Powrót Encyklopedia Wielkopolan „Podróże nie tylko kształcą”

Jan Zbaraż

ur. 30 stycznia 1954
zm.
Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Miejskiej Górce

Lista obecności założycieli sympatyków baseballu.
Zdjęć: 13
Dokumentów: 1

Pochodzenie

Jan Zbaraż urodził się 30 stycznia 1954 roku w Kołodziejewie koło Mogilna. Z zawodu operator maszyn obróbki skrawaniem, operator budowlanego sprzętu ciężkiego. Ojciec Edmund Zbaraż urodzony w 1928 roku na rzeszowszczyźnie, robotnik. Matka Julianna z domu Wilk, urodzona w 1928 roku we Lwowie, gospodyni domowa. Ma trzech braci: Leszka, Piotra i Pawła.

Rodzina

Jako czterolatek, traci w wypadku matkę. Kiedy ojciec w 1960 roku zawiera ponownie związek małżeński, nie może się z tym pogodzić. Dom rodzinny opuszcza na stałe w roku 1972. W dzieciństwie przejawiał zainteresowania sportem. Często po lekcjach gra z kolegami w „Palanta”.
Jan Zbaraż 11 czerwca 1977 roku wstępuje w związek małżeński z Marią.
Żona – Maria z domu Szyszka.
Dzieci – synowie Marcin i Kamil, córka Marta.
Wnuczka – Oliwia

Ukończone szkoły

We wrześniu 1961 roku rozpoczął naukę w Szkole Podstawowej w Kołodziejewie. W trakcie trwania roku szkolnego rodzina przeprowadza się do miejscowości Strzyżewice k. Leszna. Tu, do 1966 roku, kontynuuje naukę w czteroklasowej szkole podstawowej. Piątą klasę kończy w leszczyńskiej „Tysiąclatce”. W 1967 roku przeprowadza się z rodzicami do miejscowości Dąbrówka koło Rawicza. W 1969 roku kończy edukację na poziomie ośmioletniej szkoły podstawowej. We wrześniu 1969 roku rozpoczyna naukę zawodu w Zasadniczej Szkole Zawodowej w Lesznie o profilu mechanicznym. We wrześniu 1972 roku zostaje przyjęty na rok do szkoły wojskowej w miejscowości Grupa niedaleko Grudziądza.

Dorosłość

Po zakończeniu praktyk wojskowych, w 1975 roku, rozpoczyna pracę zawodową w Przedsiębiorstwie „Bełchatów”.
W latach 1976-1978 mieszka w Karpaczu. Pracuje przy budowie zalewu w Kowarach. Przez 15 lat małżeństwa pracuje w miejscowościach na Dolnym Śląsku. Na początku lat osiemdziesiątych wyjeżdża do Czechosłowacji ( Praga, Harrachov, Chodkowice, Karlowe Vary). Pracuje przy budowie przejścia granicznego, dróg, zakładów produkcyjnych. Jest jednym z budowniczych skoczni narciarskiej w Harrachovie. Tu zastają go wydarzenia, które doprowadziły do obalenia systemu demokracji ludowej oraz elit sprawujących władzę, a także transformacji ustrojowej. W 1990 roku wraca na stałe do Miejskiej Górki. 19.05.1991 roku rozpoczyna działalność gospodarczą. Otwiera sklep z artykułami wyposażenia mieszkań, który działa do dziś. Jego działalność zawodowa związana jest z handlem.

Znaczenie postaci

Historia miejskogóreckiego baseballu rozpoczęła się w 1992 roku, kiedy to przy szkole podstawowej zaczyna działać Mała Liga Baseballu. Inicjatorami założenia sekcji byli nauczyciele Szkoły Podstawowej w Miejskiej Górce. Do tego przedsięwzięcia przekonali rodziców uczniów szkoły, a także dwóch miejskogóreckich przedsiębiorców: Janusza Łukomskiego i Jana Zbaraża. To te dwie postaci skupiły wokół siebie dużą grupę miłośników baseballu. Na rozwój baseballu miał wpływ polski palant, silnie zakorzeniony w tradycji. Nietuzinkowa dyscyplina sportu, jaką jest baseball, trafiła na niezwykle podatny grunt. 17 września 1994 roku, z inicjatywy rodziców dzieci grających w baseball, powołany został Klub Towarzystwa Sympatyków Baseballu, który z czasem przekształcił się w Towarzystwo Sympatyków Baseballu „Demony”. Jego prezesem zostaje wybrany Janusz Łukomski, a zastępcą Jan Zbaraż. Po śmierci Janusza Łukomskiego w 2002 roku, funkcję tę przejmuje Jan Zbaraż. Z wielkim zaangażowaniem motywuje zawodników i działaczy do dalszej pracy. Jako prezes, kształtuje wizerunek klubu, który doskonale promuje gminę. Współpracuje z mediami i utrzymuje kontakty zagraniczne. TSB „Demony” nie ma sponsora strategicznego. Dzięki staraniom Jana Zbaraża, fundusze pozyskuje z budżetu gminy i otrzymuje rzeczową pomoc od miejscowych sponsorów. Towarzystwo działa na zasadach amatorskich – zawodnicy nie otrzymują wynagrodzenia, jedyną satysfakcją są medale i puchary, co dodatkowo pokazuje, jak ważny jest ten sport dla miejskogóreckiej młodzieży .
Od początku istnienia TSB duży nacisk kładzie na promocję tej dyscypliny sportu. W związku z tym Jan Zbaraż wielokrotnie organizuje Dni Baseballu w Miejskiej Górce. Głównym punktem święta są mecze towarzyskie rozgrywane przez zaproszone zespoły. W zabawie uczestniczą coraz liczniej przybywający kibice. Do dziś nie zmalała popularność festynów, przyciągających na stadion całe rodziny.

TSB „Demony” ma na swoim koncie długą przygodę z rozgrywkami ekstraligowymi, które ukoronowane zostały zdobyciem tytułu Mistrza Polski w sezonie 2009. Ponadto drużyna czterokrotnie zdobywała brązowe medale ekstraligowych rozgrywek (od 2006 do 2008 i w 2010 roku).Przygodę z najwyższą klasą rozgrywkową klub prowadzony przez Prezesa Jana Zbaraża zakończył w roku 2013, kiedy to zespół Demonów został wycofany z rozgrywek. Ekipa z Miejskiej Górki ma na swoim koncie także sukcesy w kategoriach młodzieżowych, między innymi Mistrzostwo Polski Młodzików w 2001 roku. Stowarzyszenie z powodzeniem propaguje baseball na terenie gminy i poza jej granicami. Dyscyplinę tę uprawia około 70 – osobowa grupa dzieci i młodzieży, trenująca w kilku zespołach startujących w różnych kategoriach wiekowych. W swoich szeregach maj także reprezentantów kraju.
Polski Związek Baseballu i Softballu przyznał Miejskiej Górce tytuł ”Baseballowego miasta 1994 roku” oraz prawo do organizacji II Mistrzostw Polski Małych Lig Baseballu w 1995 roku. Początkowo, zawodnicy trenowali w „spartańskich” warunkach. Korzystali z boiska przy szkole podstawowej, boiska Klubu Sportowego „Sparta” Miejska Górka, a w większości przypadków treningi odbywały się wokół miejskogóreckiego zbiornika wodnego.
Po pierwszych sukcesach TSB „Demony” Jan Zbaraż wspólnie z zarządem rozpoczął prace nad stworzeniem profesjonalnego boiska do gry. Budowę kompleksu boisk baseballowych dla różnych kategorii wiekowych zakończono w 2004 roku. TSB „Demony” dysponuje nowoczesnym boiskiem baseballowym z trzema płytami do rozgrywania meczów, na którym odbywają się turnieje o zasięgu krajowym i międzynarodowym. Dzięki nowoczesnej infrastrukturze „Demony” otrzymały kilkakrotnie prawo organizacji Mistrzostw Europy w kategoriach młodzieżowych. Najbliższa impreza tej rangi, Mistrzostwa Europy U 12, odbędzie się w lipcu 2015 roku. Prezes, Jan Zbaraż organizuje obozy sportowe, warsztaty szkoleniowe, kursy instruktorskie i trenerskie.

Jest działaczem sportowym, który upowszechnia sport jako środek wychowania młodego pokolenia. Wielu młodych ludzi dzięki niemu znalazło swoje miejsce w życiu.

Dzięki swoim licznym podróżom Jan Zbaraż jest inicjatorem i propagatorem współpracy o zasięgu międzynarodowym (Czechy, Węgry) nie tylko na płaszczyźnie sportowej, ale przede wszystkim gospodarczej. Nawiązuje kontakty z lokalnymi producentami materiałów wyposażenia wnętrz i zachęca do podjęcia współpracy z partnerami z terenu powiatu rawickiego.

Jan Zbaraż słynie z działalności charytatywnej. Nigdy nie odmawia pomocy organizatorom licznych akcji, imprez i festynów, odbywających się na terenie Gminy Miejska Górka.

Źródła:

Kronika rodzinna Jana Zbaraża,

Wywiad z Janem Zbarażem,

Urząd Miejski w Miejskiej Górce,

Klub Sportowy „Sparta” Miejska Górka,

Szkoła Podstawowa im. M. Konopnickiej w Miejskiej Górce.




Kalendarium:

  • 1954 ― Narodziny bohatera
  • 1961 ― Ukończone szkoły.
  • 1969 ― Ukończone szkoły.
  • 1975 ― Rozpoczęcie pierwszej...
  • 1977 ― Małżeństwo.
  • 1994 ― Prezes TSB Demony Mie...

Cytaty:

  • „Podróże nie tylko kszt...”

Zobacz też:

  • > Miejska Górka