którym można całe życie się doskonalić. Jego stopnie mistrzowskie w sztukach walki to Karate Fudokan 4 Dan WTFSKF.

Może pochwalić się dorobkiem wielu medali zdobytych podczas różnych zawodów rangi krajowej i międzynarodowej. Nieustannie jeździ na zgrupowania, doskonali się, bierze udział w różnych warsztatach poświęconych kulturze i historii Japonii.

W 1999 r. rozpoczął pracę jako trener sekcji karate, ponieważ lubi pracę z dziećmi i młodzieżą. W 2009 roku założył Stowarzyszenie Satori i został jego prezesem. Stowarzyszenie zajmuje się sztukami i walkami sportu, ma na celu rozwój kultury fizycznej i sportowej, działa na rzecz osób niepełnosprawnych. Zrzesza uczniów, nauczycieli, angażuje wszystkich chętnych do różnorodnych form aktywności ruchowej i zabaw dostosowanych do wieku. Organizuje działalność sportową z uwzględnieniem funkcji zdrowotnych. Obecnie Stowarzyszenie Satori liczy 160 osób. Skupia nie tylko mieszkańców Jastrowia, ale także pobliskich miejscowości takich jak: Złotów, Sypniewo, Tarnówka, Krajenka i Okonek. Uczestnicy Stowarzyszenia biorą udział w wielu prestiżowych zawodach sportowych w Europie i na świecie.

Pan Mariusz Gawlik był wielokrotnie nagradzany przez Burmistrza Gminy i Miasta Jastrowie za udział i zdobyte medale przez jego podopiecznych na mistrzostwach Świata, Europy i Polski.

NAGRODY I WYRÓŻNIENIA

Laureat Nagrody Powiatu Złotowskiego za rok 2010 w kategorii Sport, Turystyka i Rekreacja.

Nagroda indywidualna Drugiego Stopnia Ministra Sportu i Turystyki w uznaniu zasług za szczególne osiągnięcia w pracy szkoleniowej w roku 2010.

Nagroda indywidualna Drugiego Stopnia Ministra Sportu i Turystyki w uznaniu zasług za szczególne osiągnięcia w pracy szkoleniowej w roku 2011.

Dyplom Ministra Sportu i Turystyki za wyniki w pracy szkoleniowej w roku 2012, której efektem były sukcesy sportowe zawodników odniesione na arenie międzynarodowej.

ZNACZENIE POSTACI

Pan Mariusz Gawlik to lokalny animator i propagator sportu. Wielki pasjonat i popularyzator walk wschodu. Wiele robi dla jastrowskich dzieci i młodzieży, organizując im czas wolny. Aranżując zajęcia karate pokazuje młodzieży, że każdy, poprzez systematyczną i wytrwałą pracę, może osiągnąć sukces. Ponadto poprzez wyjazdy z uczestnikami Stowarzyszenia na zawody krajowe i międzynarodowe zajmuje się promocją swojego ukochanego miasta Jastrowia.

ŹRÓDŁA:

– wywiad z Panem Mariuszem Gawlikiem (13.02.2015r.)

– Kronika Stowarzyszenia Satori

– wywiad z członkami Stowarzyszenia Satori

– strony internetowe:

Strona Główna

http://zlotow.naszemiasto.pl/tag/stowarzyszenie-satori-jastrowie.html


Kalendarium:

 • 1975 ― Narodziny bohatera
 • 1990 ― Szkoła Podstawowa
 • 1996 ― Praca
 • 1996 ― Wykształcenie
 • 2002 ― Wykształcenie
 • 2009 ― Stowarzyszenie Satori
 • 2010 ― Nagroda
 • 2010 ― Nagroda
 • 2010 ― Sędzia
 • 2011 ― Nagroda
 • 2011 ― Funkcja
 • 2012 ― Nagroda
 • 2012 ― Funkcja

Cytaty:

 • „Jastrowie to nie tylko...”

Zobacz też: