Mirosław Rosiński

ur. 1964
zm.
Szkoła Podstawowa w Kopanicy

Zdjęć: 6

Pochodzenie

Urodzony 16 lipca 1964 r. w Wolsztynie; ojciec Bernard, matka Halina; żonaty – żona Anna, ojciec dwóch synów – Huberta i Kamila; od roku 2002 mieszkaniec Jaromierza (gmina Siedlec).

Dzieciństwo

Okres dzieciństwa i młodości to czas, kiedy mieszkał z rodzicami w Powodowie, miejscowości położonej niedaleko Wolsztyna.

Edukacja

Do szkoły podstawowej uczęszczał w Wolsztynie. Była to Szkoła Podstawowa nr 1, po ukończeniu której kształcił się w miejscowej szkole zawodowej, zdobywając zawód malarza budowlanego.

Etapy działalności

W wyuczonym zawodzie przepracował dwa lata. Okres ten to również czas zdobycia prawa jazdy, w tym na samochody ciężarowe, co spowodowało zmianę pracy. Został kierowcą samochodów ciężarowych. Praca ta dawała mu dużo satysfakcji, zjeździł prawie całą Europę. Niestety, w roku 2008 uległ wypadkowi samochodowemu, w wyniku którego stracił lewą nogę. Przechodzi długi okres rehabilitacji, w czasie której dowiaduje się o istnieniu sportu dla niepełnosprawnych. Uwierzył w usłyszane słowa, że sport to najlepsza forma rehabilitacji. Zainteresowało go to bardzo, ponieważ w przeszłości sport był mu bliski – grał w piłkę nożną i jeździł konno. Po zakończeniu rehabilitacji trafia do Zielonogórskiego Zrzeszenia Sportowo – Rehabilitacyjnego „Start”, gdzie podejmuje trening lekkoatletyczny w dyscyplinach rzutu dyskiem, oszczepem i pchnięcia kulą. Krótki okres treningu przynosi wielkie efekty w postaci sukcesów na arenie krajowej. Za namową niepełnosprawnego przyjaciela z pobliskiego Siedlca, pana Wiesława Matysika, zainteresował się też kajakarstwem. W 2012 r. trafił w ręce trenera Tomasza Głażewskiego, który wytrenował go na bardzo dobrego parakajakarza. Pływa w konkurencji V1 (kanadyjka) na dystansie 200m. w grupie LTA (w zależności od rodzaju schorzenia narządu ruchu). W bardzo krótkim czasie wykonał tytaniczną pracę, co zaowocowało wielkimi sukcesami nie tylko na wodach krajowych, ale i na światowych! Uprawianie sportu godzi z pracą zawodową. Pracuje w firmie produkującej okna. Każdego dnia po pracy stawia się na treningu, którego nigdy nie odpuszcza. Jego wyjątkowość charakteru podkreśla trener Tomasz Głażewski.

Znaczenie postaci

Mirosław Rosiński to niepełnosprawny mieszkaniec Jaromierza, niewielkiej wsi w gminie Siedlec. Mimo swego kalectwa nie załamał się i postanowił spełnić się jako niepełnosprawny sportowiec. Jest członkiem kadry narodowej i wierzy, że weźmie udział w najbliższych Igrzyskach Paraolimpijskich. Ceniony i lubiany przez okolicznych mieszkańców, chętny do działań na rzecz lokalnego społeczeństwa. Podziwiany za ogół sukcesów. Do największych zalicza:

– rzut oszczepem II miejsce, rzut dyskiem III miejsce i pchnięcie kulą III miejsce na Mistrzostwach Polski Osób Niepełnosprawnych w Lekkiej Atletyce w Białymstoku 2014 r.

– II miejsce w Mistrzostwach Polski w Parakajakarstwie w konkurencji V1 200m LTA Poznań 2014 r.

– III miejsce w Mistrzostwach Europy w Parakajakarstwie w konkurencji V1 200m LTA Portugalia 2014 r.

– III miejsce w Mistrzostwach Świata w kajakarstwie sportowców niepełnosprawnych, konkurencja V1 200m LTA Niemcy 2013 r.

Za zasługi został uhonorowany następującymi nagrodami:

– Nagroda Sportowa Miasta Zielona Góra za rok 2013 – I miejsce

– I miejsce w Plebiscycie Powiatu Wolsztyńskiego na Sportowca Roku 2013

– wyróżnienie „Zasłużony dla Gminy Siedlec”za 2013 r.

Zobacz też: